Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDII/415-09/MB/05
z 14 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-09/MB/05
Data
2005.03.14



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Ustalenie podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
brak prawa do odliczenia
odliczenie od dochodu
odsetki od kredytu
wkład do spółdzielni mieszkaniowej


Pytanie podatnika
Prawo do odliczenia od dochodu odsetek od kredytu zaciągnietego na refinansowanie i finansowanie wkładu budowlanego.


P O S T A N O W I E N I E

Na podstawie art. 216 § 1 oraz 14a § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (jt. Dz.U. z 2005r., Nr 8, poz. 60), Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu po zapoznaniu się z treścią wniosku z dnia 14 lutego 2005r. ( złożonego dnia 14 lutego 2005r.), uzupełnionego pismem z dnia 24 lutego 2005r. ( data złożenia w tut. Urzędzie 25 lutego 2005r.) o pisemną interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w indywidualnej sprawie Podatnika, stwierdza, iż stanowisko Państwa jest nieprawidłowe.

U Z A S A D N I E N I E

Zgodnie z art. 14a § 1 powołanej ustawy – Ordynacja podatkowa, stosownie do swojej właściwości naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W myśl przepisów art. 14a § 2 Ordynacji podatkowej, składając wniosek, podatnik (...) jest obowiązany do wyczerpującego przedstawienia stanu faktycznego oraz własnego stanowiska w sprawie, co wypełnili Państwo w treści wniosku.

Pismem z dnia 14 lutego 2005r., uzupełnionym dn. 24 lutego 2005r. wystąpili Państwo o interpretację przepisów podatkowych, dotyczących ulgi podatkowej polegającej na odliczeniu od dochodu odsetek od kredytu zaciągniętego na refinansowanie i finansowanie wkładu mieszkaniowego.

Przedstawiając własne stanowisko w sprawie stwierdzili Państwo, że mają możliwość skorzystania z ulgi podatkowej polegającej na odliczeniu od dochodu odsetek od kredytu, gdyż kredyt został przeznaczony na nabycie lokatorskiego prawa do użytkowania lokalu mieszkalnego.

Zasady korzystania z ulgi podatkowej polegającej na odliczeniu od dochodu wydatków poniesionych na spłatę odsetek od kredytu zaciągniętych na zaspokojenie określonych potrzeb mieszkaniowych podatnika zawarte są w art. 26 b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( jt. Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami).

Zgodnie z art. 26b ust. 1 od podstawy obliczenia podatku zgodnie z art. 26 ust.1, odlicza się, (...), faktycznie poniesione w roku podatkowym wydatki na spłatę odsetek od kredytu udzielonego podatnikowi, o którym mowa w art. 3 ust. 1, na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych, związanej z: 1) budową budynku mieszkalnego albo2) wniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkaniowego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albo3) zakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albo4) nadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudową ( przystosowaniem) budynku niemieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Stosownie do art. 26b ust. 2 odliczenie, o którym mowa w ust. 1, stosuje się, jeżeli:1) kredyt został udzielony podatnikowi po dniu 1 stycznia 2002r. ,2) kredyt był udzielony przez podmiot uprawniony na podstawie przepisów prawa bankowego albo przepisów o spółdzielczych kasach oszczędnościowo-kredytowych do udzielania kredytów, a z umowy kredytu wynika, że dotyczy on jednej z inwestycji wymienionych w ust. 1,3) inwestycja wymieniona w ust. 1 dotyczy budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (...)

Z załączonej umowy kredytu mieszkaniowego WŁASNY KĄT wynika, iż kredyt udzielony został na refinansowanie dotychczas poniesionych kosztów oraz finansowanie wkładu mieszkaniowego na spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu.

Ponadto z treści złożonego wniosku oraz umowy o budowę lokalu mieszkalnego zawartej pomiędzy Państwem a spółdzielnią mieszkaniową wynika, iż budynek mieszkalny, w którym wybudowany został lokal mieszkalny do którego nabyli Państwo prawo, powstał w wyniku adaptacji byłego hotelu robotniczego na lokale mieszkalne. Zatem, wniesiony przez Państwa wkład mieszkaniowy nie został przeznaczony na nabycie prawa do lokalu mieszkalnego w nowo wybudowanym budynku mieszkalnym.

Tym samym nie został spełniony warunek określony w treści art. 26 b ust. 1 pkt 2 powyżej cytowanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Realizowana przez spółdzielnię inwestycja miała bowiem na celu adaptację istniejącego budynku na lokale mieszkalne, a nie wybudowanie nowego budynku mieszkalnego. Mając powyższe na uwadze nie przysługuje Państwu ulga z tytułu spłaty odsetek od kredytu zaciągniętego na przedstawiony cel mieszkaniowy.

Ustosunkowując się zatem do wniesionego zapytania, dotyczącego możliwości odliczenia odsetek od kredytu zaciągniętego na refinansowanie i finansowanie wkładu mieszkaniowego, Naczelnik Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu stwierdza, iż stanowisko Państwa w w/w kwestii zawarte w powołanym na wstępie piśmie jest nieprawidłowe.

Jednocześnie tutejszy organ podatkowy informuje, iż niniejsza interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Panią w zapytaniu i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Zgodnie z art. 14b § 1 i § 2 ustawy Ordynacja podatkowa niniejsza interpretacja nie jest wiążąca dla Podatnika. Jest natomiast wiążąca dla organu podatkowego i organu kontroli skarbowej właściwych dla podatnika i może zostać zmieniona albo uchylona wyłącznie w drodze decyzji, w trybie określonym w § 5 art. 14b.

Na postanowienie niniejsze przysługuje zgodnie z art. 14a § 4 w związku z art. 236 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Opolu. Zażalenie wnosi się za pośrednictwem Naczelnika Drugiego Urzędu Skarbowego w Opolu, w terminie siedmiu dni od dnia następnego po dniu doręczenia niniejszego postanowienia stosownie do art. 236 § 2 Ordynacji podatkowej.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj