Interpretacja Urzędu Skarbowego w Lesznie
PD-Ia-415-04/05
z 22 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-Ia-415-04/05
Data
2005.02.22



Autor
Urząd Skarbowy w Lesznie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
import usług
koszty uzyskania przychodów
kurs waluty
przeliczanie
transport
usługi spedycji


Pytanie podatnika
Z jakiego dnia należy zastosować kurs przeliczeniowy (średni NBP) do faktur dokumentujących usług określonych w art. 19 ust. 13 pkt 2 a,b,c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) w celu prawidłowego rozliczenia podatku dochodowego?


Pismem z dnia 20 stycznia 2005 r. podatnicy zwrócili się o interpretację co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w przedmiocie podatku dochodowego w odniesieniu do następującego stanu faktycznego:na rzecz wnioskodawcy jest świadczony import usług dotyczących transportu towarów statkami oraz usług spedycyjnych i przeładunkowych w portach morskich i handlowych określonych w art. 19 ust. 13 pkt 2 a, b, c ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535). Kwoty wykazane na fakturach dot. tych usług wyrażone są w wlutach obcych.

W związku z powyższym wnioskodawca zwraca się z zapytaniem z jakiego dnia należy zastosować kurs przeliczeniowy (średni NBP) do faktur dokumentujących import ww. usług w celu prawidłowego rozliczenia podatku dochodowego?

Wnioskodawca stoi na stanowisku, że podstawą do ujęcia w kosztach w zakresie podatku dochodowego będzie faktura wystawiona przez kontrahenta zagranicznego za wykonaną usługę po kursie waluty z dnia jej wystawienia mimo, że zostanie zapłacona w terminie póżniejszym.

Ustosunkowując się do powyżej przedstawionych kwestii, stwierdza się co następuje: Zgodnie z zasadą wynikającą z art. 22 ust. 1 ustawy a dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 z późniejszymi zmianami) koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu. Jeżeli koszty wyrażone są w walutach obcych, a między dniem ich zarachowania i dniem zapłaty występują różne kursy walut, koszty te odpowiednio podwyższa się lub obniża o różnice wynikajace z zastosowania kursu sprzedaży walut z dnia zapłaty, ustalonego przez bank, z którego usług korzystał ponosząc koszty, oraz z zastosowania kursu średniego ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski z dnia zarachowania kosztów.

Biorąc pod uwagę ww. uregulowania prawne należy stwierdzić, że w celu prawidłowego rozliczenia podatku dochodowego w odniesieniu do faktur dotyczących importu ww. usług koszty poniesione w walutach obcych przelicza się na złote według kursów średnich ogłoszonych przez Narodowy Bank Polski z dnia poniesienia kosztu po uwzględnieniu różnic kursowych.

Powyższa interpretacja została wydana w oparciu o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz stan prawny obowiązujący w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj