Interpretacja Urzędu Skarbowego w Dąbrowie Górniczej
PD1/411/12525/86/2005/22179
z 14 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD1/411/12525/86/2005/22179
Data
2005.03.14



Autor
Urząd Skarbowy w Dąbrowie Górniczej


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zeznania podatkowe --> Termin i zasady sporządzania zeznań


Słowa kluczowe
sprzedaż akcji
termin płatności
umowa przedwstępna


Pytanie podatnika
Jak opodatkowć kwoty wypłacone osobie fizycznej na podstawie przedwstępnej umowy sprzedaży akcji pracowniczych?


Zgodnie z opisanym stanem faktycznym w 2004 roku podatniczka zawarła z LNM ... przedwstępną umowę sprzedaży akcji ... S.A. Akcje będące przedmiotem umowy podatniczka nabyła nieodpłatnie na podstawie przepisów ustawy z dnia 30 sierpnia 1996 r. o komercjalizacji i prywatyzacji /Dz. U. z 2002 r. Nr 171, poz. 1397 ze zm./. Umowa zbycia ww. akcji będzie mogła być zawarta po 01.01.2006 r. Na podstawie umowy przedwstępnej podatniczka otrzymała 100% ceny sprzedaży akcji ustalonej w wysokości ich wartości nominalnej. Za 2004 rok podatniczka otrzymała informację PIT-8C o przychodach z innych źródeł oraz niektórych dochodach z kapitałów pieniężnych z uwagą, że przychody należy ująć w deklaracji podatkowej za 2004 rok.

Zdaniem podatniczki w związku z tym, że nie nastąpiło faktyczne zbycie akcji w zeznaniu podatkowym za 2004 rok nie należy wykazywać otrzymanych środków pieniężnych.

Stosownie do art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 r. źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe. Natomiast zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit a ww. ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Również art. 30b ww. ustawy mówi, że od dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną, podatek dochodowy wynosi 19 % uzyskanego dochodu.Jak wynika z treści wskazanych przepisów istnienie przychodu i dochodu z odpłatnego zbycia papierów wartościowych można przyjąć wyłącznie wtedy, jeżeli umowa ich sprzedaży doszła do skutku (nastąpiło faktyczne zbycie). Nie można natomiast przyjąć tego rodzaju kwalifikacji przychodu i dochodu w sytuacji, jeżeli umowa sprzedaży akcji jeszcze nie miała miejsca i nie wiadomo, czy dojdzie do skutku.W przypadku załączonej do wniosku umowy przedwstępnej strony same wyraźnie stwierdzają, że umowa sprzedaży akcji nie może być zawarta przed dniem 05.03.2006 r. W związku z tym wypłaty na rzecz osoby fizycznej dokonanej na podstawie postanowień umowy przedwstępnej nie można traktować jako przychodu z tytułu sprzedaży (zbycia) akcji. Przychód ten powstaje bowiem dopiero w wyniku zawarcia właściwej umowy sprzedaży akcji i wtedy też powstanie obowiązek opodatkowania przychodu, który wynika z wyżej cytowanego przepisu art. 17 i art. 30b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dlatego też kwota wypłacona na podstawie umowy przedwstępnej (jako przekazana do dyspozycji czasowej) nie może być traktowana jako przychód ze zbycia akcji podlegający opodatkowaniu



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj