Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Nowe Miasto
ZDC/415/12/LUG/05
z 4 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
ZDC/415/12/LUG/05
Data
2005.04.04



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Nowe Miasto


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
dochody wolne od podatku
przeniesienie prawa własności
spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu
sprzedaż nieruchomości


Pytanie podatnika
Czy na podatniku ciąży obowiązek zapłaty 10 % zryczałtowanego podatku dochodowego od kwoty otrzymanej tytułem sprzedaży nieruchomości?
Czy za moment "nabycia" nieruchomości uważa się przyznanie spółdzielczego prawa do lokalu, czy też moment jego przekształcenia w prawo odrębnej własności?


Z przytoczonego przez podatnika stanu faktycznego wynika, że od dnia 11 stycznia 1990r., na podstawie przydziału, podatnikowi przysługiwało spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego w domu jednorodzinnym . Następnie w dniu 19 grudnia 2002r. aktem notarialnym nastąpiło "przeniesienie" na rzecz podatnika prawa własności przedmiotowego budynku mieszkalnego, który to budynek stanowił odrębny od gruntu przedmiot własności, wraz z użytkowaniem wieczystym działki. Obecnie podatnik zamierza zbyć przedmiotową nieruchomość i w związku z tym, pojawia się u podatnika wątpliwość dotycząca obowiązku zapłaty zryczałtowanego 10% podatku od przychodu z odpłatnego zbycia tej nieruchomości.

Zgodnie z zasadą prawa podatkowego, wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity - Dz.U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), zwanej w dalszej części "updof", opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku. Treść tego przepisu wskazuje na zasadę powszechności przedmiotowej opodatkowania podatkiem dochodowym wszystkich dochodów.

Zgodnie z normą zamieszczoną w art. 10 ust. 1 pkt 8 updof, źródłem przychodów jest w szczególności "odpłatne zbycie (...) nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości, a także zbycie spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie".

Przychody te określone zostały w art. 19 ust. 1 updof jako przychody w wysokości ceny określonej w umowie sprzedaży, pomniejszone o koszty odpłatnego zbycia. Nadto dyspozycja normy zamieszczonej w art. 28 ust. 1 i 2 updof wskazuje, że przychodów określonych wyżej, nie łączy się z przychodami z innych źródeł, zaś podatek od tego przychodu ustala się w wysokości 10% uzyskanego przychodu.

Skoro sprzedaż nieruchomości nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i nie zachodzą przesłanki zastosowania zwolnień podatkowych zamieszczonych w art. 21 ust. 1 pkt 32 updof, jedyną zmienną, od której zależy objęcie obowiązkiem podatkowym jest okres czasu, po którego upływie następuje sprzedaż nieruchomości. Gwoli przypomnienia należy zaznaczyć, iż przychody uzyskane z tytułu sprzedaży nieruchomości nie są objęte zryczałtowanym podatkiem dochodowym w przypadku, gdy sprzedaż nastąpiła po upływie lat pięciu, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie sprzedawanej nieruchomości lub budynek został wybudowany. Zatem podstawowe znaczenie ma moment nabycia obecnie sprzedawanej nieruchomości.

Swoje uwagi dotyczące kwestii nabycia wyraził Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 15 czerwca 2000r. twierdząc, że "użyte w art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy z 1991 r. (...) pojęcie Ťnabycieť w ocenie Sądu nie może budzić żadnych wątpliwości. Pojęcia tego przepis nie modyfikuje na własne potrzeby, nie określa szczególnych sposobów nabycia i nie przewiduje żadnych wyjątków od tego językowego rozumienia. Dlatego należy przyjąć, że chodzi tu o każde nabycie w sensie potocznym, językowym".

Zatem za czas nabycia (w rozumieniu przepisów podatkowych) należy uznać dzień otrzymania od właściwej spółdzielni mieszkaniowej przydziału własnościowego spółdzielczego prawa do lokalu mieszkalnego w domu jednorodzinnym. Wynika to między innymi z faktu, że "przekształcenie" spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego w odrębną własność jest zmianą samej tylko formy prawnej władztwa nad tą rzeczą, a nie jej nabyciem. Oczywiście spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu jest "tylko" ograniczonym prawem rzeczowym obciążającym nieruchomość spółdzielczą (ściślej - obciąża prawo własności nieruchomości/wieczystego użytkowania gruntu), jednakże pełniącym - w znaczeniu ekonomicznym i społecznym - funkcję bliską prawu własności, sama zaś umowa przeniesienia własności budynku/lokalu mieszkalnego jest umową nieodpłatną - tym samym ta czynność prawna nie może być traktowana jako nabycie. Członka spółdzielni obciążają jedynie koszty zawarcia umowy oraz założenia i wpisu do księgi wieczystej.

W związku z powyższym, sprzedaż przedmiotowej nieruchomości nie stanowi źródła przychodu w rozumieniu art. 10 ust. 1 pkt 8 updof, a tym samym kwota otrzymana z tytułu uiszczenia ceny sprzedaży nie podlega opodatkowaniu 10% zryczałtowanym podatkiem dochodowym, o którym mowa w art. 28 ust. 1 i 2 updof.

Powyższa interpretacja jest oparta o stan faktyczny przedstawiony we wniosku podatnika oraz o stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia przedstawionego zdarzenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj