Interpretacja Urzędu Skarbowego w Myślenicach
PD2-415-4/03
z 1 lipca 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD2-415-4/03
Data
2003.07.01



Autor
Urząd Skarbowy w Myślenicach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
prawa autorskie
twórcy
umowa o dzieło
zaliczka na podatek


Pytanie podatnika
Stosowanie prawidłowej wysokości kosztów uzyskania przychodów przy naliczeniu zaliczki na podatek dochodowy z tytułu realizacji umowy o dzieło, której tematem jest "Wykonanie zdjęć dokumentacyjnych obiektu....".


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w związku z pismem z dnia 20.05.2003 r. w sprawie udzielenia wyjaśnień dotyczących stosowania prawidłowej wysokości kosztów uzyskania przychodów przy naliczeniu zaliczki podatku dochodowego z tytułu realizacji umowy o dzieło, której tematem jest „Wykonanie zdjęć dokumentacyjnych obiektu .....” – Urząd Skarbowy w Myślenicach informuje:

Sposób pobierania przez płatnika zaliczek na podatek dochodowy w związku z wypłatą należności z tytułu realizacji umowy o dzieło określa art. 41 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (j.t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).
Zgodnie z ww. artykułem płatnicy zobowiązani są do pobrania zaliczki na podatek dochodowy w wysokości 20% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 ustawy.

Art. 22 ust. 9 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych koszty uzyskania przychodów z tytułu osobistego wykonywania usług na podstawie umowy o dzieło określa w wysokości 20% uzyskanego przychodu.
Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 3 ww. ustawy koszty uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub z tytułu rozporządzania przez nich tymi prawami określa się w wysokości 50% uzyskanego przychodu.
Wynika z tego, że wymieniona w tym przepisie 50% stawka kosztów ma zastosowanie tylko do tych przychodów twórców, które stanowią ich wynagrodzenie za korzystanie z praw autorskich albo rozporządzanie prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi w rozumieniu ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. Nr 24, poz. 83 ze zm.)

Zgodnie z art. 1 wyżej cytowanej ustawy przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia utworu.
W związku z powyższym w świetle obowiązujących przepisów prawa 50% koszty uzyskania przychodów mają zastosowanie tylko wówczas, gdy zostaną spełnione powyższe przesłanki.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj