Interpretacja Izby Skarbowej w Gdańsku
PI/005-1502/04/CIP/01
z 21 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PI/005-1502/04/CIP/01
Data
2004.09.21



Autor
Izba Skarbowa w Gdańsku


Temat
Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Kasy rejestrujące --> Kasy rejestrujące


Słowa kluczowe
ewidencja sprzedaży
kasa rejestrująca


Pytanie podatnika
Podatnik zapytuje, w jaki sposób może ewidencjonować, przez okres pierwszych 3 miesięcy działalności nowo-otworzonej filii. Obecnie dysponuje tylko jedną kasą fiskalną. Czy możliwe jest księgowanie wpłat dokonanych na rachunek bankowy w momencie otrzymania wyciągu bankowego oraz ewidencjonowanie sprzedaży gotówkowej paragonami drukowanymi w miejscu obecnie prowadzonej sprzedaży, gdzie znajduje się kasa, po uzyskaniu informacji o sprzedaży w filii drogą telefoniczną lub mailową?


Stan faktyczny w sprawie .

Podatnik planuje rozszerzenie działalności poprzez otworzenie filii w innym mieście. Zarówno w miejscu obecnie prowadzonej sprzedaży jak i w nowo otworzonej filii przedmiotem działalności Podatnika będzie sprzedaż książek i kursów językowych. Obecnie Podatnik ewidencjonuje sprzedaż na rzecz klientów indywidualnych przy zastosowaniu kasy rejestrującej.

Ocena prawna stanu faktycznego .

Zgodnie z art. 111 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz.U. Nr 54, poz.535) podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą w formie indywidualnych gospodarstw rolnych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.

Jeżeli z przyczyn niezależnych od podatnika nie może być prowadzona ewidencja obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących, podatnik jest obowiązany ewidencjonować obroty i kwoty podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy rejestrującej . W przypadku, gdy ewidencjonowanie obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu rezerwowej kasy jest niemożliwe, podatnik nie może dokonać sprzedaży , o czym stanowi art. 111 ust.3 ustawy.

Z przepisu § 7 ust. 1. rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 grudnia 2002r. w sprawie kas rejestrujących (Dz.U. Nr 234, poz.1971) wynika, iż w terminach wynikających z § 2 pkt 3, § 3 ust. 2 i 4-7 oraz § 4 podatnicy są obowiązani rozpocząć ewidencjonowanie przy zastosowaniu co najmniej 1/5 (w zaokrągleniu w górę do liczb całkowitych) liczby kas, która została zgłoszona przez podatnika naczelnikowi urzędu skarbowego do prowadzenia ewidencji we wszystkich miejscach sprzedaży i świadczenia usług, na dzień rozpoczęcia ewidencjonowania (...).

Natomiast z § 5 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 lipca 2002r. w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz. U. z dnia 17 lipca 2002 r.) wynika, iż podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, z zastrzeżeniem ust. 2, są obowiązani do:

  1. dokonywania rejestracji każdej sprzedaży przy zastosowaniu kasy i dokonywania wydruku z każdej sprzedaży paragonu fiskalnego lub faktury VAT oraz do wydawania oryginału wydrukowanego dokumentu nabywcy.

Z w/w przepisów wynika, iż u podatnika u którego powstał obowiązek ewidencjonowania obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kasy rejestrującej rozszerzając działalność o dodatkowe punkty sprzedaży obowiązany jest od pierwszej sprzedaży w tych punktach prowadzić ewidencję obrotu przy zastosowaniu kas rejestrujących. W tym stanie faktycznym, Podatnik posiadając jedną kasę rejestrującą w miejscu obecnie prowadzonej działalności, w nowo otwartej filii nie może dokonywać sprzedaży z pominięciem kasy rejestrującej.

Zatem proponowany sposób ewidencjonowania sprzedaży w momencie otrzymania wyciągu bankowego potwierdzającego wpłatę na rachunek bankowy oraz przy sprzedaży gotówkowej ewidencjonowanie na kasie rejestrującej po uzyskaniu telefonicznej lub mailowej informacji jest niezgodny z obowiązującymi przepisami.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj