Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie
PO-415-36/03
z 8 października 2003 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO-415-36/03
Data
2003.10.08



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Tarnowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
nagroda rzeczowa
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy nagrody rzeczowe dla osób fizycznych - zwycięzców konkursu na najpiękniejszy ogród i najpiękniejszy balkon są wolne od podatku dochodowego ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Tarnowie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na zapytanie z dnia 18.09.2003 r. w sprawie podatku dochodowego od osób fizycznych od wygranych w konkursie na najpiękniejszy ogród i najpiękniejszy balkon pod nazwą „Zieleń blisko nas”, informuje:

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 68 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) wolna od podatku dochodowego jest wartość wygranych w konkursach i grach organizowanych i emitowanych (ogłaszanych) przez środki masowego przekazu (prasa, radio, telewizja) oraz konkursach z dziedziny nauki, kultury, sztuki, dziennikarstwa i sportu, a także nagród związanych ze sprzedażą premiową – jeżeli jednorazowa wartość tych wygranych lub nagród nie przekracza kwoty 760 zł, zwolnienie od podatku nagród związanych ze sprzedażą premiową nie dotyczy nagród otrzymanych przez podatnika w związku z prowadzoną przez niego pozarolniczą działalnością gospodarczą, stanowiących przychód z tej działalności.

Z cytowanego wyżej przepisu wynika, że wygrana w konkursach z innej dziedziny niż nauka, kultura, sztuka, dziennikarstwo i sport – w całości będzie podlegała opodatkowaniu bez względu na jej wysokość.

Z uwagi na fakt, że nie istnieją urzędowe definicje zwrotów „kultura” i „sztuka” należy odwołać się do znaczeń prezentowanych przez słownik języka polskiego. Zgodnie z definicją słownikową „kulturą” jest całokształt materialnego i duchowego dorobku ludzkości, gromadzony, utrwalony i wzbogacony w ciągu dziejów, przekazywany z pokolenia na pokolenie (Słownik języka polskiego, PWN Warszawa 1999, tom A-K, str. 1015). Natomiast „sztuka” zdefiniowana jest przez powyższe źródło jako dziedzina ludzkiej działalności artystycznej, wyróżniana ze względu na związane z nią wartości estetyczne (zwłaszcza piękno), której wytwory stanowią trwały dorobek ludzkości (op. cit. Tom R – Z, str. 398).

Zdaniem Naczelnika tut. Urzędu, przedsięwzięcie polegające na zorganizowaniu konkursu na najpiękniejszy ogród i najpiękniejszy balkon pn. „Zieleń blisko nas” nie mieści się w zakresie definiowanych pojęć.

Przepisy podatkowe, a w szczególności dotyczące zwolnień z opodatkowania stanowiące odstępstwa od zasady powszechności opodatkowania – nie mogą być interpretowane w sposób rozszerzający.

Tut. Urząd nie zgadza się ze stanowiskiem (XXX), iż konkurs na najpiękniejszy ogród i balkon należy traktować jako konkurs z dziedziny kultury, względnie sztuki, albowiem stworzone przez zwycięzców kompozycje stanowią materialny dorobek ludzkości, który powstał dzięki pracy człowieka, a większa część prac mogłaby być zakwalifikowana jako dzieła sztuki ogrodowej. Zdaniem tut. Organu są to zbyt daleko wysunięte interpretacje pojęć kultury i sztuki.

W związku z tym wartość nagród rzeczowych z tytułu wygranej w tym konkursie nie jest objęta zwolnieniem przewidzianym w art. 21 ust. 1 pkt 68 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Art. 30 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy stanowi, że dochodów (przychodów) uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68 nie łączy się z dochodami (przychodami) z innych źródeł i pobiera się od nich, z zastrzeżeniem art. 52, podatek w formie ryczałtu w wysokości 10% wygranej lub nagrody.

Rozliczenie się podatnika z uzyskanego dochodu odbywa się za pośrednictwem płatnika tj. podmiotu wręczającego nagrodę.

Stosownie do art. 41 ust. 4 i 7 oraz art. 42 ust. 1 pkt 2 i ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, osoby fizyczne będące przedsiębiorcami oraz osoby prawne i inne jednostki organizacyjne nie mające osobowości prawnej, które wręczają nagrody, obowiązane są pobrać zryczałtowany podatek i odprowadzić go na rachunek urzędu skarbowego właściwego dla siedziby płatnika w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym go pobrano, przesyłając zbiorczą deklarację PIT - 8A.

Jeżeli przedmiotem wygranych w konkursach są rzeczy, podatnik jest zobowiązany wpłacić płatnikowi kwotę należnego podatku przed wydaniem rzeczy – art. 41 ust. 7 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj