Interpretacja Urzędu Skarbowego w Jaśle
PD-415/2/05
z 7 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD-415/2/05
Data
2005.02.07



Autor
Urząd Skarbowy w Jaśle


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie i wysokość kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
potrącalność kosztów
składki na ubezpieczenia społeczne
wynagrodzenie za pracę
zapłata
zmiana przepisów
zmiana stanu prawnego


Pytanie podatnika
dotyczy zaliczania do kosztów uzyskania przychodów - w związku z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, która weszła w życie od 1.01.2005 r. - składek na ubezpieczenia społeczne opłacone przez pracodawcę dotyczących listopada 2004 r. a zapłaconych w styczniu 2005 r. oraz wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne opłaconych przez pracodawcę za grudzień 2004 r. a zapłaconych w styczniu 2005 r.


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Jaśle, działając na podstawie art. 14a § 1 oraz § 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu pana wniosku z dnia 21.01.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania przepisów prawa podatkowego w podatku dochodowym od osób fizycznych, stwierdza, iż przedstawione we wniosku własne stanowisko w sprawie jest prawidłowe.

W dniu 21.01.2005 r. wpłynął do tut. organu podatkowego wniosek o interpretację przepisów art. 23 ust. 1 pkt 55 i 55a znowelizowanej od dnia 1.01.2005 r. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Przedstawiając stan faktyczny podaje pan, że dla celów prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzi ewidencję księgową w oparciu o księgi rachunkowe. Zgodnie z zasadą memoriału, prowadzona firma w 2004 r. zaksięgowała i uznała za koszty uzyskania przychodów dla celów podatkowych następujące zaszłości:

  • składki na ubezpieczenia społeczne opłacone przez pracodawcę dotyczące listopada 2004 r., a zapłacone w miesiącu styczniu 2005 r.,
  • wynagrodzenia oraz składki na ubezpieczenia społeczne pracowników dotyczące grudnia 2004 r., a zapłacone w miesiącu styczniu 2005 r.

Przedstawiając własne stanowisko w przedmiotowej sprawie uważa pan, iż postąpił prawidłowo, zaliczając wskazane wyżej zobowiązania dotyczące 2004 r. do kosztów uzyskania przychodów 2004 r. mimo ich zapłaty w 2005 r. i nowelizacji od dnia 1.01.2005 r. obowiązujących w tym zakresie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Nowelą ustawy z dnia 18.11.2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 263, poz. 2619) od dnia 1.01.2005 r. ustawodawca zmienił przepis art. 23 ust. 1 pkt 55 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w stosunku do brzmienia obowiązującego w 2004 r., dodał również do art. 23 ust. 1 nowy pkt 55a.

Ze wskazanych powyżej zmian wynika, że do kosztów uzyskania przychodów dla celów podatkowych od dnia wejścia w życie powyższych przepisów nie zalicza się niewypłaconych wynagrodzeń za pracę oraz nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek na ubezpieczenia społeczne określonych w ustawie z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych, w części finansowanej przez płatnika składek, a zatem wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne, o których mowa we wniosku stanowią dla celów podatkowych koszty uzyskania przychodów 2004 r. W przepisach ustawy nie została uregulowana kwestia zasad i trybu zaliczania w koszty wynagrodzeń i składek na ubezpieczenia społeczne w odniesieniu do wynagrodzeń i składek dotyczących 2004 r., a opłaconych w roku 2005. Należy więc uznać, że do powyższych zobowiązań stosuje się przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w brzmieniu obowiązującym do 31.12.2004 r., a zatem wynagrodzenia i składki na ubezpieczenia społeczne, o których mowa we wniosku stanowią dla celów podatkowych koszty uzyskania przychodów 2004 r.

Powyższa interpretacja:

  • dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów jej dotyczących,
  • nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej, do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj