Interpretacja Urzędu Skarbowego w Mońkach
US.I-1/005-4/05
z 5 kwietnia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
US.I-1/005-4/05
Data
2005.04.05



Autor
Urząd Skarbowy w Mońkach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszty uzyskania przychodów
płatnik
składki na ubezpieczenia społeczne


Pytanie podatnika
Czy zalicza się do kosztów uzyskania przychodów nieopłacone składki na ubezpieczenia spoęczne w części finansowanej przez płatnika oraz w częśći finansowanej przez pracownika?


Działając na podstawie art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r., Nr 8, poz. 60) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mońkach postanawia uznać za prawidłowe stanowisko podatnika zawarte we wniosku z dnia 7 marca 2005 r. (data wpływu do tut. organu – 09 marca 2005 r.), iż nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów nieopłaconych składek na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez płatnika, natomiast składki ubezpieczenia społecznego w części finansowanej przez pracownika potrącane z wynagrodzenia pracownika są kosztem miesiąca, w którym wynagrodzenie zostało postawione do dyspozycji.

Pismem z dnia 07 marca 2005 r. (data wpływu – 09.03.2005 r.) zwrócił się Pan z prośbą o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:Jest Pan właścicielem firmy. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej zatrudnia Pan pracowników. W ostatnim dniu każdego miesiąca wypłaca Pan im wynagrodzenia na podstawie sporządzonych list płac.W związku z powyższym zwraca się Pan z pytaniem:Czy składka na ubezpieczenie społeczne, która potrącana jest pracownikom z wynagrodzenia w liście płac i zaliczana do kosztów jako wynagrodzenie brutto może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów w miesiącu wypłaty wynagrodzenia, czy w myśl art. 23 ust. 1 pkt 55a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych należy traktować tę składkę jako składkę niewpłaconą do ZUS, której nie można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów.Sformułował Pan też własne stanowisko w sprawie stwierdzając, iż:Jak stanowi art. 23 ust. 1 pkt. 55a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie zalicza się do kosztów uzyskania przychodów niewpłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek w części finansowanej przez płatnika składek. Zdaniem Pana tylko część składki, która jest finansowana z Pana środków i nie została wpłacona do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w miesiącu wypłaty wynagrodzenia nie stanowi kosztów uzyskania przychodów. Natomiast część składki potrącona pracownikom pomimo, że nie została wpłacona do ZUS jest kosztem uzyskania przychodów w miesiącu wypłaty wynagrodzenia.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Mońkach, mając na uwadze stan faktyczny przedstawiony przez wnioskodawcę i stan prawny obowiązujący w dacie zaistnienia tego zdarzenia, postanawia udzielić następującej interpretacji, co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego. Ustawa z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z dnia 10 listopada 1998 r., nr 137, poz. 887 z późn. zm.) stanowi, iż składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe pracowników finansują z własnych środków ubezpieczeni (pracownicy) i płatnicy składek (pracodawcy), składki na ubezpieczenie chorobowe podlegających temu ubezpieczeniu finansują w całości, z własnych środków, sami ubezpieczeni, natomiast składki na ubezpieczenie wypadkowe finansują w całości, z własnych środków, płatnicy tych składek. Płatnik składek jest obowiązany według zasad wynikających z przepisów ustawy obliczać, potrącać z dochodów ubezpieczonych, rozliczać oraz opłacać należne składki za każdy miesiąc kalendarzowy.

Ustawą z dnia 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 263, poz. 2619), która weszła w życie z dniem 1 stycznia 2005 r. i ma zastosowanie do dochodów uzyskanych (strat poniesionych) od tego dnia, wprowadzono m.in. zmiany do art. 23. Zgodnie z tym artykułem po nowelizacji ustawy: „Nie uważa się za koszty uzyskania przychodów:#61656; pkt. 55 – nie wypłaconych, niedokonanych lub niepostawionych do dyspozycji wypłat, świadczeń z tytułów określonych w art. 12 ust. 1 i 6, art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, a także zasiłków pieniężnych z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy”,#61656; pkt. 55a w brzmieniu: „nieopłaconych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych składek, z zastrzeżeniem pkt. 37, określonych w ustawie z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. Nr 137, poz. 887 z późn. zm.), w części finansowanej przez płatnika składek”. Powyższe zmiany oznaczają zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu wypłaty wynagrodzeń, zasiłków z ubezpieczenia społecznego wypłacanych przez zakład pracy i składek na ubezpieczenie społeczne w części finansowanej przez płatnika, a także składek opłacanych na rzecz Funduszu Pracy i Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych w momencie ich faktycznego poniesienia. Wynagrodzenie pracownika w kwocie brutto jest kosztem uzyskania przychodów płatnika w miesiącu postawienia tego wynagrodzenia do dyspozycji pracownika, natomiast składki ubezpieczenia społecznego w części finansowanej przez płatnika składek (tj. pracodawcę) są kosztem uzyskania przychodów w dacie ich zapłacenia.Składki ubezpieczenia społecznego w części finansowanej przez ubezpieczonego (tj. pracownika) oraz zaliczka na podatek dochodowy potrącane z wynagrodzenia pracownika stanowią część jego wynagrodzenia i są już uwzględnione w wartości brutto wynagrodzenia. Przyznane pracownikowi wynagrodzenie stanowi podstawę wymiaru składki na ubezpieczenie społeczne, a po ich potrąceniu oraz kosztów uzyskania przychodów – podstawę opodatkowania. Zarówno składki w wysokości płaconej przez ubezpieczonego, jak i zaliczka na podatek dochodowy są płacone z jego wynagrodzenia. Jeżeli zatem ustawodawca mówi o tym, że niewypłacone, niedokonane lub niepostawione do dyspozycji wypłaty, świadczenia i inne należności nie mogą stanowić kosztów uzyskani przychodów, to należy uznać, że chodzi tutaj o wartości brutto tych wynagrodzeń, świadczeń i należności, a więc zawierających także składki na ubezpieczenia społeczne w części finansowanej przez ubezpieczonego.

Wobec powyższego od dnia 1 stycznia 2005 r. w ciężar kosztów firmy podatnik, u którego rok podatkowy jest zgodny z rokiem kalendarzowym, nie będzie mógł co do zasady zaliczyć niewypłaconych, niedokonanych, niepostawionych do dyspozycji wynagrodzeń i innych należności pracowników oraz nieopłaconych składek na ubezpieczenie społeczne w części, w jakiej finansowanie ich obciąża go jako płatnika. To samo dotyczy nieopłaconych składek na Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj