Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Bielsku-Białej
PP-443/31/2005
z 21 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PP-443/31/2005
Data
2005.03.21



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Bielsku-Białej


Temat
Podatek od towarów i usług --> Obowiązek podatkowy


Słowa kluczowe
faktura VAT
moment powstania obowiązku podatkowego
powstanie obowiązku podatkowego
usługi edukacyjne


Pytanie podatnika
Sposób i moment dokumentowania czynności zwolnionych od podatku (opłat za studia, opłat za egzaminy warunkowe, opłat wpisowego) wykonywanych przez Jednostkę oprócz czynności podlegających opodatkowaniu.


Jednostka do końca 2004r. wykonywała wyłącznie czynności zwolnione z podatku VAT - usługi w zakresie edukacji. Z dniem 1 stycznia 2005r. rozszerzyła zakres swojej działalności o m.in. wydawanie i sprzedaż książek wynajem maszyn, urządzeń biurowych i sprzętu komputerowego, wynajem nieruchomości na własny rachunek. W związku z poszerzeniem przedmiotu działalności Jednostka dokonała rejestracji jako podatnik VAT z dniem 1 lutego 2005r. Uzyskanie przez nią statusu podatnika pociąga za sobą konieczność dokumentowania, oprócz czynności podlegających opodatkowaniu, także czynności zwolnionych od podatku czyli opłat za studia, opłat za egzaminy warunkowe, opłat wpisowego.

W ocenie Jednostki w przypadku opłat za studia wnoszonych przez studentów drugiego i trzeciego roku (semestr letni - początek 14 lutego 2005r. czy semestr zimowy - początek 1 października 2005r.) obowiązek wystawienia faktury powstaje w dniu sprzedaży usługi edukacyjnej, czyli odpowiednio 14 lutego bądź 1 października 2005r. Gdyby student wpłacił czesne w okresie wcześniejszym zostanie wystawiona faktura zaliczkowa. Wpłaty dokonane na poczet czesnego za semestr letni przed 1 lutym 2005r., czyli przed rejestracją VAT, nie będą objęte fakturami zaliczkowymi, lecz dopiero fakturami wystawianymi 14.02.2005r. W przypadku wpisowego, zdaniem Podatnika, obowiązek podatkowy i konieczność wystawienia faktury powstaje w momencie zapisywania się na studia. Opłaty zaś za egzaminy warunkowe winny być fakturowane w dniu przeprowadzenia egzaminu warunkowego, a jeśli wpłata nastąpiła wcześniej - w dacie wpłaty poprzez fakturę zaliczkową. W przypadku studiów podyplomowych, w ocenie Jednostki, dzień rozpoczęcia pierwszego semestru studiów jest dniem sprzedaży usługi edukacyjnej jako całości i z tym dniem wystawi ona fakturę opiewającą na całą odpłatność za studia. Jednocześnie wpłaty studentów dokonane po 1 lutym 2005r., dotyczące studiów rozpoczętych przed tym dniem, nie będą objęte obowiązkiem fakturowania, gdyż dotyczą regulowania płatności za usługę sprzedaną przed uzyskaniem statusu podatnika VAT przez Jednostkę.

Na podstawie przedstawionego stanu faktycznego tutejszy Organ Podatkowy informuje, iż zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie jednak z załącznikiem nr 4 do w/w ustawy zwolnione od podatku są m.in. usługi w zakresie edukacji. W myśl § 16 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971 z późn. zm.) w przypadku świadczenia usług fakturę VAT wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia wykonania usługi. Zgodnie zaś z § 17 w/w rozporządzenia jeśli przed wykonaniem usługi otrzymano część lub całość należności, a w szczególności: przedpłatę, zaliczkę, zadatek lub ratę fakturę VAT wystawia się nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym otrzymano część lub całość należności od nabywcy. Fakturę wystawia się również nie później niż siódmego dnia od dnia, w którym pobrano przed wykonaniem usługi każdą kolejną część należności (przedpłatę, zaliczkę, zadatek lub ratę).Zgodnie z przywołanymi przepisami Podatnik może więc, w przypadku przyjmowania opłat za studia wnoszonych przez studentów drugiego i trzeciego roku (semestr letni bądź zimowy) wystawiać faktury w dniu wykonania danej usługi edukacyjnej - gdzie za dzień wykonania usługi przyjmujemy dzień rozpoczęcia danego semestru - (odpowiednio 14 lutego lub 1 października 2005r.). Jednostka winna jedynie przestrzegać tego siedmiodniowego terminu od dnia wykonania usługi. Jeżeli w okresie wcześniejszym, czyli przed wykonaniem usługi (przed rozpoczęciem danego semestru), nastąpi częściowa bądź całkowita zapłata należności za studia, fakturę należy wystawić w terminie 7 dni od otrzymania tej częściowej bądź całkowitej zapłaty. W przypadku przyjmowania opłaty wpisowego, które uiszczane jest przez studentów w momencie zapisywania się na studia, obowiązek wystawienia faktury VAT powstaje w momencie wnoszenia tej opłaty i od tego momentu biegnie siedmiodniowy termin do jej wystawienia. W przypadku otrzymania przez Jednostkę zapłaty w okresie przed dokonaniem rejestracji w podatku VAT za usługę, której wykonanie następuje już po tej rejestracji, fakturę wystawiamy na zasadach ogólnych, czyli w terminie siedmiu dni od daty wykonania usługi (§ 16 przywołanego wyżej rozporządzenia Ministra Finansów). Obowiązek wystawiania faktur VAT nie wystąpi natomiast w sytuacji, gdy Podatnik otrzyma po dniu rejestracji do podatku VAT, należności z tytułu świadczenia usług wykonanych przed dniem rejestracji Jednostki jako podatnika VAT. Wpłaty te mogą być przez Jednostkę dokumentowane jedynie rachunkami.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj