Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PD/415-15/05/R1
z 23 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
PD/415-15/05/R1
Data
2005.02.23



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zryczałtowany podatek dochodowy


Słowa kluczowe
najem
ryczałt ewidencjonowany
stawki podatku
zryczałtowany zwrot podatku


Pytanie podatnika
Czy przychód z tytułu najmu samochodu może być opodatkowany w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych wg stawki 8,5%?


P O S T A N O W I E N I E

Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze, działając na podstawie art. 14a § 1 i 4 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity: Dz. U. z 2005 r. nr 8, poz. 60), po rozpatrzeniu Pana wniosku z dnia 28.01.2005 r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych stwierdza, iż przedstawione we wniosku stanowisko jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

Z wniosku wynika, że dnia 11.01.2005 roku kupił Pan samochód marki Polonez Truck, a obecnie zamierza wynajmować go na podstawie umowy najmu.W piśmie zwrócił się Pan z zapytaniem, czy do przychodu z najmu można zastosować stawkę ryczałtu w wys. 8,5%.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. z 2000 r. nr 14 poz. 176 ze zm.) źródłem przychodu jest m.in. najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze.Osoby, które uzyskują przychody z tytułu umów najmu, jeżeli umowy te nie są zawierane w ramach prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej (art. 2 ust. 1a ustawy z dnia 20.11.1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne - Dz. U. z 1998 r. nr 144 poz. 930 ze zm.), mają możliwość - stosownie do art. 6 ust. 1a w/w ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym, dokonania wyboru opodatkowania przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych według stawki 8,5%, jeżeli wysokość przychodów w roku podatkowym nie przekracza równowartości 4.000 euro i przy zastosowaniu 20% stawki od nadwyżki uzyskanego przychodu ponad tę kwotę - zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a) w/cyt. ustawy.
Zgodnie z art. 4 ust. 2 w/w ustawy kwoty wyrażone w euro przelicza się na walutę polską według średniego kursu euro ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski, obowiązującego w dniu 1 października roku poprzedzającego rok podatkowy.
Zatem w 2005 roku stawkę ryczałtu ewidencjonowanego od przychodów uzyskiwanych z tytułu umów najmu - w wysokości 8,5% stosuje się jeżeli kwota przychodów w roku podatkowym nie przekracza 17.514,80 zł. (4.000 euro x 4,3787 zł.), a stawkę 20% stosuje się od nadwyżki uzyskanego przychodu ponad tę kwotę.

Stosownie do art. 9 ust. 4, w związku z art. 9 ust.1 w/w ustawy, w przypadku osiągania przychodów, o których mowa w art. 6 ust. 1a (tj. z tytułu najmu), należy złożyć pisemne oświadczenie o wyborze opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych za dany rok podatkowy nie później niż do dnia 20 stycznia roku podatkowego, natomiast podatnik rozpoczynający osiąganie przychodów z najmu w trakcie roku podatkowego - do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia wynajmu, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Powyższa interpretacja:
- dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia, traci swoją moc z chwilą zmiany przepisów prawa, które były jej przedmiotem;
- nie jest wiążąca dla podatnika, następcy prawnego podatnika odpowiedzialnego za zaległości podatkowe, wiąże natomiast właściwe dla wnioskodawcy organy podatkowe i organy kontroli skarbowej.

Pouczenie:
Na powyższe postanowienie przysługuje zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Krakowie, za pośrednictwem Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze w terminie 7 dni od daty doręczenia niniejszego postanowienia (art. 236 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj