Interpretacja Urzędu Skarbowego w Siedlcach
1426-PD/415/1/05
z 7 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1426-PD/415/1/05
Data
2005.03.07



Autor
Urząd Skarbowy w Siedlcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
odliczenia od podatku
ulga uczniowska
zeznanie podatkowe


Pytanie podatnika
Czy ulga uczniowska, która dotychczas nie została wykorzystana z powodu likwidacji działalności gospodarczej podlega odliczeniu w zeznaniu rocznym PIT-37? Według podatniczki taka możliwość istnieje.


Na podstawie art. 14a § 3 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (jednolity tekst Dz. U. z 2005r. Nr 8, poz. 60) w związku ze złożonym przez Panią X wnioskiem z dnia 06.01.2005r.,uzupełnionym w dniu 21.01.2005r. w sprawie udzielenia interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego - Naczelnik Urzędu Skarbowego w Siedlcach uznaje stanowisko wnioskodawcy, iż możliwe jest skorzystanie z ulgi uczniowskiej w zeznaniu rocznym poprzez jej odliczenie od podatku naliczonego od dochodów z emerytury, za prawidłowe.

UZASADNIENIE

Zgodnie z przedstawionym w powyższym piśmie stanem faktycznym, podatniczka prowadziła działalność gospodarczą opodatkowaną w formie karty podatkowej, szkoliła uczennice i z tego tytułu uzyskiwała ulgi podatkowe, z których korzystała do momentu zgłoszenia likwidacji działalności tj. do 31.12.2001r. Po tej dacie ulga uczniowska nie była wykorzystywana, gdyż podatniczka zatrudniona była na #189; etatu i od dochodów tych nie był odprowadzany podatek. Od 1.08.2004r. Pani X przebywa na emeryturze, od której odprowadzane są zaliczki na podatek dochodowy. Zdaniem podatniczki ma ona prawo odliczania w zeznaniu rocznym PIT-37 niezrealizowanej (na dzień 31.12.2001r.) kwoty ulgi w wysokości około 9.000 zł.

Zgodnie z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 12 listopada 2003r. o zmianie ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne oraz ustawy - przepisy wprowadzające ustawę o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 202, poz. 1958) podatnicy, którzy przed dniem 1 stycznia 2004r. nabyli prawo do obniżki podatku dochodowego o kwotę ulgi uczniowskiej w zakresie i na zasadach określonych w art. 53 ustawy z dnia 20 listopada 1998r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 z późn. zm.), w brzmieniu obowiązującym przed dniem 1 stycznia 2004r., mają prawo do dalszego korzystania z tej ulgi, jeżeli odliczenia z tego tytułu nie znalazły pokrycia w podatku dochodowym za lata wcześniejsze.

Według art. 53 ust. 15 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym , jeżeli podatnik w okresie korzystania z ulgi uczniowskiej zmieni formę opodatkowania i jest opodatkowany w sposób określony w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych, niewykorzystaną część ulgi w zryczałtowanym podatku dochodowym odlicza się od podatku dochodowego. W myśl art. 26 ust.1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (jedn. tekst Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) podstawę obliczenia podatku stanowi suma dochodów ze wszystkich źródeł przychodów. Nie ma znaczenia zatem fakt, z jakim źródłem przychodów związany jest obowiązek zapłaty podatku dochodowego.Jeżeli podatnik nabył prawo do ulgi uczniowskiej, może z niej korzystać do czasu pełnej realizacji, poprzez odliczanie jej od należnego podatku ustalonego od sumy dochodów ze wszystkich źródeł przychodów.

Ustawodawca nie wprowadził ograniczenia co do możliwości odliczenia ww. ulgi wyłącznie od podatku przypadającego od dochodów z działalności gospodarczej. Reasumując należy stwierdzić, iż w przypadku podatniczki istnieje możliwość odliczenia niewykorzystanej ulgi uczniowskiej, przyznanej w zryczałtowanym podatku dochodowym przed 1 stycznia 2004r., od podatku dochodowego należnego od dochodów z innych źródeł niż zlikwidowana działalność gospodarcza np. od podatku naliczonego od dochodów z emerytury.Wg wyliczeń tutejszego Urzędu na dzień 31.12.2001r. saldo niezrealizowanej ulgi za wyszkolenie uczniów wynosi 8.906,16 zł.Mając na względzie powyższe tutejszy organ podatkowy podziela Pani stanowisko w sprawie.

Powyższa interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.Interpretacja ta nie jest wiążąca dla podatnika, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia. Na postanowienie zawierające interpretację służy zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie w terminie 7 dni od daty doręczenia postanowienia (art. 236 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj