Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-701/12/BK
z 10 sierpnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-701/12/BK
Data
2012.08.10



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Wyłączenie stosowania obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
odzyskanie podatku


Istota interpretacji
Czy ma Pan możliwość odzyskania podatku VAT poniesionego na pokrycie kosztów związanych z realizacją przedmiotowego projektu, i czy w związku z tym czy podatek VAT, który nie zostanie odliczony będzie mógł zostać uznany jako koszt kwalifikowany?



Wniosek ORD-IN 925 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 czerwca 2012 r. (data wpływu 11 czerwca 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie braku prawa do odzyskania podatku w związku z realizacją projektu – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 11 czerwca 2012 r. złożono wniosek, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości odzyskania podatku w związku z realizacją projektu.


W złożonym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 16 maja 2012 r., jako osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą złożył Pan wniosek o dofinansowanie w ramach środka 4.1 Rozwój obszarów zależnych od rybactwa z wyłączeniem operacji polegających na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności – Programu Operacyjnego „……”. Wniosek dotyczy remontu budynku mieszkalno-usługowego, modernizacji wyposażenia i uatrakcyjnienia oferty turystycznej. Operacja ta będzie obejmować zakup materiałów budowlanych, usługę związaną z remontem klatki schodowej, przedpokoju i pokoi, modernizację strony internetowej, zakup wyposażenia. Realizacja inwestycji przewidziana jest za okres od października 2012 r. do listopada 2013 r. Uchwałą Komitetu (…) z dnia 29 maja 2012 r. wniosek został wybrany do finansowania w ramach Strategii Rozwoju Obszarów (…). W momencie składania wniosku podatek VAT został włączony do kosztów kwalifikowanych. Prowadzi Pan działalność gospodarczą na podstawie wpisu do ewidencji działalności gospodarczej z dnia 3 sierpnia 1995 r. Przedmiotem działalności jest: 55.20.Z Obiekty noclegowe turystyczne i miejsca krótkotrwałego zakwaterowania. Od 7 lipca 2008 r. osiągane dochody rozliczane są w formie karty podatkowej. W dniu 7 lutego 2012 r. Naczelnik Urzędu Skarbowego wydał na podstawie art. 207 i art. 21 § 1 pkt ustawy Ordynacja podatkowa oraz art. 23, art. 25 i art. 26 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne decyzję w sprawie ustalenia wysokości stawki karty podatkowej na rok podatkowy 2012 dla prowadzonej działalności, numer z tabel: 4 „usługi hotelarskie polegające na wynajmie pokoi gościnnych i domków turystycznych (w tym wydawanie posiłków), jeżeli łączna liczba pokoi (w tym także w domkach turystycznych) nie przekracza 12”. Obecnie ww. działalność gospodarcza jest zawieszona do dnia 30 czerwca 2012 r. Wznowienie działalności nastąpi 1 lipca 2012 r. do dnia 31 sierpnia 2012 r. (jest ona wznawiana corocznie na okres sezonu letniego – tj . lipiec, sierpień). Nie jest Pan czynnym podatnikiem VAT, nie składa deklaracji VAT-7. Realizując przedmiotowy projekt będzie Pan ponosił koszty od nabytych towarów i usług w pełnej wysokości (z podatkiem VAT).


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy ma Pan możliwość odzyskania podatku VAT poniesionego na pokrycie kosztów związanych z realizacją przedmiotowego projektu, i czy w związku z tym czy podatek VAT, który nie zostanie odliczony będzie mógł zostać uznany jako koszt kwalifikowany...


Pana zdaniem, zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy o podatku do towarów i usług korzysta Pan ze zwolnienia podmiotowego. Nie jest Pan zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym. Wobec podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20 nie stosuje się obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego. Biorąc powyższe pod uwagę, realizując przedmiotową operacje nie może Pan odzyskać w żaden sposób uiszczonego podatku, a tym samym przysługuje prawo do uznania zapłaconego w całości podatku jako kosztu kwalifikowanego.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z dyspozycją zawartą w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177 poz. 1054), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego stanowi, suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług (art. 86 ust. 2 pkt 1 lit.a ustawy).

Zgodnie z art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się również do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z powyższych przepisów wynika, że prawo do odliczenia podatku naliczonego przysługuje tylko czynnym podatnikom podatku od towarów i usług w takim przypadku, gdy dokonywane zakupy mają związek z czynnościami opodatkowanymi. Odliczyć zatem można podatek naliczony, który jest związany z transakcjami opodatkowanymi podatnika, tzn. których następstwem jest określenie podatku należnego. Wskazana norma prawna wyraża zasadę neutralności podatku od towarów i usług, w następstwie której podatnicy realizujący czynności zwolnione, są w podobnej sytuacji jak ostateczny nabywca (konsument) towaru lub usługi, z wyjątkiem przypadków jednoznacznie wskazanych w ustawie o podatku od towarów i usług. Ustawa wyłącza zatem możliwość dokonywania odliczeń podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku oraz niepodlegających opodatkowaniu.

W treści rozdziału 9 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 4 kwietnia 2011 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 73, poz. 392 ze zm.), przewidziano przypadki, w których kwota podatku naliczonego może być zwrócona jednostce dokonującej nabycia (importu) towarów lub usług finansowanego ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej oraz warunki i tryb dokonywania tego zwrotu.

Przepisy powołanego rozporządzenia określają katalog środków, które stanowią ww. środki bezzwrotnej pomocy zagranicznej (§ 8 ust. 3 i 4). Uzyskanie pomocy finansowej pochodzącej ze źródeł, o których mowa w tych przepisach daje prawo do ubiegania się o zwrot podatku w oparciu o przepisy zawarte w rozdziale 10 tego rozporządzenia.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, że złożył Pan wniosek o dofinansowanie w ramach środka 4.1 Rozwój obszarów zależnych od rybactwa z wyłączeniem operacji polegających na funkcjonowaniu lokalnej grupy rybackiej (LGR) oraz nabywaniu umiejętności i aktywizacji lokalnych społeczności – Programu Operacyjnego „………”. Wniosek dotyczy remontu budynku mieszkalno-usługowego, modernizacji wyposażenia i uatrakcyjnienia oferty turystycznej. Operacja ta będzie obejmować zakup materiałów budowlanych, usługę związaną z remontem klatki schodowej, przedpokoju i pokoi, modernizację strony internetowej, zakup wyposażenia. Nie jest Pan zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, a nabywane towary i usługi nie będą wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych (będzie Pan podmiotowo zwolniony z VAT z uwagi na niskie obroty).

Mając zatem na uwadze powołany wyżej stany prawny w odniesieniu do okoliczności przedstawionych we wniosku stwierdzić należy, iż skoro nie jest Pan zarejestrowanym podatnikiem VAT czynnym, a nabywane w ramach przedmiotowego projektu towary i usługi nie posłużą wykonywaniu czynności opodatkowanych, to nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu wydatków poniesionych w związku z realizacją przedmiotowego zadania. Nie przysługuje Panu także prawo otrzymania zwrotu tego podatku, bowiem środki te nie stanowią środków, o których mowa w powołanym rozporządzeniu.

Jednocześnie informuje się, że organy podatkowe nie są kompetentne do rozstrzygania kwestii możliwości zaliczania wartości podatku od towarów i usług do kosztów kwalifikowanych, bowiem kwestię tę rozstrzygają przepisy regulujące zasady korzystania ze środków bezzwrotnej pomocy zagranicznej.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska nr 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj