Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Targówek
1437/US37/ZI/18/AM/05
z 11 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1437/US37/ZI/18/AM/05
Data
2005.02.11



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Targówek


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
amortyzacja
działalność gospodarcza
forma opodatkowania
środek trwały
wartość początkowa


Pytanie podatnika
Czy zmieniając formę opodatkowania z karty podatkowej na zasady ogólne (podatek liniowy) można wprowadzić do ewidencji środków trwałych zakupione w latach 1998-2004 maszyny i narzędzia?


POSTANOWIENIE


Na podstawie art. 14a, 216 § 1 i § 2 oraz 236 § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa /Dz. U. 137 poz. 926 z późn. zm./ Naczelnik Urzędu Skarbowego Warszawa Targówek


postanawia


uznać stanowisko wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 29.11.2004 złożonym w dniu 13.12.2004r, uzupełnionym w dniu 20.01.2005r w sprawie udzielenia pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, jako prawidłowe.


UZASADNIENIE


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż w okresie od dnia 01.08.1998r do dnia 31.12.2004r opłacał Pan podatek dochodowy w formie karty podatkowej. Na rok 2005 wybrał Pan jako formę opodatkowania 19% podatek liniowy. Zakupionych w okresie 1998-2004 maszyn takich jak: wiertarka współrzędnościowa, tokarka (szt.2), wiertarka kolumnowa, frezarka uniwersalna, wiertarka koordynacyjna (szt.2), szlifierka RW 100/506, frezarka, szlifierka koordynacyjna, szlifierka - nie wprowadził Pan do ewidencji środków trwałych z uwagi na to, że nie był Pan zobowiązany do prowadzenia takiej ewidencji. Wymienione wyżej maszyny i urządzenia nabył Pan na podstawie umów kupna - sprzedaży oraz faktur VAT.
Nie wszystkie z zakupionych w wyżej wymienionym okresie środki trwałe były przez Pana wykorzystywane do prowadzonej działalności. Wykorzystywał Pan jedynie te, które potrafił Pan obsługiwać, tj. wiertarkę współrzędnościową, frezarkę uniwersalną i wiertarkę koordynacyjną.
Zdaniem Pana zakupione na potrzeby prowadzonej działalności w latach 1998-2004 środki trwałe może Pan wprowadzić na stan według cen wynikających z faktur lub umów kupna - sprzedaży i amortyzować począwszy od 2005 roku.
Z bazy danych Urzędu Skarbowego Warszawa - Targówek wynika, że od marca 2002 jest Pan podatnikiem podatku od towarów i usług zarejestrowanym w tut. Urzędzie.
Zmieniając formę opodatkowania z karty podatkowej na 19% podatek liniowy ma Pan obowiązek założenia , oprócz podatkowej księgi przychodów i rozchodów , ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych co wynika z art. 22n ust 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz176 z późn. zm.). Środki trwałe podlegające wpisowi do ewidencji ma Pan obowiązek wycenić. Zgodnie z uregulowaniami zawartymi w art. 22g ust. 1 pkt. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w drodze kupna - cenę ich nabycia zdefiniowaną w ust.3 art. 22g cytowanej wyżej ustawy, tj. za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji, oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków, gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. Odpisów amortyzacyjnych zgodnie z art. 22h ust.1 pkt. 1 cytowanej wyżej ustawy dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art.22k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art.22e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór.

Jednocześnie organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.
Powyższa interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj