Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D2-443/16/05
z 28 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D2-443/16/05
Data
2005.02.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
darowizna


Pytanie podatnika
Czy przy darowiźnie uczynionej państwowej szkole wyższej na wskazanej podstawie prawnej należy odprowadzić podatek VAT? Czy podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku wartość początkowa zakupionych lub nieodpłatnie nabytych składników majątku ruchomego podatnika mających stanowić przedmiot darowizny?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm./ - Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretacją przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.02.2005 r. wpłynął wniosek ........................ o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

Uwzględniając nakaz zawarty w § 6 ust. 5 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 11 sierpnia 2004 r. w sprawie sposobu i trybu gospodarowania składnikami majątku ruchomego powierzonego jednostkom budżetowym, zakładom budżetowym i gospodarstwom pomocniczym /Dz. U. Nr 191, poz. 1957/ (zgodnie, z którym zbędne lub zużyte składniki majątku ruchomego powierzone jednostce mogą być przedmiotem sprzedaży, oddania w najem lub dzierżawę, nieodpłatnego przekazania innej jednostce oraz darowizny; w myśl § 6 ust. 5 tego rozporządzenia przy gospodarowaniu zbędnymi składnikami majątku ruchomego uwzględnia się, w pierwszej kolejności, potrzeby innych jednostek). Strona zamierza dokonać darowizny sprzętu komputerowego oraz urządzeń laboratoryjnych państwowej szkole wyższej na podstawie art. 39 powołanego rozporządzenia.
i zadano pytanie:

"Czy przy darowiźnie uczynionej państwowej szkole wyższej na wskazanej podstawie prawnej należy odprowadzić podatek VAT? Czy podstawę opodatkowania stanowi w tym przypadku wartość początkowa zakupionych lub nieodpłatnie nabytych składników majątku ruchomego podatnika mających stanowić przedmiot darowizny?"i zajęto następujące stanowisko:

Istnieje obowiązek odprowadzenia podatku VAT dla składników majątku ruchomego zakupionego przez Stronę. Mimo, iż w czynności prawnej uczestniczyć będą dwa podmioty posiadające status państwowych, państwowa uczelnia wyższa jest odrębnym podmiotem prawa a darowizna uczyniona na jej rzecz spowoduje przysporzenie w posiadanym przez nią majątku. Podstawę opodatkowania powinna stanowić wartość początkowa zakupionego sprzętu.
Natomiast darowizna składników majątku ruchomego nabytych nieodpłatnie - nie rodzi obowiązku odprowadzenia podatku VAT w opisanych wyżej okolicznościach. Podatnikowi nie przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w całości lub części, nie została zatem spełniona przesłanka z art. 7 ust. 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm./.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa /Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm./ stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Zgodnie z art. 7 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług /Dz. U. Nr 54, poz. 535 z późn. zm. / przez dostawę towarów, o której mowa w at. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przekazanie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa na cele inne niż związane z prowadzonym przez niego przedsiębiorstwem, w szczególności wszelkie inne przekazanie towarów bez wynagrodzenia, w szczególności darowizny jeżeli podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego od tych czynności, w całości lub części.

W myśl art. 29 ust. 10 powołanej ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy towarów, o której mowa w art. 7 ust. 2, podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

Mając na względzie wyżej przytoczone przepisy ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku darowizny towarów, od których w momencie nabycia podatnik obniżył podatek należny o podatek naliczony, istnieje obowiązek naliczenia i odprowadzenia podatku od towarów i usług. Podstawą opodatkowania jest cena nabycia towarów, a gdy cena nabycia nie istnieje, koszt wytworzenia określony w momencie dostawy tych towarów.

W sytuacji gdy podatnikowi nie przysługiwało prawo odliczenia podatku naliczonego od towarów i usług w momencie nabycia towarów, darowizna taka nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

POUCZENIE

Informuje się, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj