Interpretacja Urzędu Skarbowego w Pile
DF-415/5/05
z 25 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
DF-415/5/05
Data
2005.02.25



Autor
Urząd Skarbowy w Pile


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z innych źródeł

Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania


Słowa kluczowe
alimenty
obowiązek podatkowy
przychody z innych źródeł
rozwód
wyrok


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych renta alimentacyjna płacona w 2004 r. byłej żonie na podstawie decyzji sądu w związku z orzeczonym rozwodem. Czy mąż ma możliwość odliczenia od dochodu za 2004 r. kwot zapłaconych alimentów?


Wnioskiem z dnia 24.01.2005 r., uzupełnionym dnia 04.02.2005 r. podatnik wystąpił w trybie art. 14 a § 1 ustawy Ordynacja podatkowa o udzielenie interpretacji podatkowej w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych renty alimentacyjnej płaconej byłej żonie na podstawie decyzji sądu w związku z orzeczonym rozwodem.

Na podstawie wyroku sądowego podatnik zobowiązany jest do płacenia byłej żonie renty alimentacyjnej w wysokości 500 zł miesięcznie. Środki te podatnik przekazuje byłej żonie za pokwitowaniem, z dochodów netto z otrzymywanej emerytury.W ocenie podatnika kwota zasądzona przez sąd i wypłacona do rąk byłej żony w roku podatkowym 2004 tytułem renty alimentacyjnej będzie dwukrotnie opodatkowana tj. raz w jego rozliczeniu rocznym i drugi raz w rozliczeniu rocznym byłej małżonki. Zdaniem podatnika renta ta powinna podlegać odliczeniu od jego dochodu w rocznym zeznaniu podatkowym.

Rozpatrując wniosek w oparciu o obowiązujący stan prawny na 2004 r. stwierdzić należy, co następuje:

Zgodnie z art. 9 ustawy z dnia 26.07.1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm. ), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52 i 52a oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.Art. 10 ust. 1 w/w ustawy wymienia źródła przychodów opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych m. in., w pkt 1 renty i emerytury wypłacone przez organ rentowy, w pkt 9 - inne źródła, w związku z art. 20 ust. 1 , do których należą w szczególności alimenty, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych w katalogu zwolnień określonych w art. 21, art. 52 i art. 52a nie przewiduje zwolnienia przedmiotowego w zakresie przychodów uzyskiwanych z tyt. alimentów, z wyjątkiem alimentów na rzecz dzieci.

W konsekwencji była żona otrzymując od podatnika alimenty jest obowiązana wykazać otrzymane kwoty w 2004 roku w zeznaniu podatkowym, składanym w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, o którym mowa w art. 45 ust. 1 w/w ustawy i opodatkować wg skali podatkowej określonej w art. 27 ust. 1 w/cyt. ustawy. Podatek dochodowy od osób fizycznych jest podatkiem osobistym. Zatem alimenty z wyłączeniem alimentów na rzecz dzieci, opodatkowane są tylko raz u osoby je otrzymującej co stanowi źródło przychodu zakwalifikowane przez ustawodawcę do innych źródeł, o których mowa w art. 20 ust. 1 w/cyt. ustawy.Natomiast dla osoby realizującej obowiązek alimentacyjny, alimenty nie są źródłem przychodu.Dla Pana źródłem przychodu jest emerytura, opodatkowana przez płatnika – organ rentowy stosownie do zasad określonych w art. 34 cyt. ustawy , z której to dochodu netto następuje wypłata alimentów.

Zgodnie z art. 26 ust. 1 w/cyt. ustawy podstawę obliczenia podatku stanowi dochód po odliczeniu kwot:składek określonych w ustawie z dnia 13.10.1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych ( Dz. U. Nr. 137 poz. 887 ze zm. ),dokonanych w roku podatkowym zwrotów nienależnie pobranych świadczeń, które uprzednio zwiększały dochód podlegający opodatkowaniu, w kwotach uwzględniających pobrany podatek dochodowy, jeżeli zwroty te nie zostały potrącone przez płatnika,wydatków na cele rehabilitacyjne oraz wydatków związanych z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesionych w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne,darowizn.

Biorąc pod uwagę obowiązujący stan prawny w podatku dochodowym od osób fizycznych na 2004 r. nie ma możliwości odliczenia od dochodu na podstawie art. 26 ust. 1 w/cyt. ustawy kwot płaconych alimentów na rzecz byłej żony.

W świetle powyższego stanowisko przedstawione przez Pana należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego we wniosku i stanu prawnego obowiązującego na dzień wydania niniejszego postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj