Interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Radomiu
1425/021/443/9/05/IW
z 7 marca 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
1425/021/443/9/05/IW
Data
2005.03.07



Autor
Drugi Urząd Skarbowy w Radomiu


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Odliczenie częściowe podatku

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczanie częściowe podatku oraz korekta podatku naliczonego --> Korekta kwoty podatku naliczonego


Słowa kluczowe
korekta podatku
likwidacja działalności
podatek naliczony


Pytanie podatnika
Podatnik zlikwidował działalność 31.08.2005r. Został wykreślony z ewidencji podatników VAT. Podatek naliczony od maja do sierpnia 2004r. rozliczał zgodnie z art. 90 ustawy o VAT. Czy ma obowiązek złożyć deklarację VAT-7 uwzględniającą korektę podatku naliczonego wg zasad opisanychw art. 91 ustawy o VAT.


W dniu 31.08.2004r. podatnik zlikwidował działalność gospodarczą – auto handel samochodami używanymi i w związku z tym, został wykreślony z rejestru podatników podatku od towarów i usług. W deklaracjach VAT-7 za okres V - VIII 2004r. podatek naliczony do odliczenia ustalono wg jednorazowo określonej proporcji sprzedaży zwolnionej do opodatkowanej obliczonej zgodnie z przepisami ustawy o VAT. Ponieważ nie jest już prowadzona działalność gospodarcza, podatnik uważa, że nie ma obowiązku składania deklaracji VAT-7 uwzględniającej korektę podatku naliczonego wg zasad opisanych w art. 91 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 91 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm.) po zakończeniu roku, w którym podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego , o którym mowa w art. 86 ust. 1 jest on obowiązany dokonać korekty kwoty podatku odliczonego zgodnie z art. 90 ust. 2 – 9, z uwzględnieniem proporcji obliczonej w sposób określony w art. 90 ust. 2 – 7, dla zakończonego roku podatkowego. Korekty tej nie dokonuje się jednak jeżeli kwota korekty nie przekroczy 0,01 % kwoty podatku naliczonego podlegającego korekcie. Na podstawie art. 91 ust. 3 w/cyt. ustawy o VAT podatnik podatku od towarów i usług dokonuje korekty podatku naliczonego w deklaracji podatkowej składanej za pierwszy okres rozliczeniowy roku następującego po roku podatkowym, za który dokonuje się korekty. Z dyspozycji przepisu art. 91 wynika, że określa on obowiązki jakie podatnik ma wypełnić w związku z odliczaniem podatku naliczonego i koniecznością korekty dokonanych odliczeń i ewentualnej korekty proporcji wstępnej poprzez ustalenie proporcji ostatecznej, obliczanej po zakończeniu roku. Mając to na uwadze, jak również fakt, że brak jest uregulowania w tym zakresie odnośnie sytuacji, kiedy podatnik kończy działalność w trakcie roku podatkowego, a w związku z tym nie ma obowiązku składać deklaracji VAT-7 za pierwszy okres rozliczeniowy roku następnego, należy stwierdzić, że brak jest podstaw do stosowania analogii. Konkludując: brak jest podstaw prawnych do dokonywania korekty podatku naliczonego w każdej sytuacji, gdy podatnik nie ma obowiązku składania deklaracji VAT-7 za pierwszy okres rozliczeniowy roku następnego.

Zatem stanowisko podatnika przedstawione w złożonym zapytaniu należy uznać za prawidłowe.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj