Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście
PB2-415-73-04-AG
z 17 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PB2-415-73-04-AG
Data
2005.02.17



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Śródmieście


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres przedmiotowy i podmiotowy

Podatek od spadków i darowizn


Słowa kluczowe
spadkobiercy
wyrok
zadośćuczynienie


Pytanie podatnika
Czy otrzymane w 2004 r. na mocy wyroku sądu, wraz z ustawowymi odsetkami, odszkodowanie w związku z zakażeniem Spadkodawcy żółtaczką typu B podlega opodatkowaniu?


Naczelnik Urzędu Skarbowego Kraków-Śródmieście w odpowiedzi na pismo, w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2004 r., uprzejmie wyjaśnia;

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Podatnik w 2004 r. otrzymał na podstawie Wyroku Sądu Okręgowego odszkodowanie wraz z ustawowymi odsetkami w związku z zakażeniem ojca żółtaczką typu B. Zadośćuczynienia za doznany ból i cierpienia z powodu zakażenia go wirusem zapalenia wątroby typu B domagał się Spadkodawca Podatnika. Ponieważ Powód zmarł to Spadkobiercy wstąpili w niniejszym postępowaniu w jego miejsce. Sąd przyjął, że ww. zakażenie przy istniejących już innych poważnych schorzeniach Powoda wywoływało uczucie krzywdy i w związku z tym zwiększało jego cierpienia. W związku z tym orzekł stosowną kwotę zadośćuczynienia, która została podzielona miedzy poszczególnych Spadkobierców.
Podatnik prosi o wyjaśnienie, czy od przedmiotowego odszkodowania będzie zobowiązany zapłacić podatek i w jakiej wysokości.

Opodatkowanie dochodów osób fizycznych reguluje ustawa z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176, ze zm.)
Przepisów ww. ustawy zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 tej ustawy nie stosuje się m. in. do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.
Roszczenie o zadośćuczynienie pieniężne za doznaną krzywdę nie podlega w zasadzie dziedziczeniu. Roszczenie takie jest ściśle związane z osobą uprawnioną, gdyż ma ono na celu zaspokojenie wyłącznie interesu wierzyciela. Zgodnie z art. 922 § 2 Kodeksu cywilnego prawa takie gasną w chwili śmierci uprawnionego. Wyjątek od tej reguły zawarty jest w art. 445 § 3 Kodeksu cywilnego, który stanowi, że roszczenie o zadośćuczynienie przechodzi na spadkobierców tylko wtedy, gdy zostało uznane na piśmie albo gdy powództwo zostało wytoczone za życia poszkodowanego.

Skoro z opisanego stanu faktycznego wynika, że pokrzywdzony Spadkodawca wystąpił z roszczeniem za swojego życia to zasądzona przez Sąd ww. kwota pieniężna wchodzi w skład masy spadkowej i co do zasady podlega ustawie o podatku od spadków i darowizn.
Wobec powyższego do wypłaconych Podatnikowi w 2004 r. na mocy Wyroku Sądu Okręgowego pieniędzy, z tytułu zadośćuczynienia nie mają zastosowania przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych z uwagi na powołany powyżej art. 2 ust. 1 pkt 3 przedmiotowej ustawy.

Naczelnik tut. Urzędu Skarbowego zaznacza, iż niniejsza informacja:
• udzielona została w oparciu o stan prawny obowiązujący w 2004 r.,
• stanowi pisemną informację o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, o której mowa w art. 14a ustawy Ordynacja podatkowa w brzmieniu obowiązującym do dnia 31 grudnia 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj