Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie
I US-II-443/140/2004
z 13 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I US-II-443/140/2004
Data
2004.09.13



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Rzeszowie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zmiany w przepisach obowiązujących, przepisy przejściowe i końcowe --> Przepisy przejściowe i końcowe --> Okresy przejściowe

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
budownictwo mieszkaniowe
drogi
infrastruktura towarzysząca
mała architektura
parking
stawka preferencyjna podatku


Pytanie podatnika
Czy właściwa jest stawka podatku VAT w wysokości 7 %, zgodnie z art. 146 ust. 3 pkt 1, 2, 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku:
budowy infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, tj.: drogi dojazdowej wzdłuż budynku z miejscami postojowymi dla samochodów osobowych, sieci i przyłącza wodociągowego, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, małej architektury (piaskownica, ławki, zjeżdżalnia),
- budowy parkingu podziemnego w budynku mieszkalnym wielorodzinnym?


W odpowiedzi na pytania jednostki zawarte w piśmie z dnia 9.08.2004 r. (znak: TI/185/2004, z datą wpływu do tut. Urzędu 11.08.2004 r.), uzupełnionego pismem z dnia 25.08.2004 r. (znak: TI 237/2004): czy właściwa jest stawka podatku VAT w wysokości 7 %, zgodnie z art. 146 ust. 3 pkt 1, 2, 3 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku:

  1. budowy infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, tj.: drogi dojazdowej wzdłuż budynku z miejscami postojowymi dla samochodów osobowych, sieci i przyłącza wodociągowego, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, małej architektury (piaskownica, ławki, zjeżdżalnia),
  2. budowy parkingu podziemnego w budynku mieszkalnym wielorodzinnym,

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, działając na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), uprzejmie wyjaśnia, co następuje:

Stosownie do regulacji zawartej w art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535), w okresie od dnia przystąpienia Rzeczypospolitej Polskiej do Unii Europejskiej do dnia 31.12.2007 r. stosuje się stawkę w wysokości 7 % w odniesieniu do:

  1. robót budowlano-montażowych oraz remontów i robót konserwacyjnych związanych z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą,
  2. obiektów budownictwa mieszkaniowego lub ich części, z wyłączeniem lokali użytkowych.

Pod pojęciem „obiekt budownictwa mieszkaniowego”, zgodnie z art. 2 pkt 12 ustawy, rozumie się budynki mieszkalne rodzinne stałego zamieszkania, sklasyfikowane w Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych: 111 - budynki mieszkalne jednorodzinne, 112 - budynki o dwóch mieszkaniach i wielomieszkaniowe, ex 113 - budynki zbiorowego zamieszkania - wyłącznie: budynki kościołów i innych związków wyznaniowych, klasztory, domy zakonne, plebanie, kurie, rezydencje biskupie oraz rezydencje Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej.

Stosownie do art. 146 ust. 2 i ust. 3 ustawy o VAT przez „roboty związane z budownictwem mieszkaniowym i infrastrukturą towarzyszącą”, rozumie się roboty budowlane dotyczące inwestycji w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej oraz remontów obiektów budownictwa mieszkaniowego. Natomiast pojęcie „infrastruktura towarzysząca budownictwu mieszkaniowemu”, o której mowa w ust. 1 pkt 2 lit. a obejmuje:

  1. sieci rozprowadzające, wraz z urządzeniami, obiektami i przyłączami do budynków mieszkalnych,
  2. urządzenie i zagospodarowanie terenu w ramach przedsięwzięć i zadań budownictwa mieszkaniowego, w szczególności drogi, dojścia, dojazdy, zieleń i małą architekturę,
  3. urządzenia i ujęcia wody, stacje uzdatniania wody, oczyszczalnie ścieków, kotłownie oraz sieci wodociągowe, kanalizacyjne, cieplne, elektroenergetyczne, gazowe i telekomunikacyjne
    - jeżeli są one związane z obiektami budownictwa mieszkaniowego.

Stanowi o tym przepis art. 146 ust. 3 pkt 1-3 ustawy o podatku od towarów i usług. Jak wynika z powołanego wyżej przepisu art. 146 ust. 2 ustawy o VAT, inwestycje w zakresie obiektów budownictwa mieszkaniowego i infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu, podlegają opodatkowaniu podatkiem VAT przy zastosowaniu stawki 7-procentowej. Jeżeli więc roboty prowadzone przez inwestora, tj. jednostkę będą dotyczyć inwestycji w zakresie infrastruktury towarzyszącej budownictwu mieszkaniowemu (tj. budowy drogi dojazdowej wzdłuż budynku z miejscami postojowymi dla samochodów osobowych, sieci i przyłącza wodociągowego, kanalizacji sanitarnej i deszczowej, małej architektury jak: piaskownica, ławki, zjeżdżalnia), wówczas zgodnie z wyżej cyt. art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a ustawy o VAT w stosunku do tych robót będzie miała zastosowanie stawka 7-procentowa. Natomiast w przypadku budowy budynku mieszkalnego, w którym znajduje się parking podziemny stawka opodatkowania VAT uzależniona jest w szczególności od precyzyjnego ustalenia identyfikacji zarówno czynności, którą podatnik wykonuje, jak i identyfikacji przedmiotu tej czynności, towaru lub usługi. Właściwa identyfikacja budynku (stanowiącego towar) powinna być dokonana - zgodnie z dyspozycją art. 2 pkt 6 ustawy o VAT - według zasad klasyfikacji statystycznej, tzn. Polskiej Klasyfikacji Obiektów Budowlanych (PKOB). Z podstawowych reguł metodycznych PKOB wynika, że o właściwej klasyfikacji statystycznej danego budynku przesądza jego główne, przeważające przeznaczenie. Jeżeli zatem wznoszony budynek w przeważającej swojej części ma służyć celom mieszkalnym, z przeznaczeniem mniejszej części na cele użytkowe (garaże), to budynek jako całość winien być zaliczony do grupowania PKOB 112. Wszystkie roboty budowlane prowadzone przez inwestora dla realizacji (budowy) takiego budynku winny być opodatkowane stawką 7-procentową, bez względu na to, czy te usługi i roboty dotyczyłyby powierzchni użytkowej, czy mieszkalnej. Stawka opodatkowania robót budowlano-montażowych obiektów budownictwa mieszkaniowego zaliczonych do PKOB 112 w wysokości 7 % wynika w tej sytuacji z art. 146 ust. 1 pkt 2 lit. a w związku z ust. 2 ustawy o VAT. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuję, iż zgodnie z cyt. art. 146 ust. 1 pkt 2 ustawy o VAT dostawa (np. sprzedaż) lokali użytkowych, tj. garażu, wybudowanego w ramach obiektu budownictwa mieszkaniowego, podlega opodatkowaniu stawką 22-procentową.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj