Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PDF I/415-45/04
z 17 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDF I/415-45/04
Data
2004.09.17



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
księga przychodów i rozchodów
księgi podatkowe
remanent


Pytanie podatnika
Czy kopia remanentu sporządzonego w trakcie roku lub na koniec roku podatkowego powinna być przesłana do urzędu skarbowego?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na Pani pismo z dnia 31 sierpnia 2004 r. dotyczące udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w sprawie obowiązku przesłania kopii remanentu sporządzonego w trakcie roku podatkowego i remanentu rocznego do urzędu skarbowego – informuje, że:

Na podstawie § 27 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 26 sierpnia 2003 r. w sprawie prowadzenia podatkowej księgi przychodów i rozchodów (Dz. U. Nr 152, poz. 1475 ze zm.) - spis z natury towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, produkcji w toku, wyrobów gotowych, braków i odpadów podatnik ma obowiązek sporządzić w następujących sytuacjach:
- na dzień 1 stycznia,
- na koniec każdego roku podatkowego,
- na dzień rozpoczęcia działalności w ciągu roku podatkowego,
- w razie zmiany proporcji udziałów wspólników lub
- w razie likwidacji działalności, oraz
- gdy na podstawie odrębnych przepisów jego sporządzenie zarządził naczelnik urzędu skarbowego.
Stosownie do § 29 ust. 6 ww. rozporządzenia – wyceny remanentu należy dokonać najpóźniej w terminie 14 dni od dnia jego zakończenia.

Spis z natury w każdym przypadku należy wykazać w podatkowej księdze przychodów i rozchodów:
- wg poszczególnych rodzajów jego składników, albo
- w jednej pozycji (sumie) pod warunkiem, że na podstawie spisu zostało sporządzone odrębne szczegółowe zestawienie poszczególnych jego składników.
Zestawienie to przechowuje się łącznie z księgą (§ 29 ust. 5 rozporządzenia).

Przepisy prawa podatkowego nie nakładają na podatnika obowiązku przesłania kopii sporządzonego remanentu do urzędu skarbowego.

Zatem biorąc pod uwagę powyższe, stanowisko Pani jest zgodne z obowiązującymi przepisami prawa podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj