Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach
OG/005/300/PDI/2004OG/005/300/PDI/2004/Z
z 9 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
OG/005/300/PDI/2004
OG/005/300/PDI/2004/Z
Data
2004.11.09



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Kielcach


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów

Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
moment powstania zobowiązania podatkowego
podstawa opodatkowania
powstanie obowiązku podatkowego
wierzytelności nieściągalne


Pytanie podatnika
Czy i w jaki sposób mogę odzyskać odprowadzony do Urzędu Skarbowego w 2000 r. podatek dochodowy oraz podatek należny VAT, z tytułu wykonanej usługi, za którą nie otrzymałem zapłaty ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Kielcach, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zmianami) w odpowiedzi na pismo z dnia 03.03.2004 r. dotyczące wierzytelności nieściągalnych oraz możliwości odzyskania zapłaconego podatku dochodowego i podatku od towarów i usług, wyjaśnia:

1. W zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych:

Biorąc pod uwagę przepisy art. 23 ust. 1 pkt 20 oraz ust. 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zmianami) należy stwierdzić, że do kosztów uzyskania przychodów można zaliczyć wierzytelności odpisane jako nieściągalne, jeżeli spełnione zostaną łącznie następujące warunki:
- zostały uprzednio zarachowane jako przychody należne na podstawie art. 14 w/w ustawy oraz
- nieściągalność została udokumentowana postanowieniem o nieściągalności wydanym przez organ postępowania egzekucyjnego (art. 23 ust. 2 pkt 1) albo właściwym postanowieniem sądu (art. 23 ust. 2 pkt 2) albo koszty procesowe i egzekucyjne związane z dochodzeniem wierzytelności są równe albo wyższe od samej wierzytelności (art. 23 ust. 2 pkt 3).

Uwzględniając stan faktyczny wynikający z zapytania stwierdzić należy, że pierwszy warunek odnośnie zarachowania wierzytelności jako przychód należny został spełniony. Jednakże wierzytelność powyższa nie może zostać zaliczona do kosztów uzyskania przychodów z uwagi na fakt, że wskazane w art. 23 ust. 2 ustawy podatkowej unormowania stanowią katalog zamknięty, a załączone do zapytania postanowienie Prokuratury Okręgowej w Kielcach o umorzeniu śledztwa nie stanowi uprawdopodobnienia nieściągalności wierzytelności w sposób przewidziany w tym przepisie.

2. W zakresie podatku od towarów i usług:

Zobowiązanie podatkowe powstaje z dniem zaistnienia zdarzenia, z którym ustawa podatkowa wiąże powstanie takiego zobowiązania – art. 21 § 1 pkt 1 ustawy Ordynacja podatkowa.

W obowiązującej do dnia 30 kwietnia 2004 r. ustawie z dnia 08.01.1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zmianami), zgodnie z art. 2 ust. 1 określono, iż opodatkowaniu podlega sprzedaż towarów i odpłatne świadczenie usług a art. 6 cyt. ustawy określił, iż obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wydania towaru lub wykonania usługi, a w przypadku, gdy transakcje te winny być potwierdzone fakturą, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury, nie później niż w 7 dniu od dnia wydania towaru lub wykonania usługi.

W art. 10 ust. 1 cyt. ustawy określono, że podatnicy zobowiązani są składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe dla podatku od towarów i usług oraz podatku akcyzowego.

Natomiast w art. 26 ustawy określono, że podatnicy obowiązani są bez wezwania przez urząd skarbowy do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25 dnia następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy.

W art. 15 cyt. ustawy określono, iż podstawą opodatkowania jest obrót a obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży. Zgodnie z zapisem art. 33 cyt. ustawy, w przypadku, gdy osoba prawna, jednostka organizacyjna nie mająca osobowości prawnej lub osoba fizyczna wystawi fakturę, w której wykaże kwotę podatku jest obowiązana do jego zapłaty, nawet wówczas, gdy dana sprzedaż nie była objęta obowiązkiem podatkowym.

W przypadku opisanym przez Pana faktura została wystawiona i potwierdzała wykonanie usługi opodatkowanej podatkiem VAT, a sytuacja, że kontrahent nie zapłacił Panu za jej wykonanie nie może zmieniać faktu, iż zobowiązanie w podatku od towarów i usług powstało już w maju 2000 roku.

W oparciu o powyższe Naczelnik tut. urzędu informuje, że nie może odzyskać Panu należnie zapłaconego do budżetu zobowiązania podatkowego.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj