Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie
D-1/423-2/05
z 22 lutego 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
postanowienie w sprawie interpretacji prawa podatkowego
Sygnatura
D-1/423-2/05
Data
2005.02.22



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Lublinie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Odliczenia od podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
darowizna
odliczenie od dochodu
organizacje pożytku publicznego


Pytanie podatnika
Czy przysługuje odliczenie od podstawy opodatkowania darowizny pieniężnej z przeznaczeniem na cele naukowe na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, którą przekazano w formie przelewu bankowego w 2004 roku dla Fundacji ?


POSTANOWIENIE

Na podstawie art. 216, art. 14a § 1 i § 4 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie postanawia uznać przedstawione stanowisko w złożonym wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego za prawidłowe.

Uzasadnienie

W dniu 06.01.2005 r. złożono w tut. Urzędzie wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, w którym przedstawiono następujący stan faktyczny:

W dniu 23.11.2004 r. spółka z ograniczoną odpowiedzialnością wpłaciła przelewem kwotę 10.000 zł tytułem darowizny dla Fundacji. Na przelewie zastrzeżono, że darowizna jest przeznaczona na cele naukowe. Fundacja jest organizacją pozarządową i prowadzi działalność pożytku publicznego. Zgodnie ze statutem Fundacja uzyskuje środki finansowe z prowadzonej działalności gospodarczej oraz odsetek, darowizn, dotacji. Przykładowo w ramach działalności gospodarczej Fundacja prowadziła kursy języków obcych, kursy przygotowawcze do egzaminów wstępnych, kursy informatyczne, analizy i opracowania dla przedsiębiorstw. Ponadto w ramach wspólnego przedsięwzięcia z Uniwersytetem prowadzono wspólnie studia podyplomowe i zaoczne. Statutowy cel wspomagania Uniwersytetu w spełnianiu jego zadań Fundacja realizowała przez przekazywanie w formie pieniężnej wyniku z całokształtu działalności na rzecz Uniwersytetu z przeznaczeniem na cele naukowo-dydaktyczne.
Czy przysługuje odliczenie od podstawy opodatkowania darowizny pieniężnej z przeznaczeniem na cele naukowe na podstawie art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, którą przekazano w formie przelewu bankowego w 2004 roku dla Fundacji ?

Podatnik w przedmiotowej sprawie zajął następujące stanowisko:
W nawiązaniu do przedstawionego wyżej stanu faktycznego uznał, że wymieniona na wstępie darowizna może być odliczona od dochodu zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (tekst jednolity Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60), stosownie do swojej właściwości miejscowej naczelnik urzędu skarbowego (...) na pisemny wniosek podatnika, płatnika lub inkasenta ma obowiązek udzielić pisemnej interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego w ich indywidualnych sprawach, w których nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa, albo postępowanie przed sądem administracyjnym.

W związku z powyższym udzielam interpretacji co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego następująco:

Stosownie do art. 18 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym w 2004 roku, przy ustalaniu przez osobę prawną wysokości podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób prawnych, osobie tej przysługuje prawo odliczenia od dochodu wartości przekazanych darowizn do wysokości 10 % dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3 albo w art. 7a ust. 1. Odliczeniu podlegają jednak jedynie darowizny przekazane na cele określone w art. 4 ustawy z dnia 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie, organizacjom wymienionym w art. 3 ust. 2 i 3 tej ustawy, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie.

Na podstawie art. 18 ust. 1a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odliczeniu nie podlegają darowizny na rzecz:
1) osób fizycznych,
2) osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych nie mających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5 % oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali lub handlu tymi wyrobami.

Zgodnie z art. 18 ust. 1c cyt. ustawy odliczenie o którym mowa w ust. 1 pkt 1 stosuje się, jeżeli wysokość darowizny jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy (...).
Wśród preferowanych przez ustawodawcę celów, na które mogą być przekazane darowizny są nauka, edukacja, oświata i wychowanie.
Beneficjentami przekazywanych darowizn mogą być natomiast prowadzące działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych m.in. organizacje pozarządowe, tj. osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej, utworzone na podstawie przepisów ustaw, nienależące do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, w tym fundacje i stowarzyszenia z zastrzeżeniem ust. 4 artykułu 3 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Uwzględniając kontekst przedłożonych przepisów oraz przedstawiony stan faktyczny stwierdzam, że darowizna na rzecz Fundacji spełnia kryterium:
1) przedmiotowe - pod warunkiem, że cel na który została przekazana znajduje się w sferze zadań publicznych wymienionych w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie a Fundacja jest jednostką niedziałającą w celu osiągnięcia zysku, prowadzącą działalność w sferze zadań publicznych,
2) podmiotowe - po spełnieniu warunku określonego w art. 3 ust. 2 ustawy o działalności pożytku publicznego (...)
oraz jeśli została udokumentowana zgodnie z art. 18 ust. 1 pkt 1 cyt. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Należy mieć na uwadze fakt, że na darczyńcy spoczywa obowiązek ustalenia czy obdarowana organizacja prowadzi działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w art. 4 ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie.

Informuję, że interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia tego zdarzenia.

Interpretacja nie jest wiążąca dla podatnika, płatnika lub inkasenta, wiąże natomiast właściwe organy podatkowe i organy kontroli skarbowej - do czasu jej zmiany lub uchylenia.

Zgodnie z art. 14a § 4 Ordynacji podatkowej na niniejsze postanowienie służy Stronie zażalenie do Dyrektora Izby Skarbowej w Lublinie za pośrednictwem Naczelnika Pierwszego Urzędu Skarbowego w Lublinie w terminie 7 dni od dnia doręczenia postanowienia.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj