Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze
II-3/sip/17/2004
z 28 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-3/sip/17/2004
Data
2004.12.28



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Zielonej Górze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszt
koszty uzyskania przychodów
sprzedaż udziałów
udział


Pytanie podatnika
Czy w związku ze sprzedażą udziałów spółki uzyskany przychód można obniżyć o koszty nabycia w tym o wypłacone pośrednikowi wynagrodzenie


Zgodnie z art. 14a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Zielonej Górze w związku ze złożonym w dniu 08.12.2004r. przez Pana M. J. jednego ze wspólników spółki cywilnej „Nieruchomości" zapytaniem wyjaśnia:

W dniu 14.11.2003r. wspólnicy spółki cywilnej „Nieruchomości" nabyli udziały w spółce z o.o. za kwotę 2.700.000,-zł.Następnie w dniu 25.06.2004r. wspólnicy spółki „Nieruchomości" spółka cywilna dokonali sprzedaży ww. udziałów na rzecz firmy „A" Sp. z o.o. za cenę 3.000.000,-zł. Na podstawie art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), w brzmieniu obowiązującym w 2004r. źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych.Sposób obliczania dochodu ze zbycia udziałów określony został w art. 30b ust. 2 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych;

Dochód ten określa się jako:
„różnicę między sumą przychodów uzyskanych z tytułu odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną a kosztami uzyskania przychodów, określonymi na podstawie art. 22 ust. 1 f pkt 1 lub art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy".Według zapisu art. 23 ust. 1 pkt 38 ustawy za koszty uzyskania przychodów nie uważa się wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną oraz innych papierów wartościowych: wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu przy ustaleniu dochodu z odpłatnego zbycia tych udziałów (akcji), wkładów oraz innych papierów wartościowych.W związku z niniejszą transakcją sprzedaży wspólnicy spółki cywilnej „Nieruchomości” w dniu 30 stycznia 2004r. zawarli z firmą M. S.A. odpłatną umowę pośrednictwa.Wypłacone pośrednikowi w związku ze sprzedażą udziałów wynagrodzenie zdaniem tut. organu podatkowego stanowi koszt uzyskania przychodu, bowiem na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Tak więc w Pana przypadku w wyniku sprzedaży udziałów powstał zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 7 przychód. Opodatkowaniu zaś podlega osiągnięty przez Pana dochód, który powstał w wyniku pomniejszenia przychodu o koszty jego uzyskania.Od dochodu zgodnie z art. 30b ust. 1 i ust. 5 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych pobiera się podatek w wysokości 19% i dochodu tego nie łączy się z dochodami z innych źródeł. Zgodnie z art. 45 ust. 1 i ust. 1a pkt 1 ustawy uzyskany dochód wykazuje się w rocznej deklaracji PIT-38 składanej do 30 kwietnia następnego roku po roku w którym uzyskano dochód.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przestawiony w zapytaniu. Jednocześnie tut. organ podatkowy informuje, że powyższa interpretacja w zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w zakresie zadanego przez stronę zapytania w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodna z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez podatnika rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj