Interpretacja Urzędu Skarbowego we Włodawie
NPV-443/63/04
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
NPV-443/63/04
Data
2004.12.31



Autor
Urząd Skarbowy we Włodawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
dzierżawa
faktura korygująca
koszt
powstanie obowiązku podatkowego
remonty


Pytanie podatnika
W dniu 31.03.2004r. spółka S. A. obciążyła dzierżawcę równowartością poniesionych kosztów naprawy kraty mechanicznej wystawiając fakturę VAT jednocześnie dokonując kompensaty wzajemnych rozliczeń. Dzierżawca sp. z o.o. nie przyjęła oryginału przedmiotowej faktury VAT, dokonując zwrotu przy piśmie wyjaśniającym.Sprawa z powództwa spółki z o.o. z tytułu dokonanej kompensaty znalazła się w Sądzie.W dniu 16 listopada 2004r. Sąd Okręgowy w Lublinie wydał wyrok i zasądził od spółki S.A. na rzecz spółki z o.o. kwotę z przedmiotowej faktury VAT.W związku z powyższym spółka S. A. wystawiła wewnętrzną fakturę VAT - korygującą i obniżyła kwotę podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc, w którym otrzymała w/w wyrok Sądowy. Czy Spółka S. A. wystawiając wewnętrzną fakturę VAT korygującą postąpiła zgodnie z obowiązującymi przepisami?


W odpowiedzi na pismo nr EE/1632/2004 z dnia 28.12.2004r. w sprawie udzielenia informacji dotyczącej stosowania przepisów prawa podatkowego w zakresie podatku VAT – Naczelnik Urzędu Skarbowego we Włodawie działając na podstawie art. 14a §1 ustawy a dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926z późn. zm.) wyjaśnia co następuje.

Stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu.

Spółka S.A wydzierżawiła przedsiębiorstwu „....” Spółka z.o.o. obiekt i urządzenia zakładowej oczyszczalni ścieków. Na podstawie zawartej umowy (§6 pkt.2) strony ustaliły, że dzierżawca oprócz czynszu ponosił będzie między innymi inne opłaty związane z eksploatacją przedmiotu dzierżawy w tym opłaty związane z utrzymaniem sprawności maszyn i urządzeń.

W miesiącu marcu 2004r. Spółka S.A. obciążyła dzierżawcę równowartością poniesionych kosztów naprawy kraty mechanicznej w wydzierżawionym obiekcie. Wydzierżawiający wystawił fakturę VAT i dokonał jednocześnie kompensaty wzajemnych rozliczeń. Dzierżawca nie przyjął faktury, ponieważ uznał że przedmiotowa usługa wykracza poza remont bieżący będący po stronie eksploratora oczyszczalni. Z powództwa dzierżawcy sprawa znalazła swój epilog w Sądzie, który zasądził od pozwanego, kwoty wynikającej z wystawionej faktury. W związku z tym Spółka S.A. wystawiła wewnętrzną fakturę korygującą i obniżyła kwotę podatku należnego w rozliczeniu za miesiąc grudzień 2004r. tj. za miesiąc, w którym otrzymała wyrok sądowy.

Pytanie podatnika.

Czy powyższe postępowanie Spółki S.A. jest zgodnie z obowiązującymi przepisami?.

Stanowisko organu podatkowego.

Zgodnie z art.5 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają - odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z treści pisma wynika, że do świadczenia usługi nie doszło ponieważ, zgodnie z zawartą umową dokonana naprawa nie była związana z bieżącą eksploatacją obiektu przez wydzierżawiającego lecz obowiązek naprawy spoczywał na dzierżawcy. W tej sytuacji nie doszło do realizacji umowy sprzedaży, a tym samym do powstania obowiązku podatkowego w podatku VAT. Z uwagi na fakt, iż wystawiona faktura VAT nie została wprowadzona do obrotu prawnego, wystawione dokumenty oryginał i kopia faktury VAT należy anulować (przez dokonanie na nich adnotacji uniemożliwiających ich powtórne wydanie) i zachować w swoich aktach.

Jeżeli chodzi o korektę podatku należnego to należy ją dokonać w rozliczeniu za miesiąc marzec 2004 w którym nastąpiło zawyżenie podatku należnego, a nie w miesiącu grudniu 2004r., kiedy Spółka otrzymała wyrok sądu o zwrot skompensowanej kwoty należnej.

Mając powyższe na u wadze stanowisko podatnika w powyższej sprawie należy uznać za nieprawidłowe.

Odpowiedzi niniejszej udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w zapytaniu oraz prawny obowiązujący na dzień udzielenia odpowiedzi.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj