Interpretacja Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu
PP/443/31/04
z 6 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443/31/04
Data
2004.04.06



Autor
Urząd Skarbowy w Oświęcimiu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług --> Obniżenie podatku należnego


Słowa kluczowe
inwestycje
obniżenie podatku należnego
odliczenie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
Czy można obniżyć podatek należny o podatek naliczony przy nabyciu i kontynuacji nie zakończonej iwestycji związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu, działając w trybie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo z dnia 3.03.2004 r. w sprawie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), dotyczącej prawa do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu i kontynuacji nie zakończonej inwestycji związanej z prowadzoną działalnością gospodarczą - uprzejmie wyjaśnia:

Generalna zasada dotycząca prawa podatnika do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług wyrażona została w art. 19 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym. W myśl tej zasady (art. 19 ust. 1) podatnik ma prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu towarów i usług, związanych ze sprzedażą opodatkowaną. Kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach stwierdzających nabycie towarów i usług - ust. 2 art. 19. Obniżenie kwoty podatku należnego następuje nie wcześniej, niż w rozliczeniu za miesiąc, w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny, i nie później niż w rozliczeniu za miesiąc następny – o czym stanowi art. 19 ust. 3 pkt 1. Termin ten nie może przypadać jednak wcześniej niż w miesiącu otrzymania towaru lub wykonania usługi (ust. 3a art. 19).

W piśmie z dnia 19.04.1999 r., Nr SRI-4-WSK-12-535/99, Główny Urząd Statystyczny wyraził pogląd, iż: „Obiekt budowlany rozpoczęty, który po zmianie właściciela nadal będzie kontynuowany, może być klasyfikowany według Klasyfikacji Obiektów Budowlanych. W chwili sprzedaży obiekt budowlany wznoszony na podstawie wydanej decyzji administracyjnej zezwalającej na budowę określonego budynku w określonym miejscu zgodnie z zatwierdzonym projektem budowlanym jest obiektem w określonym stopniu zaawansowania robót budowlanych".

Zatem nabycie „nieukończonej inwestycji" sprowadza się do nabycia towaru w rozumieniu art. 4 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym.

Ustawa o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym oraz przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie nie zawierają odrębnych uregulowań dotyczących zasad i terminów obniżania podatku należnego w odniesieniu do zakupów inwestycyjnych w przypadku, gdy zakupy te mają związek z wykonywaną przez podatnika sprzedażą opodatkowaną.

O ile zatem nie zachodzą okoliczności wskazane w art. 25 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym oraz w § 42 ust. 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 22 marca 2002 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 27, poz. 268 ze zm.) to podatek naliczony z tytułu zakupu „inwestycji w toku", jak i zakupów związanych z kontynuacją budowy, podlega odliczeniu od podatku należnego w terminach i na zasadach określonych w wyżej wymienionej ustawie.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Oświęcimiu informuje, że niniejszą odpowiedź udzielono w oparciu o stan prawny obowiązujący do dnia 30 kwietnia 2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj