Interpretacja Urzędu Skarbowego w Łańcucie
US.443/IC/54/2004
z 29 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.443/IC/54/2004
Data
2004.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Łańcucie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Zwolnienia --> Zwolnienie od podatku

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
grunt zabudowany
grunty
sprzedaż budynków
sprzedaż gruntów
sprzedaż nieruchomości
towar używany


Pytanie podatnika
Czy sprzedaż nieruchomości zabudowanej budynkiem magazynowym oddanym do użytku w 2000 r. powinno się opodatkować 22-procentową stawką podatku od towarów i usług, czy sprzedaż tą należy traktować jako zwolnioną z podatku od towarów i usług?


W odpowiedzi na wniosek z dnia 25.11.2004 r. (data wpływu do Urzędu Skarbowego 30.11.2004 r.), uzupełnionego pismem z dnia 14.12.2004 r., w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie wyjaśnia:

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym „podatkiem”, podlegają: odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy przez towary rozumie się rzeczy ruchome, jak również wszelkie postacie energii, budynki, budowle lub ich części, będące przedmiotem czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, które są wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, a także grunty. W myśl art. 7 ust. 1 ustawy przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel, w tym również czynności wymienione w art. 7 ust. 1 pkt 1 - 5.

Na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku od towarów i usług zwalnia się od podatku dostawę towarów używanych, z zastrzeżeniem punktu 10, pod warunkiem, że w stosunku do tych towarów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego; zwolnienie dotyczy również używanych budynków i budowli lub ich części, będących przedmiotem umowy najmu, dzierżawy lub innych umów o podobnym charakterze. Z definicji towarów używanych zawartej w art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy wynika, że za używane budynki, budowle lub ich części uznaje się budynki i budowle, w przypadku, gdy minęło co najmniej 5 lat od końca roku, w którym zakończono budowę tych obiektów.

Z przedstawionego przez stronę stanu faktycznego wynika, iż rozbudowany obiekt stanowiący integralną część z pierwotnie zakupionym budynkiem został oddany do użytkowania w 2000 r. W tej sytuacji, gdy strona ma zamiar sprzedać całą nieruchomość w styczniu 2005 r., nie będzie mogła skorzystać ze zwolnienia od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 2, bowiem opisany w przedmiotowym piśmie obiekt nie jest towarem używanym w świetle art. 43 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, ponieważ od końca roku, w którym zakończono jego budowę do stycznia 2005 r. nie minie 5 lat. Na podstawie art. 29 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług, w przypadku dostawy budynków lub budowli trwale z gruntem związanych albo części takich budynków lub budowli z podstawy opodatkowania nie wyodrębnia się wartości gruntu. Oznacza to, że w przypadku dostawy budynku lub budowli stawką właściwą dla tego budynku lub budowli opodatkowany będzie również grunt związany z tym budynkiem lub budowlą. Zatem w przypadku sprzedaży przez podatnika w styczniu 2005 r. ww. nieruchomości będzie miała zastosowanie stawka 22-procentowa na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług. W związku z powyższym Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łańcucie uznaje za błędne stanowisko Strony przedstawione w piśmie z dnia 30.11.2004 r.

Niniejsza odpowiedź udzielona została zgodnie ze stanem prawnym obowiązującym w dniu jej wydania.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj