Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
II-2/423/385/JB/181/04/05
z 13 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
II-2/423/385/JB/181/04/05
Data
2005.01.13



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
dowód księgowy
koszty uzyskania przychodów
podatek dochodowy od osób prawnych


Pytanie podatnika
Czy w świetle obowiązujących przepisów podatkowych, faktury zakupu od kontrahentów otrzymane przez Spółkę drogą elektroniczną w tzw. plikach PDF, od momentu przystąpienia Polski do Unii Europejskiej - z krajów należących również do Unii Europejskiej, noszące znamiona oryginalnych lecz nie zawierające podpisów wystawców faktur mogą być podstawą do uznania poniesionych wydatków z tytułu zakupu jako koszty uzyskania przychodów ?


Odpowiadając na pismo z dnia 23.11.2004r. złożone w Łódzkim Urzędzie Skarbowym (data wpływu 26.11.2004r.), uzupełnione w dniu 5.01.2005r. działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w celu zapewnienia jednolitego stosowania prawa przy ocenie skutków w podatku dochodowym od osób prawnych, Naczelnik Łódzkiego Urzędu Skarbowego informuje :
w myśl art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 694 ze zm.) kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 (...).

Za koszt uzyskania przychodów na podstawie w/w przepisu można jednak uznać jedynie te wydatki związane z prowadzoną działalnością, które łącznie spełniają następujące warunki:

  • pozostają w związku przyczynowo-skutkowym z przychodami
  • nie zostały wymienione w treści art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992r.
  • ich poniesienie zostało prawidłowo udokumentowane.

Na podstawie art. 9 ust. 1 w/w ustawy podatnik podatku dochodowego od osób prawnych jest obowiązany do prowadzenia ewidencji rachunkowej, zgodnie z odrębnymi przepisami, tj. ustawą z dnia 29 września 1994r. o rachunkowości. (Dz. U. z 2002r. Nr 76, poz. 694 ze zm.) w sposób zapewniający określenie wysokości dochodu (straty), podstawy opodatkowania i wysokości należnego podatku za rok podatkowy.
Zasady dokumentowania operacji gospodarczych, a w szczególności warunki jakim powinny odpowiadać dowody księgowe stanowiące podstawę zapisów w księgach rachunkowych ustalone są w art. 20 i 21 w/w ustawy o rachunkowości.
W ocenie tutejszego organu podatkowego transakcje zakupu towarów udokumentowane fakturą niepodpisaną przez wystawcę można uznać jako prawidłowo udokumentowane dla celów podatku dochodowego od osób prawnych, jeżeli koszty te zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów i spełniają wymogi art. 21 ustawy o rachunkowości.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj