Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.I/423/100/2004
z 25 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.I/423/100/2004
Data
2004.11.25



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody


Słowa kluczowe
odsetki od pożyczki
umorzenie


Pytanie podatnika
dotyczy skutków podatkowych naliczonych i umorzonych razem ze zobowiązaniem głównym odsetek od pożyczek


Działając na podstawie art. 14a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, po zapoznaniu się z treścią pisma P. sp. z o. o. w G. z dnia 26.10.2004 r. (znak: L.dz.AmT/707/2004, data wpływu do tut. Urzędu 29.10.2004 r.) o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, uzupełnionego pismem z dnia 26.10.2004 r. (znak: L.dz.AmT/707/2004, data wpływu do tut. Urzędu 15.11.2004 r.), udziela poniższych wyjaśnień:

Z przedstawionego przez spółkę stanu faktycznego wynika, że w latach 2001 - 2002 otrzymała pożyczki od udziałowca jej udziałowca (A.) firmy E. zarejestrowanej w Stanach Zjednoczonych. Pożyczki były udzielone w dolarach amerykańskich, wg umowy oprocentowanie wynosiło 8 % w skali roku. W związku z trudną sytuacją finansową spółka nie spłaciła ww. pożyczek w terminie. W dniu 8.12.2003 r. zawarto porozumienie pomiędzy E. a A. sp. z o. o., w którym ustalono nowe zasady spłaty pożyczek, a mianowicie:

  1. wydłużono okres spłaty pożyczki przez A. sp. z o. o. do 8.12.2004 r. lub
  2. w przypadku, gdy w dacie spłaty pożyczki pożyczkodawca (R.) nie będzie już akcjonariuszem spółki A. (udziałowca A. sp. z o.o.) zalegająca kwota pożyczki powinna być automatycznie zmniejszona do kwoty 1 (jeden) USD i pożyczkobiorca (A. sp. z o.o.) powinien spłacić ją w całości do 8.12.2004 r.

A. sp. z o.o. nie spłaci pożyczek w ustalonym terminie, zaistnieje natomiast sytuacja opisana w punkcie 2, tzn. automatyczne umorzenie kwot zaciągniętych pożyczek (zredukowanie kwot pożyczek do 1 dolara każda). Według spółki, zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wartość umorzonych pożyczek będzie dla spółki przychodem podatkowym. Wątpliwości spółki dotyczą ewentualnych skutków podatkowych naliczonych i umorzonych, razem ze zobowiązaniem głównym odsetek od pożyczek.

Z przepisów ustawy z dnia 15.02.1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 ze zm.) wynikają szczególne zasady opodatkowania odsetek od należności i zobowiązań. Zgodnie z art. 12 ust. 4 pkt 2 ww. ustawy do przychodów nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek (kredytów), z kolei art. 16 ust. 1 pkt 11 tej ustawy stanowi, iż nie uważa się za koszty uzyskania przychodów naliczonych, lecz niezapłaconych albo umorzonych odsetek od zobowiązań, w tym również od pożyczek (kredytów). Z treści powołanych wyżej przepisów wynika, że odsetki takie staną się przychodem u wierzyciela dopiero w momencie ich faktycznego otrzymania i odpowiednio kosztem uzyskania przychodu u dłużnika w momencie ich zapłacenia. W sytuacji ich umorzenia odsetki takie nie stanowią u wierzyciela kosztów uzyskania przychodów, a u dłużnika przychodów. Oznacza to, że w sytuacji, gdy nie wystąpią okoliczności przewidziane w art. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podjęte przez strony umowy decyzje o umorzeniu niezapłaconych odsetek od pożyczek są podatkowo obojętne.

W świetle art. 12 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych przychodem jest wartość otrzymanych nieodpłatnych świadczeń, z kolei wskazanie sposobu i kryteriów ustalania wartości nieodpłatnych świadczeń określa art. 12 ust. 6 tej ustawy. Zgodnie z przepisem art. 12 ust. 1 pkt 3 lit. a ww. ustawy przychodem jest wartość, z zastrzeżeniem ust. 4 pkt 8, umorzonych lub przedawnionych zobowiązań, w tym z tytułu zaciągniętych pożyczek (kredytów), z wyjątkiem umorzonych pożyczek z Funduszu Pracy. W przedmiotowej sprawie nie zachodzą przesłanki powstania przychodu, o którym mowa w powołanych wyżej przepisach, albowiem kwestię umorzonych odsetek regulują przepisy art. 12 ust. 4 pkt 2 i art. 16 ust. 1 pkt 11 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Zatem stanowisko spółki w tej sprawie jest prawidłowe.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj