Interpretacja Podkarpackiego Urzędu Skarbowego
PUS.II/443/108/2004
z 8 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PUS.II/443/108/2004
Data
2004.07.08



Autor
Podkarpacki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania

Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku


Słowa kluczowe
czynności nieopodatkowane podatkiem od towarów i usług
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
dofinansowanie
dopłata
kurs waluty
nabycie wewnątrzwspólnotowe
obniżenie podatku należnego
przeliczanie
rozliczanie podatku od towarów i usług


Pytanie podatnika
uzupełnić


Działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na pismo jednostki z dnia 10.05.2004 r. (bez znaku, z datą wpływu 12.05.2004 r.), uzupełnione pismem z dnia 17.05.2004 r., w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Podkarpackiego Urzędu Skarbowego w Rzeszowie uprzejmie informuje jak niżej:

I. Z zawartego we wzmiankowanym na wstępie piśmie jednostki, stanu faktycznego, wynika, iż wątpliwości podatnika zawarte w punktach 1, 2, 4 i 5 ww. pisma dotyczą kwestii opodatkowania otrzymanych dotacji i dofinansowania. Od 1.05.2004 r. stosownie do art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11.03.2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), zwanej dalej ustaw obrotem, a więc podstawą opodatkowania podatkiem od towarów i usług, jest także otrzymana dotacja, subwencja, i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą lub świadczeniem usług. Z regulacji tej wynika zatem, że w sytuacji, gdy podatnik, w związku z konkretną dostawą towarów lub świadczeniem usług, otrzymuje od innego podmiotu jakiekolwiek dofinansowanie (dotacje, subwencje) stanowiące dopłatę do ceny towaru lub usługi (np.: jako pokrycie części ceny lub w formie rekompensaty z tytułu obniżenia ceny), tego rodzaju dofinansowanie stanowi obok ceny, uzupełniający ją element podstawy opodatkowania z tytułu tej dostawy lub świadczenia, a co za tym idzie podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. W przypadku natomiast, gdy dofinansowanie służy pokryciu kosztów działalności podatnika i nie jest uzależnione od ilości i wartości świadczonych usług czy też dokonanych dostaw, nie będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Biorąc więc pod uwagę powyższe w przypadku otrzymywanych przez podatnika dotacji i dofinansowania wymienionych w punktach 1, 2, 4 i 5 wzmiankowanego na wstępie pisma nie będą one podlegać opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Jednocześnie tut. organ informuje, że w myśl przepisu art. 90 ust. 7 ustawy kwotę otrzymanych subwencji i dotacji, innych niż określone w cyt. powyżej art. 29 ust. 1 wlicza się do obrotu uzyskanego z czynności, w stosunku do których nie przysługuje podatnikowi prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

II. Odnośnie natomiast wątpliwości podatnika zawartych w punkcie 3 przedmiotowego zapytania tut. organ informuje, że:

Od 1.05.2004 r. zgodnie z przepisem art. 86 ust. 2 pkt 4 kwotę podatku naliczonego stanowi kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Podatnikowi VAT, stosownie do przepisu art. 86 ust. 10 pkt 2, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Oznacza to więc, że w rozliczeniu za okres, w którym podatnik deklaruje podatek należny z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów zawarty w fakturze wewnętrznej wystawionej w trybie art. 106 ust. 7 ustawy, może dokonać również jego odliczenia jako podatku naliczonego, pomniejszając o jego wartość podatek należny. Jeżeli jednak podatnik nie dokona odliczenia w ww. okresie rozliczeniowym, może to uczynić w deklaracji podatkowej za następny okres zgodnie z art. 86 ust. 11 ustawy.

Należy przy tym dodać, iż w myśl przepisu art. 20 ust. 5 ustawy o podatku od towarów i usług w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy - co do zasady - powstaje 15 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia z zastrzeżeniem ust. 6 - 9.

W kwestii natomiast sposobu przeliczania kwot wykazywanych na fakturach w sytuacji, gdy kwoty te wykazywane są w walutach obcych, tut. organ informuje, iż zgodnie z przepisem § 37 ust. 1 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27.04.2004 r. w sprawie wykonania niektórych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 970) kwoty wyrażone w walucie obcej wykazywane na fakturze przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień wystawienia faktury, jeżeli faktura jest wystawiana w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia. W przypadku, gdy na dzień wystawienia faktury bieżący kurs średni waluty obcej nie został wyliczony i ogłoszony, do przeliczenia stosuje się kurs wymiany ostatnio wyliczony i ogłoszony (ust. 2). Natomiast jeśli nie wystawiono faktury w terminie, w którym podatnik obowiązany jest do jej wystawienia, kwoty wyrażone w walucie obcej przelicza się na złote według wyliczonego i ogłoszonego przez Narodowy Bank Polski bieżącego kursu średniego waluty obcej na dzień powstania obowiązku podatkowego (ust. 3). Zasady powyższe - stosownie do przepisu § 37 ust. 4 - stosuje się odpowiednio do przeliczania kwot wykazanych na fakturze wystawionej przez podatnika podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze, jeżeli dokumentują one czynności, które u podatnika stanowią wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów.

Powyższej interpretacji udzielono w oparciu o stan faktyczny przedstawiony w ww. piśmie podatnika z uwzględnieniem stanu prawnego na dzień 12.07.2004 r.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj