Interpretacja Urzędu Skarbowego Warszawa-Wawer
US.39/DF/410/17/2005
z 25 stycznia 2005 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.39/DF/410/17/2005
Data
2005.01.25



Autor
Urząd Skarbowy Warszawa-Wawer


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia wydatków inwestycyjnych


Słowa kluczowe
doliczenie
majątek wspólny małżonków
utrata prawa do ulgi
wspólność ustawowa


Pytanie podatnika
Czy zniesienie wspólności małżeńskiej wspólności majątkowej i dokonanie podziału majątku powoduje utratę prawa do ulgi z tytułu budowy lokali pod wynajem.


W zapytaniu informuje Pan, że w skład małżeńskiej wspólności majątkowej wchodzą tzw. lokale pod wynajem, których budowa była objęta ulgą podatkową i "w związku z planowanym dokonaniem umowanegi zniesienia małżeńskiej wspólności majątkowej , a następnie dokonania podziału majątku/bez obowiązku spłat/ przedmiotowe lokale wejdą proporcjonalnie do majątku odrębnego każdego z małżonków lub wyłącznie jednego z nich. Według Pana stanowiska podział majątku wspólnego nie stanowi jakiejkolwiek formy zbycia takiego majątku i nie ma w tej sytuacji zastosowania przepis art 26 ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Ulgę dla budujących domy wielomieszkaniowe z mieszkaniami przeznaczonymi pod wynajem zlikwidowano 1 stycznia 2001r. Przysługiwała ona jeszcze do końca 2003 roku z racji kontynuowania inwestycji rozpoczętych wczesniej. Nadal natomiast na mocy art. 7 ust. 14 ustawy z dnia 9 listopada 2000r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz o zmianie niektórych innych ustaw / Dz. U. nr 104, poz. 1104 ze zm./ w brzmieniu nadanym temu przepisowi przea art. 3 nowelizacji z 12 listopada 2003r. do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych / Dz.U. nr 202, poz. 1956 ze zm./ obowiązują przepisy dotyczące warunków zachowania prawa do ulgi , stosownie do których podatnicy, którzy korzystali z odliczeń, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym w brzmieniu obowiązującym w latach 1997 - 2000 i przed upływem dziesięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym:

- nastapiło zbycie budynku, lokalu mieszkalnego, udziału we współwłasności lub

- wynajęto budynek albo lokal mieszkalny osobom , które w stosunku do właściciela lub chociażby do jednego ze współwłaścicieli zaliczone są do I grupy podatkowej w rozumieniu przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, lub

- dokonano zmiany przeznaczenia budynku lub lokalu z mieszkalnego na użytkowy albo przeznaczono budynek lub lokal mieszkalny na potrzeby własciciela lub współwłasciciela, lub

- zbyto działkę lub prawo wieczystego użytkowania gruntu pod budowę tego budynkusą obowiązani doliczyć do dochodów roku podatkowego , w którym nastąpiły te okoliczności, uprzednio odliczone kwoty.

W przedstawionej przez pana sytuacji mamy do czynienia z umownym zniesieniem małżeńskiej wspólności majątkowej , a następnie dokonaniem podziału majątku /bez obowiązku spłat / , którego składnikiem są m.in. lokale pod wynajem.

Katalog przesłanek utraty prawa do ulgi z tytułu budowy lokali pod wynajem ma charakter zamknięty. Żadna z tych przesłanek nie wskazuje na zniesieniem małżeńskiej wspólności majątkowej , a następnie dokonaniem podziału majątku. Zniesienie wspólności majątkowej małżonków nie mieści się również w pojęciu zbycia budynku, lokalu mieszkalnego bądź udziału we współwłasności.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj