Interpretacja Małopolskiego Urzędu Skarbowego
PD-II/423/91/04
z 17 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-II/423/91/04
Data
2004.12.17



Autor
Małopolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze stosunku pracy i stosunków pokrewnych


Słowa kluczowe
opodatkowanie
przychody ze stosunku pracy
świadczenia na rzecz pracowników


Pytanie podatnika
Czy u pracowników biorących udział w imprezach sportowo-rekreacyjnych w całości sfinansowanych z ZFŚS powstanie przychód podlegający opodatkowaniu?


Naczelnik Małopolskiego Urzędu Skarbowego w Krakowie działając na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na pismo nr NK-16/30/04 z dnia 08 października 2004 r. (data wpływu 11-10-2004 r., uzupełnionego o dodatkowe wyjaśnienia i znaki opłaty skarbowej w dn. 25-10-2004) w sprawie udzielenia informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, informuje co następuje:

Z przedstawionego w piśmie stanu faktycznego wynika, że pracownicy Spółki uczestniczą w imprezach sportowych organizowanych w różnych miastach Polski przez jednostki organizacyjne Spółki.
Spółka wszelkie koszty związane z uczestnictwem swoich pracowników w tych imprezach w tym, m.in. przejazd, noclegi, wyżywienie, ubezpieczenie, nagrody rzeczowe pokrywał w całości ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych.

Podatnik zwrócił się z zapytaniem czy u pracowników biorących udział w imprezach sportowo – rekreacyjnych w całości sfinansowanych z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z treścią art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) za przychody ze stosunku służbowego, stosunku pracy (...) uważa się wszelkiego rodzaju wypłaty pieniężne oraz wartość pieniężną świadczeń w naturze bądź ich ekwiwalenty, bez względu na źródło finansowania tych wypłat i świadczeń, a w szczególności: wynagrodzenia zasadnicze, wynagrodzenia za godziny nadliczbowe, różnego rodzaju dodatki, nagrody, ekwiwalenty za nie wykorzystany urlop i wszelkie inne kwoty niezależnie od tego, czy ich wysokość została z góry ustalona, a ponadto świadczenia pieniężne ponoszone za pracownika, jak również wartość innych nieodpłatnych świadczeń lub świadczeń częściowo odpłatnych.
W definicji tej mieszczą się świadczenia na rzecz pracowników związane z ich uczestnictwem w imprezach sportowych.
W związku z powyższym wydatki z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych przeznaczone na sfinansowanie kosztów uczestnictwa w imprezach sportowych w postaci noclegu, przejazdu, wyżywienia itp. stanowią przychód pracownika zgodnie z przywołanym art. 12 ust. 1 ustawy.

Ponadto z treści pisma wynika, iż z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych firma finansowała również nagrody rzeczowe dla pracowników.
W myśl art. 21 ust. 1 pkt 67 w/cyt. ustawy wolna od podatku dochodowego od osób fizycznych jest wartość rzeczowych świadczeń otrzymywanych przez pracownika, sfinansowanych w całości ze środków zakładowego funduszu świadczeń socjalnych lub funduszy związków zawodowych – do wysokości nie przekraczającej w roku podatkowym kwoty 380 zł.; (..).
Zatem gdy łączna wartość świadczeń rzeczowych otrzymanych przez pracownika (z wyjątkiem bonów, talonów i innych znaków, uprawniających do ich wymiany na towary lub usługi) przekroczy w roku podatkowym 380 zł to od nadwyżki płatnik powinien obliczyć, pobrać i odprowadzić należne zaliczki na podatek dochodowy zgodnie z art. 32 i 38 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując Naczelnik tut. Urzędu nie podziela stanowiska Podatnika, że świadczenia na rzecz pracowników w całości finansowane z zakładowego funduszu świadczeń socjalnych nie podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Niniejszej odpowiedzi udzielono w oparciu o aktualny stan prawny oraz faktyczny przedstawiony w zapytaniu.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj