Interpretacja Urzędu Skarbowego Kraków-Podgórze
PD-1/415/137/04
z 8 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-1/415/137/04
Data
2004.12.08



Autor
Urząd Skarbowy Kraków-Podgórze


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
amortyzacja
wartość początkowa środków trwałych


Pytanie podatnika
Czy prawo wieczystego użytkowania gruntu stanowić będzie wartość niematerialną i prawną, od której można dokonywać odpisów amortyzacyjnych i czy te odpisy będą stanowić koszt uzyskania przychodu? Czy w oparciu o operat szacunkowy wykonany przez Biuro Wyceny Nieruchomości, przed aktem sprzedaży, można obliczyć proporcjonalnie wartość prawa wieczystego użytkowania gruntu i budynków?


Pismem z dnia 21.10.2004 r. - (data wpływu – 22.10.2004 r.) uzupełnionym w dniu 09.11.2004 r. zwrócił się Pan m.in. z zapytaniem czy prawo wieczystego użytkowania gruntu stanowić będzie wartość niematerialną i prawną, od której można dokonywać odpisów amortyzacyjnych i czy odpisy te będą stanowić koszt uzyskania przychodów. Ponadto w piśmie zawarte jest pytanie czy w oparciu o operat szacunkowy wykonany przez Biuro Wyceny Nieruchomości, przed aktem sprzedaży, można obliczyć proporcjonalnie wartość prawa wieczystego użytkowania gruntu i budynków.

W odpowiedzi na ww pismo, w części dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych - Naczelnik Urzędu Skarbowego działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997 r. nr 137, poz. 926 ze zm.) uprzejmie informuje:
zgodnie z przepisem art. 22c pkt 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 ze zm.) - amortyzacji nie podlegają grunty i prawa wieczystego użytkowania gruntów.
Prawo wieczystego użytkowania gruntu nie stanowi wartości niematerialnych i prawnych, gdyż nie zostało wymienione w katalogu zawartym w art. 22b ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
Natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 1 lit. a ww ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na nabycie gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów, z wyjątkiem opłat za wieczyste użytkowanie gruntów.
Zgodnie z art. 22a ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 22c, stanowiące własność lub współwłasność podatnika, nabyte lub wytworzone we własnym zakresie, kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania budowle, budynki oraz lokale będące odrębną własnością, o przewidywanym okresie użytkowania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą (...).
W myśl art. 22g ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za wartość początkową m.in. środków trwałych, z zastrzeżeniem ust. 2-18, uważa się w razie nabycia w drodze kupna – cenę ich nabycia.

W opisanym w piśmie stanie faktycznym w fakturze zakupu nieruchomości i w akcie notarialnym, nie została określona odrębnie wartość budynków i prawa wieczystego użytkowania gruntu. Jeżeli wartość prawa wieczystego użytkowania gruntu i wartość budynków będzie odpowiadać faktycznej ich cenie nabycia to wówczas można wziąć pod uwagę operat szacunkowy wykonany przez Biuro Wyceny Nieruchomości.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj