Interpretacja Podlaskiego Urzędu Skarbowego
P-I/443/233/MW/04
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-I/443/233/MW/04
Data
2004.12.31



Autor
Podlaski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów


Słowa kluczowe
dostawa towarów
nieodpłatne używanie
podatek od towarów i usług
użytkowanie rzeczy


Pytanie podatnika

Czy nieodpłatne udostępnienie materiałów POS detalistom stanowi dostawę towarów w rozumieniu art. 7 ustawy o VAT i czy podlega opodatkowaniu podatkiem VAT ?


Spółka prowadzi działalność w zakresie produkcji i sprzedaży wyrobów tytoniowych. W ramach prowadzonej przez siebie działalności Spółka dokonuje bezpłatnego udostępniania punktom sprzedaży detalicznej rozmaitych przedmiotów i urządzeń- tzw. materiałów POS służących do wspierania sprzedaży produktów Spółki.
Wszystkie materiały POS będą pozostawać własnością Spółki przez cały okres ich udostępnienia detalistom. Ponadto Spółka samodzielnie będzie określać warunki użytkowania przez detalistów udostępnianych im materiałów POS. Zobowiązania detalistów w w/w zakresie uregulowane są w pisemnych umowach, w ramach których detaliści będą zobowiązani do eksponowania przy użyciu materiałów POS wyłącznie towarów produkowanych przez Spółkę. Jednocześnie Spółka zachowuje prawo do zażądania zwrotu materiałów, w szczególności w przypadku niedotrzymania warunków użytkowania tych towarów przez detalistów.
Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz.535) przez dostawę towarów o której mowa w art. 5 ust.1 pkt 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel.

Jako zasadę przyjęto zatem, że za dostawę towarów uznaje się przeniesienie prawa do rozporządzenia towarami jak właściciel. Definicja ta wskazuje zatem, iż istotny jest przede wszystkim ekonomiczny, a nie prawny aspekt transakcji, bowiem w przypadku tym nie musi nastąpić przeniesienie własności towarów w rozumieniu prawa cywilnego.
Spośród czynności „przeniesienia prawa rozporządzenia towarami jak właściciel” można wymienić takie czynności jak: sprzedaż, zamianę oraz każdą inną transakcję, która w aspekcie ekonomicznym będzie prowadziła do podobnego rezultatu, tj. nie tylko uprawnienia do korzystania z nabytych towarów, ale i obciążenia oraz wyzbycia się własności.
Jeżeli zatem podatnik przekazuje detalistom nieodpłatnie do użytkowania na podstawie zawartych z nimi umów różne przedmioty i urządzenia służące wspieraniu sprzedaży produktów Spółki, a detaliści zobowiązani są do eksponowania przy użyciu tych urządzeń wyłącznie towarów Spółki z zastrzeżeniem zwrotu w przypadku niedotrzymania warunków użytkowania, to nie można mówić o przeniesieniu prawa do rozporządzenia tymi towarami jak właściciel.
Zatem czynność ta nie stanowi dostawy, która podlegałaby opodatkowaniu podatkiem VAT. Stanowi ona nieodpłatne świadczenie usług, nie będące dostawą.
Jeżeli nie jest związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa, a podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia podatku należnego o podatek naliczony przy nabyciu będącego przedmiotem usługi towaru w całości lub w części wówczas, zgodnie z art. 8 ust.2 ustawy o VAT traktowane jest jak odpłatne świadczenie, które podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

Z pisma Spółki wynika, że przekazanie wymienionych towarów do użytkowania przez detalistów (odrębnych przedsiębiorców) związane jest z prowadzeniem przedsiębiorstwa, tj. do wspierania oraz promowania produktów Spółki.
Jeżeli zatem spełniony zostanie ten warunek, a przekazane rzeczy (przedmioty) nie będą używane do przechowywania i sprzedaży wyrobów (towarów) innych niż Spółki producentów, wówczas omawiana czynność nie będzie stanowić odpłatnego świadczenia usług podlegającego opodatkowaniu podatkiem VAT.

Jeżeli natomiast detaliści będą wykorzystywać przekazane im przedmioty do eksponowania na nich produktów innych firm niż Spółki, wówczas czynność ta w części służącej celom innym niż związane z przeznaczeniem, traktowana będzie jako odpłatne świadczenie, które podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj