Interpretacja Dolnośląskiego Urzędu Skarbowego
PP I 443/1226,1659-229/HCh/04
z 30 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP I 443/1226,1659-229/HCh/04
Data
2004.09.30



Autor
Dolnośląski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
agencja celna
dostawa wewnątrzwspólnotowa
nabycie wewnątrzwspólnotowe
stawki podatku
usługi


Pytanie podatnika
Sp. z o. o. świadczy usługi wypełniania dokumentów celnych związanych z międzynarodowym transportem drogowym na przejściach granicznych zarówno na terytorium RP jak i na przejściach na terenie znajdującym się pod administracją RP.
W związku z prowadzoną działalnością Spółka dokonuje zakupu usługi najmu pomieszczeń znajdujących się poza granicami RP od firmy niemieckiej, dokonuje również zakupu usług telekomunikacyjnych od niemieckiej firmy telekomunikacyjnej. Sp. z o. o. zwraca się z wnioskiem o stwierdzenie sposobu poprawnego opodatkowania podatkiem VAT następujących czynności:
1. usługa sporządzenia dokumentów odprawy celnej na przejściu znajdującym się na terytorium RP dla:dostawy towarów których miejscem dostawy i nabywcą jest podatnik z UE.
Według Spółki usługa jest wykonywana na terytorium RP, towar nie jest eksportowany do kraju trzeciego - stawka za czynności dokonywane przez spółkę wynosi 22%dla dostawy towarów opuszczających terytorium UE których nabywcą jest podatnik z poza UE. Zdaniem Spółki miejsce ma eksport towarów i usługi agencji celnej dotyczące towaru opuszczającego obszar RP oraz obszar UE stawka VAT wynosi 0% Spółka ma wątpliwości czy za eksport towarów należy uznawać jedynie towar wyprodukowany lub kupiony w Polsce, czy np. producent czeski wywożący towar przez przejście graniczne w Koroszczynie do Białorusi wykonuje eksport towarów umożliwiający Spółce obciążenie dostawcy czeskiego fakturą VAT ze stawką 0%. W ocenie Spółki stawka podatku winna wynosić 22% Czy jako eksport towarów -wywóz poza granice UE uznawać należy wywóz towarów, których zakup dokonała firma szwajcarska w Szwajcarii, po czym towar ten został wywieziony przez przejście graniczne w Koroszczynie poza granicę UE.
Wykładnia gramatyczna definicji eksportu towarów zawarta w ustawie o PTU kwalifikuje tą sytuację jako eksport towarów a usługa agencji celnej jako dotyczącą eksportu towarów powinna wynosić 0%.
Zdaniem Spółki działanie firmy Szwajcarskiej stanowi tranzyt, a nie eksport towarów w konsekwencji czego usługa agencji celnej winna zostać opodatkowana 22% stawką VAT.
2. usługa sporządzania dokumentów odprawy celnej na przejściu granicznym znajdującym się poza terytorium RP (Goerlitz) - Spółka wykonuje usługę sporządzania dokumentów celnych na rzecz nabywcy z Niemiec. Siedzibą Spółki jest miasto Zgorzelec, miejscem wykonywania działalności murowany budynek w Goerlitz. Ustawa o podatku od towarów i usług wskazuje, że miejscem świadczenia usług jest siedziba lub miejsce stałego wykonywania usług. Stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, natomiast jeśli jako miejsce świadczenia usług, przyjąć miejsce wykonywania działalności tj. terytorium Niemiec wówczas przedmiotowa usługa będzie zwolniona od podatku od towarów i usług. Podatnik stosuje stawkę 22% dla usług wykonywanych w Goerlitz.
3. zakup usługi najmu pomieszczeń i korzystania z linii telefonicznej na przejściu znajdującym się poza terytorium RP w Goerlitz, gdzie wynajmującym jest niemiecki właściciel budynku w Goerlitz. W ocenie
Spółki ma miejsce import usług z tytułu którego powstaje obowiązek w podatku od towarów i usług w miesiącu otrzymania usługi, podatek ten podlega odliczeniu w tym samym miesiącu co podatek należny.


Zgodnie z art. 27 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535) w przypadku świadczenia usług miejscem świadczenia jest miejsce gdzie świadczący usługę posiada siedzibę, a w przypadku posiadania stałego miejsca prowadzenia działalności, z którego świadczy usługi – miejsce, gdzie świadczący usługę posiada stałe miejsce prowadzenia działalności; w przypadku braku takiej siedziby lub stałego miejsca prowadzenia działalności – miejsce stałego zamieszkania.
AD.1.
W przypadku świadczenia usług sporządzania dokumentów odprawy celnej na przejściu granicznym znajdującym się na terenie RP dla towarów dla, których miejscem dostawy jest terytorium jednego z państw członkowskich i nabywcą jest podatnik z terytorium Wspólnoty stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 1 ustawy, bowiem miejscem świadczenia przedmiotowych usług jest terytorium kraju.
W myśl art. 2 pkt 8 ww. ustawy przez eksport towarów rozumie się potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:
1. dostawcę lub w jego imieniu, lub
2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu.
Stawkę podatku w wysokości 0% zgodnie z art. 83 pkt 19 ustawy o podatku od towarów i usług, stosuje się do usług polegających na wykonywaniu czynności bezpośrednio związanych z organizacją eksportu towarów, a w szczególności wystawianiu dokumentów spedytorskich, konsoamentów i załatwianiu dokumentów celnych.
Jednakże wywóz towaru przez producenta czeskiego do Białorusi oraz przez firmę szwajcarską poza granicę Unii Europejskiej przez polskie przejście graniczne, nie stanowi eksportu w rozumieniu art. 2 pkt 8 ustawy o podatku od towarów, bowiem towar nie jest wywożony z terytorium kraju (przez terytorium kraju wg art. 2 pkt 1 ustawy rozumie się terytorium Rzeczypospolitej Polskiej) i w związku z tym usługi agencji celnej w tym przypadku będą opodatkowane podatkiem od towarów i usług w wysokości 22%.
AD.2.
Usługa sporządzania dokumentów odprawy celnej na przejściu granicznym znajdującym się w Goerlitz, a więc poza terytorium RP winna być opodatkowana według stawki krajowej obowiązującej na tego rodzaju usługę wysokości 22%, gdyż stosownie do postanowień art. 27 ust. 1 ww. ustawy miejscem świadczenia usługi jest miejsce, gdzie świadczący posiada siedzibę. Ponieważ Spółka jest zarejestrowanym i czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług posiadającym siedzibę na terenie Rzeczypospolitej Polskiej, w związku z tym miejscem świadczenia przedmiotowej usługi będzie terytorium kraju.
AD.3.
W przypadku zakupu przez Spółkę usług najmu pomieszczeń od podmiotu niemieckiego należy się kierować zasadą wyrażoną w art. 27 ust. 2 pkt 1 ustawy o podatku od towarów i usług, zgodnie z którą usługi te opodatkowane są zawsze w kraju położenia nieruchomości, niezależnie od tego dla jakiego podmiotu wykonywana jest usługa, gdzie ma siedzibę usługodawca oraz gdzie faktycznie są wykonywane. Oznacza to, że przedmiotowa usługa będzie opodatkowana na terytorium Niemiec, bowiem tam położona jest nieruchomość, a obowiązek rozliczenia podatku z tego tytułu przyjmie na siebie firma niemiecka. Czynności powyższej nie można traktować jako importu usług, bowiem w myśl definicji zawartej w art. 2 pkt 9 ustawy o podatku od towarów i usług przez import usług rozumie się świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy.
Natomiast w sytuacji korzystania przez Spółkę z linii telefonicznej na przejściu znajdującym się poza terytorium RP w Goerlitz zastosowanie znajdą przepisy art. 27 ust. 3 i 4 ww. ustawy, które odnoszą się do miejsca opodatkowania usług niematerialnych i oparte są na regulacji art. 9(2)(e) VI Dyrektywy. Ustęp 3 określa warunki i zasady stosowania przepisów szczególnych, zaś ust. 4 zawiera zamkniętą listę usług, do których zasady i warunki mają zastosowanie.
W pkt 7 ust. 4 art. 27 ustawy wymieniono usługi telekomunikacyjne. W przypadku, gdy wymienione usługi są świadczone na rzecz:
1. osób fizycznych, osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, posiadających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium państwa trzeciego lub
2. podatników mających siedzibę lub miejsce zamieszkania na terytorium Wspólnoty, ale w kraju innym niż kraj świadczącego usługę- miejscem świadczenia tych usług jest miejsce, gdzie nabywca usługi posiada siedzibę, stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona, a w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności, stały adres lub miejsce zamieszkania (art. 27 ust. 3 ustawy).
Cytowany powyżej przepis art. 27 ust. 3 ustawy o podatku od towarów i usług wskazuje kilka alternatywnych miejsc związanych z nabywcą, które mogą zostać uznane za miejsce świadczenia:
1. miejsce siedziby,
2. stałe miejsce prowadzenia działalności, dla którego dana usługa jest świadczona,
3. w przypadku braku stałego miejsca prowadzenia działalności miejsce gdzie nabywca ma stały adres (dla podmiotów zbiorowych) lub miejsce zamieszkania (dla osób fizycznych).
Jak wskazuje podatnik, Spółka w związku z prowadzoną działalnością wynajmuje od firmy niemieckiej pomieszczenia znajdujące się w Goerlitz, skąd świadczy usługi sporządzania dokumentów celnych, dlatego miejscem świadczenia nabywanych przez podatnika usług niematerialnych wymienionych w punkcie 7 ust. 4 art. 27 ustawy o podatku od towarów i usług, jest teren Niemiec. W związku z powyższym, zgodnie z zasadą terytorialności, usługi te winny podlegać opodatkowaniu w Niemczech.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj