Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna
I/415-70/04
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I/415-70/04
Data
2004.12.30



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy Łódź-Górna


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
koszt
koszty uzyskania przychodów
pracodawca
składki
ubezpieczenia
umowa
umowa ubezpieczenia


Pytanie podatnika
Czy do składek zapłaconych przez pracodawcę z tytułu zawarcia umowy ubezpieczeniowej w zakresie świadczeń podstawowych zbiorowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków dla pracowników zatrudnionych w firmie i z tytułu zawarcia indywidualnych dodatkowych umów ubezpieczenia pracowników na okres ich oddelegowania za granicę w zakresie leczenia szpitalnego i nieszczęśliwych wypadków mają zastosowanie przepisy art. 23 ust. 1 pkt 57 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego Łódź-Górna, w odpowiedzi na pismo z dnia 02.12.2004 r., uzupełnione w dniu 28.12.2004 r., o udzielenie informacji czy do składek zapłaconych przez pracodawcę z tytułu zawarcia umowy ubezpieczeniowej w zakresie świadczeń podstawowych zbiorowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków dla pracowników zatrudnionych w firmie i z tytułu zawarcia indywidualnych dodatkowych umów ubezpieczenia pracowników na okres ich oddelegowania za granicę w zakresie leczenia szpitalnego i nieszczęśliwych wypadków mają zastosowanie przepisy art. 23 ust. 1 pkt 57 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), działając na podstawie przepisów art. 14a § 1 i § 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.), wyjaśnia, co następuje:

Stosownie do przepisów art. 23 ust. 1 pkt 57 ustawy z dnia z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Nr 14 z 2000 r. poz. 176 ze zm.) „nie uważa się za koszty uzyskania przychodu składek opłaconych przez pracodawcę z tytułu zawartych lub odnowionych umów ubezpieczenia na rzecz pracowników, z wyjątkiem umów dotyczących ryzyka grupy 1, 3 i 5 działu I oraz grupy 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do ustawy z dnia 22 maja 2003 r. o działalności ubezpieczeniowej (Dz. U. Nr 124, poz. 1151) jeżeli uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza:

a) wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,

b) możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,

c) wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie”.

Z powyższej regulacji prawnej wynika, że w przypadku zawarcia umowy ubezpieczenia pracowników kosztami uzyskania przychodów są jedynie składki opłacone przez pracodawcę z tytułu umów dotyczących ryzyka grupy 1, 3 i 5 działu I oraz ryzyka grupy 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do cytowanej wyżej ustawy o działalności ubezpieczeniowej, tj. umów dotyczących:

z działu I

- ubezpieczeń na życie,

- ubezpieczeń na życie, jeżeli są związane z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym,

- ubezpieczeń wypadkowych i chorobowych, jeśli są uzupełnieniem ubezpieczeń wymienionych w grupach 1 – 4, tj. uzupełnieniem ww. ubezpieczeń oraz uzupełnieniem ubezpieczeń posagowych i rentowych,

z działu II

- ubezpieczeń wypadku, w tym wypadku przy pracy i choroby zawodowej: świadczenia jednorazowe, świadczenia powtarzające się, połączone świadczenia, o których mowa w pkt 1 i 2, przewóz osób.

- ubezpieczeń choroby: świadczenia jednorazowe, świadczenia powtarzające się, świadczenia kombinowane.

Powyższy warunek nie jest jednak wystarczający. Dodatkowo, w myśl cytowanych przepisów art. 23 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym, aby uznać składki za koszty uzyskania przychodów uprawnionym do otrzymania świadczenia z tytułu zawartych określonych wyżej umów ubezpieczenia nie może być pracodawca i umowy te w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym je zawarto lub odnowiono, wykluczają:

a) wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy,

b) możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy,

c) wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Z przedstawionego przez Pana stanu faktycznego wynika, że zamierza Pan zawrzeć umowę ubezpieczeniową w zakresie świadczeń podstawowych zbiorowego ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków dla pracowników zatrudnionych w firmie. Zatem w świetle cytowanych wyżej przepisów art. 23 ust. 1 pkt 57 ustawy o podatku dochodowym składki z tytułu zawarcia przez Pana jako zakład pracy powyższej umowy ubezpieczenia mogą stanowić koszty uzyskania przychodów pod warunkiem wypełnienia w zawartej umowie pozostałych przesłanek, tj. uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy, możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy, wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Również w przypadku zawarcia przez pracodawcę indywidualnych dodatkowych umów ubezpieczenia pracowników na okres ich oddelegowania za granicę w zakresie leczenia szpitalnego i nieszczęśliwych wypadków przesłanki, których wypełnienie umożliwia zaliczenia składek zapłaconych przez pracodawcę do kosztów uzyskania przychodów, są następujące: wydatek dotyczy ryzyka z grup 1, 3 i 5 działu I i grup 1 i 2 działu II wymienionych w załączniku do cytowanej wyżej ustawy o działalności ubezpieczeniowej, uprawnionym do otrzymania świadczenia nie jest pracodawca i umowa ubezpieczenia w okresie 5 lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym ją zawarto lub odnowiono, wyklucza wypłatę kwoty stanowiącej wartość odstąpienia od umowy, możliwość zaciągania zobowiązań pod zastaw praw wynikających z umowy, wypłatę z tytułu dożycia wieku oznaczonego w umowie.

Jeżeli nie występują wszystkie okoliczności wymienione w art. 23 ust. 1 pkt 57 cytowanej ustawy, składki opłacone przez pracodawcę nie są uważane za koszty uzyskania przychodów.

Należy również nadmienić, iż zgodnie z ogólna zasadą zawartą w przepisach art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23. Zatem warunkiem zaliczenia poniesionych wydatków do kosztów uzyskania przychodów jest ich związek z oczekiwanym przychodem. Związek ten winien wynikać również w przypadku kosztów opłaconych przez pracodawcę składek ubezpieczeniowych. Z przedłożonych Ogólnych Warunków Ubezpieczenia W. Travel wynika natomiast, że dotyczą one umów ubezpieczenia osób krajowych i zagranicznych w okresie podróży krajowej i zagranicznej, głównie w celach turystycznych i w przypadku zawarcia polisy w wersji podstawowej ubezpieczyciel nie odpowiada za koszty powstałe w następstwie zdarzeń związanych m.in. z wykonywaniem pracy za granicą (§ 9 pkt 2 Warunków).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj