Interpretacja Urzędu Skarbowego w Olsztynie
US.VI/I-415-203-VI/04
z 29 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.VI/I-415-203-VI/04
Data
2004.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Olsztynie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności wykonywanej osobiście


Słowa kluczowe
działalność wykonywana osobiście
pobór podatku
rozliczenie roczne
ryczałty
zwrot kosztów


Pytanie podatnika
1. Jak traktować ryczałt przysługujący mediatorowi za doręczenie wezwań i innych pism w postępowaniu mediacyjnym?
2. Czy kwota ta stanowi zwrot kosztów ponoszonych przez mediatora, czy też jest jego dochodem, od którego należy potrącić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych?


Stosownie do art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r.- Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) Naczelnik Urzędu Skarbowego w Olsztynie w odpowiedzi na pismo z dnia 19.11.2004 r. uprzejmie wyjaśnia.

Z pisma skierowanego przez Prokuraturę Okręgową w Olsztynie wynika, iż mediatorom w postępowaniu mediacyjnym wypłacane są ryczałty za doręczenie wezwań i innych pism oraz za przeprowadzenie postępowania mediacyjnego, bez względu na efekt mediacji.

Pytanie brzmi:

  • jak traktować ryczałt przysługujący mediatorowi za doręczenie wezwań i innych pism w postępowaniu mediacyjnym, czy kwota ta stanowi zwrot kosztów ponoszonych przez mediatora, czy też jest jego dochodem, od którego należy potrącić zaliczkę na podatek dochodowy od osób fizycznych?

Przepis art. 13 pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) stanowi, iż za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody osób, którym organ władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, sąd lub prokurator, na podstawie właściwych przepisów zlecił wykonanie określonych czynności, a zwłaszcza przychody biegłych w postępowaniu sądowym, dochodzeniowym i administracyjnym oraz płatników, z zastrzeżeniem art. 14 ust. 2 pkt 10 i inkasentów należności publiczno-prawnych, a także przychody z tytułu udziału w komisjach powoływanych przez organy władzy lub administracji państwowej albo samorządowej, z wyjątkiem przychodów, o których mowa w pkt 9. Zasady opodatkowania ww. przychodów uregulowane zostały w art. 41 ust. 1, 1 a i 2, art. 41 a i art. 42 ust. 1 i 2 ww. ustawy. Oznacza to, iż dokonując wypłaty należności osobom określonym w art. 13 pkt 6, płatnik jest obowiązany pobrać zaliczkę podatku w wysokości 19% należności pomniejszonej o koszty uzyskania przychodu w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 pkt 4, tj. ryczałtowe koszty wynoszące 20% uzyskanego przychodu.

W świetle powyższych unormowań zarówno ryczałt za przeprowadzenie postępowania mediacyjnego, jak też ryczałt za doręczenie wezwań i innych pism w postępowaniu mediacyjnym stanowi przychód określony w art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Podkreślić przy tym należy, iż przepisy podatkowe – art. 21 ww. ustawy, nie przewidują zwolnienia od opodatkowania podatkiem dochodowym przychodów, o których mowa w art. 13 pkt 6 ww. ustawy.

Nie można ponadto wydatków ponoszonych tytułem doręczenia wezwań lub innych pism, na pokrycie których przyznany został ww. ryczałt, utożsamiać z kosztami w znaczeniu podatkowym, tzn. z kosztami uzyskania przychodu. Jak sama nazwa wskazuje mają to być koszty poniesione w celu uzyskania tego (konkretnego) przychodu.

W odniesieniu do przychodów, o których stanowi art. 13 pkt 6 ich wysokość i sposób wyliczenia określił ustawodawca w art. 22 ust. 9 pkt 4 i ust. 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj