Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu
PDII/415-56-2/2004
z 3 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PDII/415-56-2/2004
Data
2004.12.03



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Opolu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
środek trwały
wartość początkowa
współwłasność


Pytanie podatnika
Jak należy ustalić wartość początkową wspólnego środka trwałego zakupionego do wspólnego gabinetu i wykorzystywanego wspólnie do prowadzonych odrębnie działalności gospodarczych - praktyk lekarskich ?


Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu, działając na podstawie art.14a §1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.), w odpowiedzi na wniosek Pani z dnia 02 listopada 2004r. dotyczący interpretacji przepisów prawa podatkowego w zakresie amortyzacji środka trwałego informuje jak poniżej:

Zgodnie z przepisem art.22g ust.11 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz.176 ze zm.) w razie gdy składnik majątku stanowi współwłasność podatnika, wartość początkową tego składnika ustala się w takiej proporcji jego wartości, w jakiej pozostaje udział podatnika we własności tego składnika majątku (...).

Ponadto w myśl art.22g ust.1 pkt 1 wyżej cytowanej ustawy za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w razie nabycia w drodze kupna uznaje się – cenę ich nabycia. Natomiast za cenę nabycia, w myśl ust.3 tegoż artykułu 22g uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania (...) oraz pomniejszone o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty podatku należnego o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług.

Na podstawie art.43 ust.1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54 poz. 535), zwanej dalej ustawą o VAT zwalnia się od podatku usługi wymienione w załączniku nr 4 do ustawy. W załączniku nr 4 w wykazie usług zwolnionych od podatku pod poz.9 ustawodawca wymienił usługi z grupowania PKWiU ex 85 – „Usługi w zakresie ochrony zdrowia i opieki społecznej z wyłączeniem usług weterynaryjnych”. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług usługi stomatologiczne sklasyfikowane są w grupowaniu PKWiU 85.13.
W związku z powyższym indywidualna praktyka prowadzona przez Panią mieści się w grupowaniu PKWiU ex 85, a więc świadczone przez Panią usługi zwolnione są z opodatkowania podatkiem od towarów i usług. Przedmiotowe zwolnienie dotyczy również tych usług stomatologicznych świadczonych przez podatnika, w zakresie których leczenie pacjenta wymaga wykorzystania wykonanych przez techników dentystycznych uzupełnień protetycznych, protez dentystycznych, sztucznych zębów.

Z wniosku Pani oraz z załączonych dokumentów wynika, iż w dniu 10 listopada 2004 r. nabyła Pani środek trwały wraz z Panią B., która również prowadzi pozarolniczą działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług stomatologicznych. Środek ten stanowi współwłasność Pani i Pani B. i będzie wykorzystywany w prowadzonych odrębnie praktykach lekarskich we wspólnym gabinecie.

Biorąc pod uwagę ww. uregulowania prawne w przedstawionym stanie faktycznym informuje się, iż w związku z faktem, że Pani jako osobie świadczącej usługi stomatologiczne, które podlegają zwolnieniu od podatku od towarów i usług, nie będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o część kwoty podatku naliczonego odpowiadającą udziałowi we współwłasności od zakupionego środka trwałego, wykorzystywanego do wykonywania tychże czynności prawidłowym będzie ustalenie przez Panią wartości początkowej środka trwałego w wysokości 50% ceny jego nabycia i dokonywanie od tej wartości odpisów amortyzacyjnych.

Jednocześnie Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, że powyższe informacje o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego obowiązuje jedynie w przedstawionym stanie faktycznym oraz jest zgodne z obowiązującym stanem prawnym tylko w przypadku przedstawienia przez stronę rzeczywistego stanu faktycznego sprawy.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj