Interpretacja Urzędu Skarbowego w Piszu
PP/443-56/04
z 31 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-56/04
Data
2004.12.31



Autor
Urząd Skarbowy w Piszu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Przedmiot i podmiot opodatkowania --> Zakres przedmiotowy i podmiotowy

Podatek od towarów i usług --> Podstawa opodatkowania --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
podatek dochodowy od osób fizycznych
podatek od towarów i usług
refundacja


Pytanie podatnika
Czy podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych i podatkiem od towarów i usług otrzymana refundacja wynagrodzeń oraz wydatków poniesionych na utworzenie nowego miejsca pracy?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piszu, działając stosownie do art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 z późn. zm.) w odpowiedzi na pismo z dnia 30.12.2004 r. informuje:

w zakresie podatku od towarów i usług:

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. nr 54, poz. 535) podstawą opodatkowania, z wyjątkami określonymi w ustawie jest obrót, tzn. kwota należna z tytułu sprzedaży zmniejszona o kwotę należnego podatku. Obrotem jest także otrzymana dotacja, subwencja i inna dopłata o podobnym charakterze związana z dostawą towarów lub świadczeniem usług.

Należy tu jednak zauważyć, że nie każda dotacja czy subwencja stanowi obrót i podlega opodatkowaniu. Opodatkowaniu VAT podlegają wyłącznie dotacje i subwencje bezpośrednio związane z wykonywanymi przez podatnika czynnościami podlegającymi opodatkowaniu (nie są natomiast opodatkowane dotacje i subwencje przeznaczone na pokrycie kosztów działalności podmiotu). Jeżeli dofinansowanie ma być wykorzystane na pokrycie kosztów działalności podatnika i ma jedynie pośredni związek ze stosowanymi przez niego cenami, to otrzymane dofinansowanie nie zwiększa podstawy opodatkowania. Znajduje to potwierdzenie w orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który uznał, że sformułowanie „dotacje bezpośrednio związane z ceną” należy interpretować w taki sposób, aby dotyczyło jedynie dotacji odpowiadających całości lub części wynagrodzenia z tytułu dostawy towarów lub świadczenia usług, które są wypłacane sprzedawcy lub dostawy przez stronę trzecią. Trybunał wskazał, że sam fakt, iż dofinansowanie wpływa na ostateczną cenę świadczenia, nie ma znaczenia dla uznania, czy dofinansowanie powinno zwiększać podstawę opodatkowania, gdyż w praktyce prawie zawsze dofinansowanie działalności podatnika wpływa na poziom stosowanych przez niego cen. Elementem istotnym, wpływającym na ewentualne objęcie dofinansowania definicją podstawy opodatkowania, jest stwierdzenie, czy dotacje są dokonywane w celu sfinansowania dostawy konkretnych towarów czy świadczenia konkretnej usługi.

Z przedstawionego w zapytaniu stanu faktycznego wynika, że Pani Joanna S. otrzymała refundację wynagrodzeń i wydatków poniesionych na utworzenie nowego miejsca pracy.

W związku z powyższym organ podatkowy stwierdza, iż wobec tego, że otrzymana refundacja nie została dokonana w celu sfinansowania dostawy konkretnych towarów czy świadczenia konkretnej usługi nie podlega opodatkowaniu podatkiem VAT.

w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych:

Zgodnie z dyspozycją art. 14 ust. 2 pkt 2 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000 r. nr 14, poz. 176 z późn. zm.) przychodem z działalności gospodarczej są również dotacje, subwencje, dopłaty i inne nieodpłatne świadczenia otrzymane na pokrycie kosztów albo jako zwrot wydatków, z wyjątkiem gdy przychody te są związane z otrzymaniem, zakupem albo wytworzeniem we własnym zakresie środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, od których, zgodnie z art. 22a-22o, dokonuje się odpisów amortyzacyjnych.

Treść wyżej wymienionego przepisu wskazuje, że otrzymane przysporzenie w postaci refundacji wynagrodzeń stanowi przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, natomiast środki otrzymane na zakup środków trwałych (w tym wypadku związanych z utworzeniem miejsca pracy) nie stanowią źródła przychodu pod warunkiem spełnienia kryteriów związanych z uznaniem za środek trwały i dokonywaniem w związku z tym odpisów amortyzacyjnych.

Odpisów tych dokonuje się gdy wartość środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej w dniu przyjęcia do używania jest wyższa niż 3.500 zł., przewidywany okres używania jest dłuższy niż rok i wykorzystywany przez podatnika w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj