Interpretacja Opolskiego Urzędu Skarbowego
PP/443-163-2-GK/04
z 30 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PP/443-163-2-GK/04
Data
2004.12.30



Autor
Opolski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Odliczenie i zwrot podatku. Odliczanie częściowe --> Odliczenie i zwrot podatku --> Odliczenie podatku

Podatek od towarów i usług --> Dokumentacja --> Faktury


Słowa kluczowe
korekta faktury
nabycie wewnątrzwspólnotowe
powstanie obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Kiedy skorygować wartości wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów w przypdaku gdy obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia powstał w m-cu wrześniu, natomiast dokumenty korygujące wpłynęły do Spółki w m-cu październiku (data wystawienia m-c wrzesień)?


Pisemna informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie podatnika, w której nie toczy się postępowanie podatkowe lub kontrola podatkowa albo postępowanie przed sądem administracyjnym, o której mowa w art. 14a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.).

Pismem z dnia 18 października 2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu 25 października 2004 r.) Spółka zwróciła się do tut. organu podatkowego z wnioskiem o udzielenie pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, przedstawiając następujący stan faktyczny:

  • Spółka dokonuje wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju,
  • w miesiącu wrześniu 2004 r. Spółka otrzymała faktury wystawione przez kontrahenta również w miesiącu wrześniu 2004 r. dokumentujące dokonanie wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów przez kontrahenta,
  • Spółka otrzymała towar w miesiącu wrześniu 2004 r.,
  • Spółka rozpoznała obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju w miesiącu wrześniu 2004 r.,
  • w miesiącu październiku 2004 r. Spółka otrzymała dokumenty korygujące (obniżenia ceny dostawy) do faktur dokumentujących wewnątrzwspólnotowe dostawy towarów dokonane w miesiącu wrześniu 2004 r., dokumenty te zostały wystawione przez kontrahenta w miesiącu wrześniu 2004 r.,

Wątpliwości Podatnika dotyczą terminu skorygowania wartości wewnątrzwspólnotowych nabyć towarów w przypadku gdy obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów powstał w miesiącu wrześniu 2004 r., natomiast dokumenty korygujące wpłynęły do Spółki w miesiącu październiku 2004 r., lecz datą wystawienia tych dokumentów jest miesiąc wrzesień 2004 r. Podatnik zajął stanowisko, iż w przedstawionym stanie faktycznym nie będzie miał zastosowania § 20 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 27 kwietnia 2004 r. w sprawie zwrotu podatku niektórym podatnikom, zaliczkowego zwrotu podatku, zasad wystawiania faktur, sposobu ich przechowywania oraz listy towarów i usług, do których nie mają zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 97, poz. 971) – zwanym dalej „rozporządzeniem”.

Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu, po przeanalizowaniu przedstawionego stanu faktycznego, oraz obowiązującego stanu prawnego informuje, iż:

Stanowisko Spółki nie zasługuje na aprobatę. Na wstępie należy zaznaczyć, iż na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług ( Dz. U. Nr 54, poz. 636) – zwanej dalej „ustawą” kwotę podatku naliczonego stanowi, z zastrzeżeniem nie mającym zastosowania w niniejszej sprawie, m.in. kwota podatku należnego z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów. Zatem najpierw musi zostać rozpoznany obowiązek podatkowy z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju. Dopiero ta kwota może stać się kwotą podatku naliczonego. Z powyższego wynika, iż podatek naliczony jest wtórny w stosunku do podatku należnego.

Natomiast na podstawie art. 106 ust. 7 ustawy, w przypadku m.in. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, wystawiane są faktury wewnętrzne; za dany okres rozliczeniowy podatnik może wystawić jedną fakturę dokumentującą te czynności dokonane w tym okresie. Zgodnie z § 28 ust. 1 rozporządzenia przepisy m.in. § 16-20 stosuje się odpowiednio do faktur wewnętrznych, o których mowa w art. 106 ust. 7 ustawy, czyli do faktur wewnętrznych wystawionych w związku z wewnątrzwspólnotowym nabyciem towarów.

W tym miejscu należy zaznaczyć, iż w przepisach rozporządzenia nie uregulowano sytuacji w których nabywca towaru po otrzymaniu faktury korygującej dokumentującej zmniejszenie wartości dostawy (np. w przypadku udzielenia rabatu) jest zobowiązany lub uprawniony do zmniejszenia kwoty podatku należnego. Jednakże biorąc pod uwagę, iż w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów na terytorium kraju, kwota podatku naliczonego jest kwotą podatku należnego (co zaznaczono na wstępie), należy uznać, iż w przedstawionym stanie faktycznym znajdą zastosowanie zasady ogólne dotyczące sposobu dokumentowania oraz obowiązków i praw podatników w przypadku, gdy po dostawie udzielono rabatu obniżającego wartość tej dostawy. W opinii tut. organu podatkowego, nie bez znaczenia pozostaje ogólna zasada funkcjonowania podatku od towarów i usług, która wiąże prawo do odliczenia podatku naliczonego z wcześniejszym powstaniem obowiązku podatkowego u dostawcy (w tym przypadku zarówno kwota podatku należnego jak i naliczonego jest rozliczana przez Spółkę). Dlatego też należy zastosować przepisy rozporządzenia dotyczące korekt faktur VAT.

Zgodnie z przepisami § 20 ust. 4 rozporządzenia nabywca otrzymujący fakturę korygującą:

  1. jest uprawniony do podwyższenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy, w rozliczeniu za kwartał, w którym fakturę otrzymali - jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje zwiększenie podatku naliczonego, z uwzględnieniem zasad, o których mowa w art. 21 ust. 1 ustawy;
  2. jest obowiązany do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc, w którym fakturę otrzymał, a w przypadku nabywców, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3 ustawy, w rozliczeniu za kwartał, w którym fakturę otrzymali - jeżeli ujęcie jej w rozliczeniu spowoduje obniżenie podatku naliczonego.

Z powyższego stanu prawnego wynika, iż w przypadku otrzymania dokumentów korygujących dotyczących dokonanej, przez kontrahenta wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów, należy wystawić fakturę wewnętrzną korygującą do wcześniejszej faktury wewnętrznej dokumentującej wewnątrzwspólnotowe nabycie towaru na terytorium kraju. W analizowanym przypadku, Spółka jest obowiązana do zmniejszenia kwoty podatku naliczonego w rozliczeniu za miesiąc w którym otrzymała dokumenty korygujące i niezbędnym jest wystawienie faktury wewnętrznej korekty.

Ponadto tut. organ podatkowy informuje, iż na podstawie § 28 ust. 1 pkt 2 rozporządzenia w przypadku m.in. wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów, faktury mogą nie zawierać numeru identyfikacji podatkowej kontrahenta.

Mając na uwadze przedstawiony stan prawny stanowisko Spółki nie zasługuje na aprobatę, a podatek wynikający z wystawionych faktur wewnętrznych korygujących winien być rozliczony w rozliczeniu za miesiąc w którym Spółka otrzyma dokumenty korygujące od kontrahenta.

Jednocześnie Naczelnik Opolskiego Urzędu Skarbowego w Opolu informuje, iż przedmiotowa informacja o zakresie stosowania prawa podatkowego ma zastosowanie wyłącznie w przedstawionym stanie faktycznym i obowiązującym na dzień jej wydania stanie prawnym.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj