Interpretacja Izby Skarbowej w Krakowie
PD-3/005/2-613/2004/G
z 4 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-3/005/2-613/2004/G
Data
2004.11.04



Autor
Izba Skarbowa w Krakowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku


Słowa kluczowe
dochody kapitałowe
dywidendy
obowiązek podatkowy
sprzedaż akcji


Pytanie podatnika
Jak opodatkować podatkiem dochodowym od osób fizycznych w 2004 roku dochodu uzyskane na zagranicznej giełdzie papierów wartościowych ze sprzedaży akcji oraz z tytułu dywidendy?


Dyrektor Izby Skarbowej w Krakowie działając w trybie art. 14 b § 2 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 – Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) prostuje przez uzupełnienie informację udzieloną przez Naczelnika Urzędu Skarbowego Kraków–Stare Miasto z dnia 7 września 2004 r. nr DF-415/55/04 będącą odpowiedzią na zapytanie w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów uzyskanych na zagranicznej giełdzie papierów wartościowych ze sprzedaży akcji oraz z tytułu dywidendy.

W brzmieniu obowiązujących przepisów podatkowych w roku 2004, Dyrektor Izby Skarbowej wyjaśnia:
zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tj. Dz. U. Nr 14 z 2000 r., poz. 176 ze zm.), osoby fizyczne, jeżeli mają miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, podlegają obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów (nieograniczony obowiązek podatkowy). Natomiast na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni (...).

W przedmiotowej sprawie podatnik osiąga zyski na zagranicznej giełdzie papierów wartościowych ze sprzedaży akcji. Z uwagi na fakt, iż dochody te nie są uzyskiwane na terytorium Polski, to nie mają do nich zastosowania przepisy art. 30 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przewidujące podatek dochodowy w wysokości 19% uzyskanego dochodu. Przepis ten odnosi się do dochodów uzyskanych tylko i wyłącznie na terenie Polski.

Rozpatrując dochody zagraniczne należy sięgnąć do umowy między Rządem Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej a Rządem Stanów Zjednoczonych Ameryki o uniknięciu podwójnego opodatkowania i zapobieżeniu uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu podpisanej w Waszyngtonie dnia 8 października 1974 roku (Dz. U. z 1976 r., nr 31, poz. 178). Zgodnie z art. 14 ust. 1 osoba mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw będzie zwolniona od opodatkowania w drugim Umawiającym się Państwie zysku ze sprzedaży, zamiany lub innej dyspozycji walorami kapitałowymi, chyba że:
a) zysk został osiągnięty przez osobę mającą miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw ze sprzedaży, zamiany lub innej dyspozycji mieniem wymienionym w art. 7 niniejszej Umowy, położonym na terytorium drugiego Umawiającego się Państwa,
b) osoba osiągająca zysk, mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw, posiada zakład w drugim Umawiającym się Państwie i wartość majątkowa przynosząca zysk jest rzeczywiście związana z tym zakładem
lub
c) osoba fizyczna osiągająca zysk, mająca miejsce zamieszkania lub siedzibę w jednym z Umawiających się Państw, przebywa w drugim Umawiającym się Państwie przez okres lub okresy, sięgające łącznie lub przekraczające 183 w ciągu roku podatkowego.

Z akt sprawy wynika, że Pana miejscem zamieszkania jest terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W związku z tym podlega Pan w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu i powinien Pan zapłacić podatek od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce położenia źródeł przychodów, tj. zgodnie z art. 3 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ustawa ta wymienia wśród różnego rodzaju źródeł przychodów m. in. przychody z kapitałów pieniężnych. W przedmiotowej sprawie uzyskał Pan dochody na amerykańskiej giełdzie papierów wartościowych z tytułu sprzedaży akcji. Mając na uwadze kwestię opodatkowania dochodów ze sprzedaży akcji za granicą, to w świetle art. 14 umowy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, są one zwolnione w USA. Natomiast w Polsce, stosownie do art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych powinien Pan opodatkować w/w dochody na zasadach ogólnych, podlegających jednocześnie kumulacji z innymi dochodami osiągniętymi na terenie Polski.

Do dochodu uzyskanego przez Pana z tytułu dywidend wypłaconych od spółki w USA stosuje się art. 11 umowy ze Stanami Zjednoczonymi Ameryki w sprawie unikania podwójnego opodatkowania, który stanowi, że:
1. Dywidendy, które płaci spółka mająca siedzibę na terytorium jednego Umawiającego się Państwa osobie mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium drugiego Umawiającego się Państwa, mogą być opodatkowane przez drugie Umawiające się Państwo.
2. Dywidendy te mogą być opodatkowane w tym państwie i według prawa tego Państwa, na terytorium którego spółka ma swoją siedzibę; podatek ten nie może jednak przekroczyć:
a) 5% kwoty dywidendy brutto, jeżeli odbiorca jest osobą prawną rozporządzającą bezpośrednio co najmniej 10% akcji z prawem głosu osoby prawnej, wypłacającej dywidendy,
b) 15% kwoty dywidendy brutto we wszystkich innych przypadkach.
Niniejszy ustęp nie dotyczy opodatkowania osoby prawnej w odniesieniu do zysku, z którego są płacone dywidendy.
3. Ustępu 2 nie stosuje się, jeżeli odbiorca dywidendy mający miejsce zamieszkania lub siedzibę na terytorium drugiego Umawiającego się Państwa posiada zakład na terytorium drugiego Umawiającego się Państwa, na którym znajduje się siedziba osoby prawnej wypłacającej dywidendy, a udziały, z tytułu których wypłaca się dywidendy, faktycznie należą do tego zakładu. W tym przypadku stosuje się art. 8 niniejszej Umowy.

Jak wynika z przytoczonych przepisów dochód z tytułu dywidend podlega opodatkowaniu zarówno w USA, jak i w Polsce. Zatem podatek należny w Polsce obliczany będzie według zasad przewidzianych w art. 27 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym, ale w związku z art. 20 ust. 1 umowy z USA, czyli z możliwością zaliczenia na poczet podatku należnego w Polsce, wysokości podatku tam zapłaconego.

Podkreśla się, że skoro art. 30 a i art. 30 b ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych odnosi się do dochodów uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, a nie za granicą, przedmiotowe dochody winny być opodatkowane w Polsce na zasadach ogólnych.

W związku z powyższym wyjaśnienie Naczelnika Urzędu Skarbowego z dnia 07.09.2004 r. w sprawie opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych dochodów uzyskanych na zagranicznej giełdzie papierów wartościowych ze sprzedaży akcji oraz z tytułu dywidendy jest nieaktualne.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj