Interpretacja Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald
BP-I/443-238/04
z 20 września 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
BP-I/443-238/04
Data
2004.09.20



Autor
Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów i wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów --> Wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów


Słowa kluczowe
powstanie obowiązku podatkowego


Pytanie podatnika
Kiedy powstaje obowiązek podatkowy w przypadku wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów (WNT) za które nie dokonano wpłaty zaliczki?


Zgodnie z art.5 ust.1 pkt 4 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz.535) opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług zwanym dalej „podatkiem” podlega wewnatrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju. Zgodnie z art.9 ust.1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz.535) przez wewnatrzwspólnotowe nabycie towarów o którym mowa w art 5 ust.1 pkt.4, rozumie się nabycie prawa do rozporządzania jak właściciel towarami, które w wyniku dokonanej dostawy są wysyłane lub transportowane na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium państwa członkowskiego rozpoczęcia wysyłki lub transportu przez dokonującego dostawy, nabywcę towarów lub na ich rzecz. Zgodnie z art.20 ust.5 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz.535) w wewnątrzwspólnotowym nabyciu towarów obowiązek podatkowy powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia z zastrzeżeniem ust.6-9. Zgodnie z art.20 ust.6 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2004 Nr 54 poz.535) w przypadku gdy przed terminem, o którym mowa w ust.5, podatnik podatku od wartości dodanej wystawi fakturę, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wystawienia faktury.

Ze stanu faktycznego wynika, że jednostka dokonuje w ramach prowadzonej działalności gospodarczej wewnatrzwspólnotowych nabyć towarów. Zgodnie z oświadczeniem strony kontrahent zagraniczny będący podatnikiem podatku od wartości dodanej wystawia faktury dokumentujące przeprowadzone transakcje, przed wydaniem towaru podatnikowi?

Biorąc pod uwagę cytowany wyżej stan prawny oraz stan faktyczny przedstawiony przez podatnika w zapytaniu z dnia 20.08.2004r., tutejszy organ podatkowy wyjaśnia, że powstanie obowiązku podatkowego w WNT generalnie regulowane jest zapisem art. 20 ust. 5 cytowanej ustawy z dnia 11 o podatku od towarów i usług, w którym stwierdzono iż obowiązek ten powstaje 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru będącego przedmiotem wewnątrzwspólnotowego nabycia. Od powyższej zasady zastało określone przez ustawodawcę odstępstwo stwierdzające, że w przypadku gdy podatnik otrzymał fakturę wystawioną przez podatnika podatku od wartości dodanej (dostawca) przed 15 dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru obowiązek podatkowy z tytułu WNT powstaje z chwilą wystawienia faktury. Powyższe oznacza, że jeżeli dostawca towaru wystawił faktury dokumentujące zawartą transakcję przed wydaniem towaru moment powstania obowiązku podatkowego przy WNT zaistnieje w przedmiotowym przypadku odpowiednio w czerwcu (w stosunku do pierwszej faktury opisywanej w zapytaniu) oraz w lipcu (w stosunku do drugiej faktury opisywanej we wniosku). Naczelnik Urzędu Skarbowego Poznań-Grunwald jednocześnie informuje, że termin odliczenia podatku naliczonego z tytułu przedmiotowego nabycia, określony został w ust.10 art.86 ustawy o podatku od towarów i usług. Zgodnie z powyższym przepisem, co do zasady, prawo do odliczenia powstaje w rozliczeniu za okres w którym podatnik otrzymał fakturę albo dokument celny. Od powyższej zasady istnieją jednak wyjątki zawarte np. w punkcie 2 cytowanego wyżej artykułu stwierdzające, że w przypadkach, o których mowa w art.86 ust.2 pkt 4, tj. między innymi w przypadku wewnatrzwspólnotowego nabycia towarów prawo do odliczenia podatku naliczonego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym powstał obowiązek podatkowy w podatku należnym. Zatem w przedmiotowej sytuacji odliczenie podatku naliczonego przysługuje bez względu na fakt otrzymania, bądź nie otrzymania towaru, wystarczającym jest, aby podatek z tytułu wewnątrzwspólnotowego nabycia towarów został uwzględniony w deklaracji VAT-7 jako podatek należy.

Tutejszy organ podatkowy informuje, że niniejsza odpowiedź została udzielona wyłącznie w oparciu o stan faktyczny przedstawiony przez podatnika we wniosku.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj