Interpretacja Pierwszego Urzędu Skarbowego w Poznaniu
SD-K-415/173/04
z 29 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
SD-K-415/173/04
Data
2004.12.29



Autor
Pierwszy Urząd Skarbowy w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody ze sprzedaży nieruchomości


Słowa kluczowe
opodatkowanie dochodu
sprzedaż nieruchomości
własność lokalu
źródła przychodu


Pytanie podatnika
Czy podatniczka jest zobowiązana do zapłacenia zryczałtowanego podatku dochodowego od uzyskanego w 2004 r. przychodu ze zbycia własnościowego prawa do lokalu użytkowego-garażu w sytuacji, gdy własnościowe prawo do tego lokalu podatniczka nabyła od Spółdzielni Mieszkaniowej wspólnie z mężem w dniu 19 .01.1999r., w dniu 19.07.2000 została zawarta umowa o rozdzielności majątkowej, a w dniu 10.01.2001 r. Spółdzielnia wystawiła wtórny przydział własnościowego prawa do garażu tylko na podatniczkę?


Podatniczka w dniu 19.01.1999r. zakupiła wspólnie z mężem od Spółdzielni Mieszkaniowej własnościowe prawo do lokalu użytkowego-garażu. W dniu 19.07.2000r. została zawarta w drodze aktu notarialnego umowa majątkowa małżeńska o rozdzielności majątkowej. Mąż zrzekł się praw do garażu. W dniu 10.01.2001r. Spółdzielnia Mieszkaniowa wystawiła wtórny przydział garażu tylko na podatniczkę. W dniu 1 listopada 2004r. podatniczka zbyła prawo do garażu. W związku z powyższym podatniczka zwróciła się z zapytaniem czy, jest zobowiązana do zapłacenia zryczałtowanego podatku dochodowego od uzyskanego przychodu ze zbycia własnościowego prawa do powyższego lokalu. Zdaniem podatniczki sprzedaż własnościowego prawa do garażu jest zwolniona z opłacenia podatku dochodowego, gdyż minął okres 5 lat od dnia nabycia.

Naczelnik Pierwszego Urzędu Skarbowego informuje, iż nie zgadza się ze stanowiskiem podatniczki.
Tutejszy organ podatkowy powołując się na art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych ( j. t. Dz. U. z 2000 r. Nr 14 poz. 176 ze zm.) zauważa, iż źródłem przychodu jest odpłatne zbycie własnościowego prawa do lokalu użytkowego - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie.

Podatniczka wraz mężem nabyła własnościowe prawo do do lokalu użytkowego w roku 1999, w dniu 10.01.2001r. Spółdzielnia Mieszkaniowa dokonała nowego przydziału garażu na warunkach własnościowego prawa do lokalu przenosząc w całości własnościowe prawo do lokalu na podatniczkę. W świetle powołanego powyżej art.10 ust.1 pkt 8 lit. b , tutejszy organ podatkowy informuje, iż z punktu widzenie prawa podatkowego moment przeniesienia własnościowego prawa do lokalu użytkowego w całości na podatniczkę nie jest w powyższym wypadku istotny. Pięcioletni okres wyznaczony w powyżej przywołanym art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. b ustawy o podatku dochodowym od nabycia własnościowego prawa do lokalu użytkowego mija 31.12.2004r. Z informacji uzyskanych od podatniczki wynika, iż zbycie własnościowego prawa do lokalu nastąpiło przed tym okresem, tj w listopadzie 2004r.

Zatem w związku z treścią z art. 10 ust.1 pkt 8 lit. b ustawy o podatku dochodowym, przychód uzyskany z odpłatnego zbycia własnościowego prawa do lokalu użytkowego podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Podatek ustala się w formie ryczałtu w wysokości 10 % uzyskanego przychodu, zgodnie z art. 28 ust 1 i 2 powyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym. Tutejszy organ podatkowy informuje, iż podatnikom przysługuje prawo do złożenia oświadczenia w terminie 14 dni od zbycia własnościowego prawa do lokalu użytkowego - zgodnie z art.28 ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - iż uzyskaną kwotę przeznaczą na cele określone w art.21 ust. 1 pkt 32 lit. a) lub lit. e) powołanej ustawy. Jeżeli nie zostaną spełnione warunki zawarte w powołanym art. 21 ust.1 pkt 32 lit. a) lub lit.e), wówczas podatek jest płatny na zasadach i w terminach określonych w art. 28 ust. 3 i ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj