Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zakopanem
PD-413/134/2004
z 18 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PD-413/134/2004
Data
2004.11.18



Autor
Urząd Skarbowy w Zakopanem


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Dochody opodatkowane ryczałtem


Słowa kluczowe
papier wartościowy
podatek dochodowy od osób fizycznych
przychody z innych źródeł


Pytanie podatnika
Czy przychody ze sprzedaży papierów wartościowych (bonów skarbowych) podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym?


Dotyczy: podatku dochodowego od osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej.

W dniu 14.09.2004 r. Pan XXX złożył do Naczelnika tut. Urzędu wniosek (zapytanie) dotyczący opodatkowania przychodów ze sprzedaży papierów wartościowych (bonów skarbowych), w celu uzyskania pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego w powyższej sprawie.

W w/w wniosku podatnik przedstawił stan faktyczny i własne stanowisko w sprawie, tj.:
- “zawarcie umowy w dniu 16.04.2004 r. z bankiem na zakup bonów skarbowych oraz zerwanie w/w umowy w dniu 06.08.2004 r. i wycofanie środków pieniężnych” z w/w tytułu, co doprowadziło do “straty odsetek i poniesienia straty finansowej z wypłaconej kwoty pieniężnej”,
- podatnik stoi na stanowisku, że “poniesione straty” nie powodują powstania zobowiązania podatkowego i “poniesienia dalszych obciążeń finansowych”.

W odpowiedzi na w/w wniosek, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem, zgodnie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 roku – Ordynacja Podatkowa (Dz. U. z 1997 roku, Nr 137, poz. 926 ze zm.), udzielając informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, uprzejmie wyjaśnia:
- Bony skarbowe są krótkoterminowymi papierami wartościowymi o charakterze dyskontowym i emitowane są przez Skarb Państwa na ściśle określony okres (nie dłuższy niż rok) w celu sfinansowania deficytu budżetowego. Bony skarbowe sprzedawane są z dyskontem, tj. po obniżeniu ich wartości nominalnej o stałe oprocentowanie (dyskonto) i zyskiem (dochodem) dla podatnika, w przypadku upływu terminu ich emisji lub sprzedaży na rynku wtórnym, jest kwota dyskonta, czyli różnica pomiędzy wartością nominalną bonów lub wartością ich zakupu na rynku wtórnym, a wartością ich zakupu na rynku pierwotnym lub wtórnym.
- Zgodnie z art. 30 a ust. 1 pkt. 2 oraz ust. 6 i 7 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst ujednolicony: Dz. U. z 2000 roku, Nr 14, poz. 176 ze zm.), od uzyskanych dochodów (przychodów) z odsetek i dyskonta od papierów wartościowych (w tym bonów skarbowych) pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 19%.
Podatek powyższy pobiera się bez pomniejszenia przychodu o koszty jego uzyskania, a dochodów (przychodów) z w/w tytułu nie łączy się z dochodami opodatkowanymi podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach ogólnych (tj. opodatkowanych zgodnie z art. 27 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych). Uzyskanie w/w dochodów (przychodów) nie wiąże się z koniecznością wykazywania ich w jakimkolwiek zeznaniu rocznym a zryczałtowany podatek dochodowy z w/w tytułu są obowiązani obliczyć i pobrać płatnicy, tj. podmioty prowadzące rachunki i przechowywujące bony - w przypadku podatnika płatnikiem będzie bank, z którym zawarł umowę kupna bonów skarbowych - (art. 41 ust. 4 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...). Płatnik (bank) obowiązany jest do przekazania kwoty zryczałtowanego podatku dochodowego z w/w dochodów (przychodów), w terminie do 20 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrano podatek, na rachunek Urzędu Skarbowego, którym kieruje Naczelnik Urzędu Skarbowego właściwy według miejsca zamieszkania płatnika, przesyłając jednocześnie do Urzędu Skarbowego deklarację o zryczałtowanym podatku dochodowym (PIT-8A), a w terminie do końca lutego roku następującego po roku podatkowym obowiązani są przesłać podatnikowi oraz w/w Urzędowi Skarbowemu imiennej informacji o wysokości dochodu, sporządzonej w/g ustalonego wzoru (art. 42 ust. 4 i ust. 2 ikt. 1 w/w ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych...).

W przedmiotowej sprawie podatnik (jak napisał we wniosku) “stracił odsetki” (dyskonto).
Sytuacja taka miałaby miejsce jedynie wtedy gdy sprzedaży bonów dokonano by przed upływem ich emisji (wykupem bonów przez Skarb Państwa) i nie przysługiwałyby podatnikowi z tego tytułu żadne odsetki (sytuacja taka miałaby miejsce wtedy, gdy sprzedającemu nie naliczono żadnego dyskonta – np. z powodu krótkiego okres posiadania przez niego bonów – i suma kwot uzyskanych ze sprzedaży bonów, nie zawierałaby żadnego oprocentowania – wartość uzyskana ze sprzedaży bonów byłaby równa wartości wydatkowanej na ich nabycie, tzn. bez naliczenia przysługujących odsetek za okres w jakim posiadano bony skarbowe, gdyż kupujący nabyłby prawa do całego dyskonta przysługującego wcześniej sprzedającemu). W takiej sytuacji dochód (przychód) do opodatkowania zryczałtowanym podatkiem dochodowym w wysokości 19% nie wystąpiłby, (nie wystąpiłoby więc zobowiązanie podatkowe do opodatkowania oraz należny zryczałtowany podatek dochodowy), dlatego na podatniku i płatniku podatku dochodowego nie ciążyłyby żadne zobowiązania podatkowe i zapłata w/w podatku.

W przypadku sprzedaży bonów skarbowych (lub zakończeniem terminu ich emisji - wykupem bonów przez Skarb Państwa) za cenę wyższą niż cena ich zakupu (nabycia), wystąpiłby dochód (przychód) do opodatkowania (dyskonto - odsetki z oprocentowania bonów skarbowych) i wtedy płatnik zryczałtowanego podatku dochodowego (bank) zobowiązany byłby do obliczenia i przekazania na konto Urzędu Skarbowego w/w podatku oraz do sporządzenia deklaracji o zryczałtowanym podatku dochodowym i imiennej informacji o wysokości dochodu uzyskanego z w/w źródła przychodów, a na podatniku nie ciążyłyby żadne obowiązki dotyczące w/w zobowiązania w zryczałtowanym podatku dochodowym.

Biorąc więc pod uwagę zawarte we wniosku informacje dotyczące stanu faktycznego sprawy oraz obowiązujące przepisy prawa podatkowego (w/w ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych...), Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zakopanem informuje, że w przypadku “utraty odsetek i poniesienia straty”, z tytułu sprzedażą bonów skarbowych przed upływem okresu ich emisji, tj. nie naliczeniu po sprzedaży bonów skarbowych żadnego dyskonta (odsetek z oprocentowania) i otrzymaniem tylko kwoty identycznej lub mniejszej (nie zawierającej dyskonta) jak kwota wydatkowana na ich zakup, należny zryczałtowany podatek dochodowy nie występuje i na podatniku nie ciążą żadne obowiązki z tym faktem związane.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj