Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu
US.PP-443-30
z 26 lipca 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US.PP-443-30
Data
2004.07.26



Autor
Urząd Skarbowy w Zgorzelcu


Temat
(Podatek od towarów i usług oraz podatek akcyzowy) --> Podatek od towarów i usług


Słowa kluczowe
likwidacja działalności
rozliczanie podatku od towarów i usług
spis z natury


Pytanie podatnika
Czy dokonując spisu z natury towarów pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej, która miała miejsce w dniu 30.04.2004 r., powinienem przyjąć do opodatkowania wartość towarów w cenie ich nabycia, czy też wycenić je w oparciu o ich wartość rynkową?


Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgorzelcu, odpowiadając na pismo w sprawie udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, na podstawie art. 14a § 1 i 3 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że zgodnie z obowiązującym do dnia 01.05.2004 r. przepisem art. 6a ust. 1 ustawy z dnia 8 stycznia 1993 r. o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym (Dz. U. Nr 11, poz. 50 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają towary własnej produkcji oraz towary, które po nabyciu nie zostały odprzedane, w przypadku zaprzestania przez podatnika będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego na podstawie odrębnych przepisów, do zawiadomienia właściwego organu o zaprzestaniu wykonywania działalności gospodarczej. W takim przypadku podatnicy zobowiązani są na mocy ust. 5 art. 6a ustawy do sporządzenia spisu z natury towarów na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu. Spis ten należy sporządzić w ciągu 30 dni od dnia zaprzestania wykonywania tych czynności, a w ciągu 14 dni od dnia zakończenia jego sporządzania zawiadomić urząd skarbowy o ustalonej tam wartości towarów i kwocie podatku należnego. W myśl art. 6a ust. 6 wymienionej wyżej ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstaje w opisywanym przypadku w dniu, w którym powinien być sporządzony spis z natury, nie później jednak niż 30 dnia od dnia zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu.

Z przedstawionego przez podatnika stanu faktycznego wynika, iż w dniu 30 kwietnia 2004 r. zakończył prowadzenie działalności gospodarczej. W tym też dniu okoliczność likwidacji działalności gospodarczej zgłosił Pan w tutejszym Urzędzie Skarbowym składając zgłoszenia VAT-Z i NIP-3.

Tym samym w świetle przedstawionych powyżej przepisów, w związku z zaprzestaniem z dniem 30.04.2004 r. wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powstała u Pana okoliczność powodująca konieczność rozliczenia podatku od towarów i usług od towarów wymienionych w powołanym wyżej art. 6a ust. 1 ustawy. W tej sytuacji dla rozliczenia podatku należnego z tego tytułu winny mieć zastosowanie przepisy obowiązujące w dniu 30.04.2004 r., tj w dniu zaistnienia stanu faktycznego, z którym przepisy art. 6a ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym wiążą powstanie obowiązku rozliczenia podatku od towarów i usług od przedmiotowych towarów, i to nawet, jeżeli określony na podstawie tych przepisów termin powstania obowiązku podatkowego przesunie się na miesiąc maj 2004 r., a więc na okres, w którym powołane wyżej przepisy art. 6a ustawy już nie obowiązują. Wskazać należy bowiem, że określony w przepisach moment powstania obowiązku podatkowego wskazuje na termin rozliczenia przez podatnika podatku należnego od przedmiotowych towarów. W przypadku zatem, gdy okoliczności wymienione w powołanym wyżej art. 6a ust. 1 ustawy, nakładające obowiązek opodatkowania towarów określonych w tym przepisie, zaistniały przed dniem 1 maja 2004 r., a dla których jedynie obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług powstał po dniu 30 kwietnia 2004 r. - towary te podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług według przepisów obowiązujących w momencie ich zaistnienia, tj. przed dniem 1 maja 2004 r.

Zatem w opisanym powyżej stanie faktycznym, ustalając podstawę opodatkowania towarów objętych spisem z natury sporządzonym na dzień 30.04.2004 r., tj. na dzień zaprzestania wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, należy stosować przepisy obowiązujące w tym dniu. Zastosowanie będzie miał więc w tym przypadku przepis art. 6a ust. 8 ustawy o podatku od towarów i usług oraz o podatku akcyzowym, zgodnie z którym podstawą opodatkowania jest wartość towarów ustalona zgodnie z art. 15 ust. 3 tej ustawy. W myśl tego przepisu podstawą opodatkowania jest wartość towarów obliczona według cen sprzedaży stosowanych w obrotach z głównym odbiorcą (odbiorcami), a w przypadku braku odbiorcy według przeciętnych cen stosowanych w danej miejscowości lub na danym rynku.

W ocenie tutejszego organu podatkowego, uznać należy więc za zgodne z przepisami podatkowymi stanowisko strony wyrażone w zapytaniu, że w opisanym stanie faktycznym ustalając podstawę opodatkowania, należy brać pod uwagę wartość rynkową towarów.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj