Interpretacja Urzędu Skarbowego w Brzesku
PO-I-415/11/2004
z 26 kwietnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
PO-I-415/11/2004
Data
2004.04.26



Autor
Urząd Skarbowy w Brzesku


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
diety
podróż służbowa (delegacja)
zwolnienia przedmiotowe


Pytanie podatnika
Czy diety otrzymywane za czas podróży służbowej pracownika podlegają zwolnienu zgodnie z art. 21 ust 1 pkt 16 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Stosownie do postanowień zawartych w art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 03.03.2004 r. (data wpływu do tut. Urzędu. 27.02.2004 r.), dotyczący udzielenia pisemnej informacji o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego, Naczelnik Urzędu Skarbowego w Brzesku wyjaśnia:

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, iż Spółka zatrudnia na podstawie umowy o pracę pracowników, którzy powierzone zadania wykonują zarówno w kraju jak i za granicą. Za wykonaną pracę otrzymują wynagrodzenie: za pracę, zwrot kosztów podróży oraz diety. Pytanie Spółki dotyczy opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych diet wypłaconych pracownikom.

Należności wypłacane pracownikowi tytułem zwrotu odbytej krajowej podróży służbowej stanowią u pracownika przychód ze stosunku pracy w rozumieniu art. 12 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 roku o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jednolity: Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz., 176 ze zm.).

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt. 16 w/w ustawy diety i inne należności za czas podróży służbowej pracownika do wysokości określonej w odrębnych ustawach lub w przepisach wydanych przez ministra właściwego do spraw pracy w sprawie wysokości oraz warunków ustalania należności przysługujących pracownikowi zatrudnionemu w państwowej lub samorządowej jednostce sfery budżetowej, z tytułu podróży służbowej na obszarze kraju oraz poza granicami kraju sąwolne od podatku dochodowego.
Jak wynika z powyższego, należności wypłacane pracownikowi z tytułu krajowych podróży służbowych w wysokości nieprzekraczającej kwot określonych w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 19 grudnia 2002 r. (Dz. U. Nr 236, poz. 1990) korzystają ze zwolnienia od podatku dochodowego od osób fizycznych.

Natomiast należności wypłacane w kwotach wyższych od kwot określonych w rozporządzeniu podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych wraz z innymi przychodami ze stosunku pracy w części stanowiącej nadwyżkę od tych kwot. Powyższe uregulowania mają również zastosowanie do wypłacanych należności z tytułu zagranicznych podróży służbowych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj