Interpretacja Łódzkiego Urzędu Skarbowego
III-2/433-69/04/JM
z 30 listopada 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
III-2/433-69/04/JM
Data
2004.11.30



Autor
Łódzki Urząd Skarbowy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane


Słowa kluczowe
czynności opodatkowane podatkiem od towarów i usług
dostawa wewnątrzwspólnotowa
eksport towarów
import towarów
skład celny


Pytanie podatnika
Spółka nabywa towary od podmiotów mających siedzibę poza Unią Europejską i wprowadza je do składu celnego. Następnie towary te są przedmiotem dostaw na rzecz podmiotów z państw Wspólnoty, a także podmiotów z państw niebędących członkami Wspólnoty.
Pytanie Spółki dotyczy momentu powstania obowiązku podatkowego i charakteru transakcji sprzedaży ze składu celnego:
  • czy jest wewnątrzwspólnotową dostawą sprzedaż towarów odbiorcom z innych państw członkowskich Wspólnoty,
  • czy jest eksportem sprzedaż towarów odbiorcom z państw trzecich.


Zgodnie z art. 19 ust. 7 ustawy o podatku od towarów i usług z dnia 11 marca 2004r. (Dz. U. Nr 54, poz. 535) obowiązek podatkowy w imporcie towarów powstaje z chwilą powstania długu celnego, z zastrzeżeniem ust. 8 i 9, które odpowiednio stanowią, że:

  • ust. 8 – w przypadku objęcia towarów procedurą celną: uszlachetnienia czynnego w systemie ceł zwrotnych, odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, przetworzenia pod kontrolą celną – obowiązek podatkowy z tytułu importu towarów powstaje z chwilą objęcia towarów tą procedurą,
  • ust. 9 – jeżeli import towarów objęty jest procedurą celną: składu celnego, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń, tranzytu, a od towarów tych pobierane są opłaty wyrównawcze lub opłaty o podobnym charakterze i nie powstaje jednocześnie dług celny – obowiązek podatkowy powstaje z chwilą wymagalności tych opłat.

Jednocześnie art. 201 ust. 1 Wspólnotowego Kodeksu Celnego stanowi, że dług celny w przywozie powstaje w wyniku:
a) dopuszczenia do wolnego obrotu towaru podlegającego należnościom przywozowym, lub
b) umieszczenia takiego towaru pod procedurą odprawy czasowej z częściowym zwolnieniem z należności przywozowych.

Obowiązek podatkowy powstaje więc z chwilą zrealizowania importu. Zatem w sytuacji, gdy towary objęte są procedurą składu celnego obowiązek podatkowy powstaje w momencie, gdy zostają wyjęte z tej procedury. Opodatkowanie zawieszone jest do momentu zakończenia procedur wymienionych w art. 19 ust. 9, chyba że wcześniej zachodzi obowiązek uiszczenia opłat wspólnotowych, co rodzi obowiązek podatkowy w imporcie towarów.

Obowiązek podatkowy jest ściśle związany z miejscem importu towarów. Zgodnie z art. 36 ust. 1 ustawy o podatku VAT w przypadku gdy towary zostaną objęte na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, procedurą składu celnego, tranzytu, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń i towary te przestaną podlegać tym procedurom na terytorium kraju, uważa się, iż import tych towarów będzie dokonany na terytorium kraju. W myśl ust. 2 cytowanego artykułu w przypadku gdy towary zostaną objęte na terytorium kraju procedurą składu celnego, tranzytu, odprawy czasowej z całkowitym zwolnieniem od należności celnych przywozowych, uszlachetniania czynnego w systemie zawieszeń i towary te przestaną podlegać tym procedurom na terytorium państwa członkowskiego innym niż terytorium kraju, uważa się, iż import tych towarów nie będzie dokonany na terytorium kraju.

Biorąc pod uwagę powyższe przepisy w sytuacji, gdy towar sprowadzony z kraju trzeciego został objęty procedurą składu celnego na terytorium kraju i następnie został przemieszczony na terytorium państwa członkowskiego inne niż terytorium kraju, w którym to państwie towary przestały podlegać procedurze składu celnego to import towarów będzie miał miejsce na terytorium tego państwa członkowskiego. W sytuacji, gdy procedura składu celnego zostanie zakończona na terytorium kraju to nastąpi import tych towarów na terytorium Polski, a późniejszy wywóz tych towarów do innego państwa członkowskiego będzie stanowił wewnątrzwspólnotową dostawę towarów, zgodnie z art. 13 ust. 1 i ust. 2 obowiązującej ustawy o podatku VAT.

Natomiast zgodnie z definicją zawartą w art. 2 pkt 8 ustawy o podatku VAT eksportem towarów jest potwierdzony przez urząd celny wyjścia wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Wspólnoty w wykonaniu czynności określonych w art. 7 ust. 1 pkt 1-4, jeżeli wywóz dokonywany jest przez:

a) dostawcę lub w jego imieniu (jest to eksport bezpośredni), lub

b) nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub w jego imieniu (eksport pośredni).

Biorąc pod uwagę powyższe w sytuacji wywozu towarów, do kraju trzeciego, dopuszczonych do obrotu na terytorium kraju wystąpi bezpośredni eksport towarów. Natomiast w sytuacji sprzedaży towarów w składzie celnym na rzecz podmiotu z kraju trzeciego wystąpi eksport towarów pośredni.

Jednocześnie informuję, iż powyższa informacja jest prawidłowa w zakresie stanu faktycznego przedstawionego przez Spółkę.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj