Interpretacja Urzędu Skarbowego w Zgierzu
I-2/415-33/04/HSz
z 22 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
I-2/415-33/04/HSz
Data
2004.12.22



Autor
Urząd Skarbowy w Zgierzu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Podstawa obliczenia i wysokość podatku --> Odliczenia od podatku


Słowa kluczowe
budynek mieszkalny
działka pod budowę
kredyt
książeczka mieszkaniowa
odsetki od kredytu
oszczędności


Pytanie podatnika
Czy przysługuje odliczenie w ramach ulgi budowlanej: a) z tytułu systematycznych wpłat na książeczkę mieszkaniową założoną w 1982r.,b) z tytułu zakupu w 2004r. działki budowlanej pod budowę budynku mieszkalnego, c) z tytułu wydatku na spłatę odsetek od kredytu hipotecznego zaciągniętego na zakup działki budowlanej w 2004r.


W odpowiedzi na Pani pismo z dnia 25 listopada 2004r. uzupełnione w dniu 15 grudnia 2004r. Naczelnik Urzędu Skarbowego w Zgierzu, działając na podstawie art. 14 a § 1 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137, poz. 926 ze zm.) informuje, że:

1. Ulga na odliczanie wydatków z tytułu oszczędzania w kasie mieszkaniowej została wprowadzona od 1996r. (art. 26 ust. 1 pkt 5a ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych - Dz. U. z 1993r. Nr 90, poz. 416 ze zm.). Wówczas podatnicy mieli prawo odliczać od dochodu przed opodatkowaniem, wydatki poniesione w roku podatkowym w celu systematycznego gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową według zasad określonych w odrębnych przepisach. W związku z nowelizacją ustawy o podatku dochodowym, od 1 stycznia 1997r. realizacja ulgi z tytułu systematycznego gromadzenia oszczędności, polegała na zmniejszeniu kwoty podatku na zasadach określonych w art. 27 a ust. 1 pkt 2 cytowanej wyżej ustawy (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Zasady gromadzenia oszczędności i udzielania kredytów kontraktowych reguluje ustawa z dnia 26 października 1995r. o niektórych formach popierania budownictwa mieszkaniowego oraz o zmianie niektórych ustaw (Dz. U. Nr 133, poz. 654 i z 1996r. Nr 106, poz. 496).Stosownie do postanowień art. 8 ust. 1 tej ustawy, przez zawarcie umowy o kredyt kontraktowy osoba fizyczna zobowiązuje się do systematycznego gromadzenia oszczędności w kasie mieszkaniowej przez czas oznaczony, a bank prowadzący kasę mieszkaniową – do przechowywania oszczędności i udzielenia, po upływie tego okresu, długoterminowego kredytu na cele mieszkaniowe wskazane w ustawie.

Jak wynika z przedstawionych wyżej przepisów odliczenie wydatków poniesionych w celu systematycznego gromadzenia oszczędności obowiązuje dopiero od 1996r. i dotyczy gromadzenia oszczędności wyłącznie na jednym rachunku oszczędnościowo-kredytowym w banku prowadzącym kasę mieszkaniową, według zasad określonych ustawą z dnia 26 października 1995r., a zatem książeczka mieszkaniowa założona w 1982r. nie może być podstawą do tych odliczeń.

2. Ustawa z dnia 21 listopada 2001r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 134, poz. 1509) przepisami art. 1 likwiduje od 2002r. m.in. ulgę na zakup gruntu lub odpłatne przeniesienie prawa wieczystego użytkowania gruntu pod budowę budynku mieszkalnego, co oznacza, że wydatki poniesione na zakup działki budowlanej w 2004r. nie podlegają odliczeniu od podatku.

3. Z dniem 1 stycznia 2002r. weszły w życie przepisy przewidujące ulgę podatkową w postaci możliwości odpisania od podstawy opodatkowania wydatków na spłatę odsetek od kredytu (pożyczki) udzielonego podatnikowi na sfinansowanie inwestycji mającej na celu zaspokojenie własnych potrzeb mieszkaniowych. Nowa ulga podatkowa uregulowana jest w art. 26 b ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. Z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.). Stosownie do postanowień ust. 1 powołanego artykułu, od podstawy opodatkowania, odlicza się faktycznie poniesione wydatki na spłatę odsetek od kredytu, na sfinansowanie inwestycji związanej z:budową budynku mieszkalnego, albowniesieniem wkładu budowlanego lub mieszkalnego do spółdzielni mieszkaniowej na nabycie prawa do nowo budowanego budynku mieszkalnego, albo lokalu mieszkalnego w takim budynku, albozakupem nowo wybudowanego budynku mieszkalnego lub lokalu mieszkalnego w takim budynku od gminy albo od osoby, która wybudowała ten budynek w wykonywaniu działalności gospodarczej, albonadbudową lub rozbudową budynku na cele mieszkalne lub przebudowę (przystosowaniem) budynku mieszkalnego, jego części lub pomieszczenia niemieszkalnego na cele mieszkalne, w wyniku których powstanie samodzielne mieszkanie spełniające wymagania określone w przepisach prawa budowlanego.

Odliczeniu, o którym mowa w ust. 1, nie podlegają zatem odsetki od kredytów wykorzystanych na nabycie gruntu lub prawa wieczystego użytkowania gruntu w związku z inwestycją wymienioną w ust. 1, co potwierdza przepis art. 26 b ust. 3 pkt 6 cytowanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj