Interpretacja Podlaskiego Urzędu Skarbowego
P-I/423/70/WE/04
z 23 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
P-I/423/70/WE/04
Data
2004.12.23



Autor
Podlaski Urząd Skarbowy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Odliczenia od podstawy opodatkowania


Słowa kluczowe
darowizna
odliczenie od dochodu


Pytanie podatnika
Czy darowizny na rzecz niżej wymienionych organizacji podlegają odliczeniu od dochodu?
1 Kuratorium Oświaty - Kulturalno-oświatowy: przegląd zespołów tanecznych, turniej szachowy, prezentacja młodzieżowych orkiestr dętych
2 Podlaska Rada Olimpijska - Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu: bal dla uczestników olimpiady
3 Społeczny Komitet Akcji Pomóż im - Działanie na rzecz osób niepełnosprawnych: organizacja kolonii rehabilitacyjnych
4 Uczniowski Klub Bokserski - Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu: nagrody w turnieju
5 TENT A Ćwikła i Wspólnicy Sp.J. - Upowszechnianie kultury fizycznej i sportu: Międzynarodowe zawody balonowe
6 Związek Byłych Żołnierzy Zawodowych - Podtrzymywanie tradycji narodowej, pielęgnowanie polskości: Obchody Dnia Weterana
7 Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej - Związany z ratownictwem i ochroną ludności


Zgodnie z art. 18 ust. 1 ustawy z dnia 15.02.1992r. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jednolity Dz. U. z 2000r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) odliczeniu od dochodu podlegają wyłącznie darowizny przekazane na cele:
1. określone w art. 4 ustawy z dnia 24.04.2003r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (Dz. U. Nr 96, poz. 873), następującym organizacjom, prowadzącym działalność pożytku publicznego w sferze zadań publicznych określonych w tej ustawie:
- organizacjom pozarządowym, tj. osobom prawnym lub jednostkom organizacyjnym nieposiadającym osobowości prawnej, które nie są jednostkami sektora finansów publicznych, w rozumieniu przepisów ustawy o finansach publicznych, nie działają w celu osiągnięcia zysku, w tym fundacjom i stowarzyszeniom, z zastrzeżeniem art. 3 ust. 4 w/w ustawy,
- osobom prawnym bądź ich jednostkom działającym na podstawie przepisów o stosunku Państwa do Kościoła Katolickiego w Polsce, o stosunku Państwa do innych kościołów oraz o gwarancjach wolności sumienia i wyznania, jeżeli ich cele statutowe obejmują prowadzenie działalności pożytku publicznego,
- stowarzyszeniom jednostek samorządu terytorialnego,
2. kultu religijnego.

Działalnością pożytku publicznego jest działalność społecznie użyteczna, prowadzona przez w/w podmioty w sferze zadań publicznych określonych w ustawie o działalności pożytku publicznego i wolontariacie.

Podmiot prowadzący działalność pożytku publicznego, w sferze zadań publicznych określonych w ustawie, na rzecz którego przekazywana jest darowizna podlegająca odliczeniu od dochodu nie musi posiadać statusu organizacji pożytku publicznego, usankcjonowanego wpisem do Krajowego Rejestru Sądowego.
Zatem działalność pożytku publicznego może być prowadzona przez organizacje pozarządowe oraz podmioty wymienione w art. 3 ust.3 w/w ustawy niebędące organizacjami pożytku publicznego.

Darowizny przekazane na wyżej określone cele podlegają odliczeniu, łącznie do wysokości nieprzekraczającej 10% dochodu, o którym mowa w art. 7 ust. 3, albo w art. 7a ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a więc dochodu przed odliczeniem straty podatkowej z lat ubiegłych z każdego tytułu oddzielnie i jednocześnie nie więcej niż wskazany limit w przypadku darowizn z pkt 1 i pkt 2 niniejszego pisma (10%).

Wysokość wydatków na cele darowizn ustala się na podstawie dokumentów stwierdzających ich poniesienie. W przypadku darowizn pieniężnych, odliczenie przysługuje, gdy darowizna jest udokumentowana dowodem wpłaty na rachunek bankowy obdarowanego, natomiast gdy przedmiotem darowizny nie są pieniądze, dokumentami z których wynika wartość darowizny oraz oświadczeniem obdarowanego o jej przyjęciu.Przy określaniu wartości darowizn w postaci towaru należy uwzględnić należny podatek VAT.

Jak wynika z art. 18 ust. 1 ustawy o pdop organizacja pozarządowa, na której rzecz przekazano darowiznę podlegającą odliczeniu nie może być jednostką sektora finansów publicznych. Wykaz jednostek sektora finansów publicznych zawiera art. 5 ustawy z dnia 26.11.1998r. o finansach publicznych (tekst jednolity: w Dz. U. z 2003r. Nr 15, poz. 148 z późn. zm.), do których zalicza się m.in. jednostki budżetowe, zakłady budżetowe i gospodarstwa pomocnicze jednostek budżetowych.

Należy zauważyć, że zgodnie z art. 18 ust. 1a ustawy o pdop, odliczeniom nie podlegają darowizny przekazane na rzecz:
1) osób fizycznych,
2) osób prawnych oraz jednostek organizacyjnych niemających osobowości prawnej, prowadzących działalność gospodarczą polegającą na wytwarzaniu wyrobów przemysłu elektronicznego, paliwowego, tytoniowego, spirytusowego, winiarskiego, piwowarskiego, a także pozostałych wyrobów alkoholowych o zawartości alkoholu powyżej 1,5%, oraz wyrobów z metali szlachetnych albo z udziałem tych metali, lub handlu tymi wyrobami.

Niniejsza informacja została wydana w oparciu o opisany stan faktyczny. Nie były przedmiotem analizy wymienione przez Spółkę organizacje, bowiem ocena ich wykracza poza zakres przedmiotu sprawy. Status obdarowanego oraz charakter jego działalności (zarobkowy czy niezarobkowy) powinien potwierdzić obdarowany.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj