Interpretacja Urzędu Skarbowego w Wołominie
US42.DF/415/198/HL/04
z 29 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
US42.DF/415/198/HL/04
Data
2004.12.29



Autor
Urząd Skarbowy w Wołominie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Przychody z działalności gospodarczej


Słowa kluczowe
forma opodatkowania


Pytanie podatnika
W roku 2004 wybrałem formę opodatkowania na podstawie ART 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W dniu 9 grudnia 2004 r. działalność zlikwidowłem i jednocześnie podjąłem pracę na etacie u jednego z moich byłych kontrahentów. Moje wątpliwości budzi zapis art. 9 a ust. 3 przedmiotowej ustawy. Czy wobec tego przepisu utraciłem prawo do opodatkowania podatkiem liniowym ze zlikwidowanej wcześniej działalności ?


W odpowiedzi na postawione w piśmie z dnia 21.12.2004 r. zapytanie dotyczące utraty prawa do opodatkowania dochodów w 2004r. na zasadzie określonej w art 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. Z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.), w sytuacji gdypodatnik na 2004 r. wybrał formę opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadzie określonej w art. 30 c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a w dniu 09.12.2004 r. zlikwidował prowadzoną działalność gospodarczą i rozpoczął pracę na etacie u jednego ze swoich dotychczasowych klientów.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie działając na podstawie art. 14 a ustawy z dnia 29.08.1997 r. - Ordynacja podatkowa (Dz. U. Nr 137 poz. 926 ze zm.) informuje jak poniżej.

Stosownie do art. 9 a. ust. 2 ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30 c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania, a jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w trakcie roku podatkowego – do dnia poprzedzającego dzień rozpoczęcia tej działalności, nie później jednak niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Natomiast przepis art. 9 a ust. 3 cyt. ustawy stanowi, że jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z pozarolniczej działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub w formie spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

1)wykonał w roku poprzedzającym rok podatkowy lub
2)wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy, lub spółdzielczego stosunku pracy - podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do złożenia właściwych deklaracji o wysokości dochodu osiągniętego od początku roku i wpłacenia zaliczek obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Jak wynika z powyższego co do zasady, wykonywanie pracy na podstawie stosunku pracy nie wyłącza podatnika prowadzącego działalność gospodarczą z grona uprawnionych do opodatkowania dochodów uzyskiwanych z tej działalności według 19% stawki podatku. Warunkiem jest, aby podatnik nie świadczył na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy usług odpowiadających czynnościom, które wykonywał lub wykonuje na rzecz tego pracodawcy w ramach stosunku pracy.

W świetle powyższych przepisów, jeżeli Podatnik będzie wykonywał w ramach stosunku pracy na rzecz obecnego pracodawcy usługi, które nie będą odpowiadały czynnościom, które wykonywał w ramach prowadzonej działalności gospodarczej w 2004 r., to nie traci on prawa do opodatkowania swoich dochodów z w/w działalności stawką 19% określonej w art. 30 c przedmiotowej ustawy.

Naczelnik Urzędu Skarbowego w Wołominie informuje ponadto, iż zapytanie z dnia 08.11.2004 r. zostało pozostawione bez rozpatrzenia, zgodnie z art. 14 c ustawy Ordynacja podatkowa, z uwagi na fakt, iż w terminie do dnia 24.12.2004 r. nie zostało dostarczone pełnomocnictwo do reprezentowania strony przez pełnomocnika.

Podstawa prawna:- art. 9 a ust. 2 i art. 9 a ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14 poz. 176 ze zm.).



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj