Interpretacja Urzędu Skarbowego w Bełchatowie
USI/415/21/7136/2004
z 7 grudnia 2004 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

Interpretacje podatkowe
 

Rodzaj dokumentu
informacja o zakresie stosowania przepisów prawa podatkowego
Sygnatura
USI/415/21/7136/2004
Data
2004.12.07



Autor
Urząd Skarbowy w Bełchatowie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych


Słowa kluczowe
aport
kapitały pieniężne
opodatkowanie
przekształcanie podmiotów


Pytanie podatnika
Czy przy przekształceniu spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością powstanie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu objęcia udziałów (akcji)w zamian za wkład niepieniężny w postacji przedsiębiorstwa lub jego zorganizowana część ?


Na podstawie art. 14a § 1 ustawy z dnia 29.08.1997 Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 1997r. Nr 137, poz. 926 ze zm.) w odpowiedzi na wniosek z dnia 25.10.2004r. w sprawie interpretacji przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie konsekwencji podatkowych w przypadku przekształcenia spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością Naczelnik Urzędu Skarbowego w Bełchatowie udziela informacji zawierającej ocenę prawną stanowiska podatnika z przytoczeniem przepisów prawa - ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do art. 551 § 1 ustawy z dnia 15.09.2000r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. z 2000r. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo – akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

W myśl art. 553 § 1 powołanej wyżej ustawy – Kodeks spółek handlowych – spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Zgodnie z art. 24 ust. 3 ustawy z dnia 26.07.1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2000r. Nr 14, poz. 176 ze zm.) w razie zawiadomienia urzędu skarbowego o likwidacji działalności gospodarczej, dochód ustala się przy zastosowaniu do wartości ustalonej według cen zakupu pozostałych na dzień likwidacji towarów handlowych, materiałów (surowców) podstawowych i pomocniczych, półwyrobów, wyrobów gotowych, braków i odpadków oraz rzeczowych składników majątku związanego z wykonywaną działalnością, nie będących środkami trwałymi – takiego wskaźnika procentowego, jaki wynika z udziału dochodu w przychodach w okresie ostatnich trzech miesięcy poprzedzających miesiąc, w którym nastąpiła likwidacja działalności, a jeżeli w tym okresie dochód nie wystąpił – w roku podatkowym poprzedzającym rok, w którym nastąpiła likwidacja. Za datę likwidacji działalności gospodarczej uważa się datę określoną w zawiadomieniu, o którym mowa w zadaniu poprzednim.

Nie ustala się dochodu na dzień likwidacji jeżeli:

  • w wyniku zmiany formy prawnej lub połączenia przedsiębiorstw składniki majątku objęte remanentem zostały wniesione w formie wkładu lub aparatu do nowo powstałego lub istniejącego przedsiębiorcy,
  • nastąpiła całkowita lub częściowa zmiana branży,
  • osoba fizyczna wniosła w formie wkładu lub aportu do spółki cywilnej albo spółki handlowej składniki majątku objęte remanentem,
  • nastąpiło przekształcenie spółki cywilnej w spółkę handlową lub osobowej spółki handlowej w inną osobową spółkę handlową albo w kapitałową spółkę handlową.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że wspólnicy spółki jawnej Przedsiębiorstwo „Majami” Jadwiga i Mirosław Piestrzyńscy rozważają możliwość podjęcia decyzji o przekształceniu spółki jawnej w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie art. 551 Kodeksu spółek handlowych w związku z czym cały majątek spółki jawnej zostanie przeniesiony do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością co wynika z pisma z dnia 30.11.2004r.

W myśl art. 21 ust. 1 pkt 109 powołanej wyżej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolna od podatku dochodowego jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni – objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części.

Natomiast przychodem z kapitałów pieniężnych podlegającym opodatkowaniu w oparciu o art. 30 b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 9 wyżej powołanej ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj